Bardzo czesto dzwonia do mnie Czytelnicy i pytaja, czy powinni sprzedac swoje fundusze. Wezmy ostatni przypadek, ktory zainspirowal mnie do napisania tego artykulu. Sympatyczny Czytelnik poskarzyl sie, ze jego fundusz spadl o pare procent w ostatnich 12 miesiacach, podczas kiedy akcje poszly w gore. Chyba ten jego fundusz jest niedobry i pora, aby sie go pozbyc. Nie potrafil podac nazwy swego funduszu. Wykupil go w Fidelity, bardzo dobrej firmie, wiec spodziewal sie, ze powinien dawac rezultaty. Po dluzszym przegladaniu papierow, Czytelnik odkryl, ze jest wlascicielem funduszu Fidelity Spartan NY Intermediate Municipal. Czy wiedzial, w co zainwestowal? Nie. Dlaczego ulokowal pieniadze w tym wlasnie funduszu? Bo jego pracodawca powiedzial, ze jest dobry. Czytelnik zainwestowal w bezpodatkowe obligacje, myslac, ze inwestuje w akcje. Rece opadaja.
Od czasu do czasu warto dokonac przegladu swojego portfela inwestycyjnego, przyjrzec sie mu uwaznie i ewentualnie dokonac potrzebnych zmian. Mniej doswiadczeni inwestorzy moga doznac olsnienia, jak nasz Czytelnik. Oto nasze sugestie.
Sprawdz, jaka powinna byc
twoja alokacja
Portfel kazdego inwestora powinien skladac sie z odpowiedniej mieszanki akcji, obligacji i gotowki. Rozni specjalisci podpowiadaja rozne metody alokacji w zaleznosci od inwestycyjnego temperamentu. Profesor Krzysztof Ostaszewski uwaza na przyklad, ze po odlozeniu odpowiedniej kwoty na biezace i niespodziane wydatki, kazdy powinien miec 100% pieniedzy w akcjach. Mozemy stosowac alokacje pieniedzy, ktora najbardziej odpowiada naszym przekonaniom. Jakakolwiek by ona byla, badzmy konsekwentni.
Oto najprostsza metoda.
Konserwatywni inwestorzy
powinni od 100 odjac swoj wiek, by obliczyc procent akcji, jakie powinni trzymac. Taki konserwatywny 40-latek powinien miec 60% pieniedzy w akcjach i 40% w obligacjach.
Procent akcji przecietnych inwestorow powinien rownac sie 115 minus ich wiek (75% akcji dla 40-latka i 25% obligacji).
Agresywni inwestorzy
odejmuja swoj wiek od 130, co daje 100% akcji dla osob ponizej 30 lat, a dla 40-latka 90% akcji i 10% obligacji.
Bardzo agresywni inwestorzy
moga stosowac sie do metody profesora Ostaszewskiego i trzymac 100% pieniedzy w akcjach.
Gdy juz zdecydujemy, ile pieniedzy i w jakim rodzaju papierow wartosciowych trzymac, powinnismy rozlozyc je w poszczegolnych kategoriach.
Oto sugerowana alokacja:
• aggressive growth funds (fundusze nastawione na agresywny przyrost kapitalu, zwane rowniez small company growth) - 20%,
• growth funds - 40%
• growth and income, zwany rowniez total return - 20%,
• international - 20%.
Pieniadze przeznaczone na obligacje mozna rozlozyc nastepujaco:
• government bondfunds - 25%
• corporate bondfunds - 50%,
• high yield bondfunds - 25%
Jezeli nasza pula przeznaczona na obligacje nie jest duza, mozna ja ulokowac cala w obligacjach przemyslowych (corporate bond fund). Jezeli mamy duzo pieniedzy i dochod okolo $200,000 rocznie, mozemy pokusic sie o obligacje bezpodatkowe (municipal bondfund).
Definicje wszystkich kategorii funduszy powierniczych znajda Panstwo w mojej ksiazce "Jak inwestowac w fundusze powiernicze".
Sporzadz liste funduszy
Czesto fundusze kupuje sie impulsywnie po przeczytaniu pochlebnej opinii w finansowym pismie, czy widzac je na czele listy rekordzistow. Teraz sprawdzmy, czy kolekcja naszych funduszy odzwierciedla zamierzona alokacje.
Na kartce papieru napisz nazwe funduszy, ich rodzaj, wartosc ijaki procent calej puli stanowia. Jezeli alokacja pieniedzy rozni sie od zamierzonej, dokonaj odpowiedniej korekty. Piszemy o tym dalej.
Policz laczny zarobek swoich funduszy
Okresowa analiza portfela ma na celu nie tylko poprawienie jego alokacji, ale rowniez wyluskanie i pozbycie sie marnych funduszy. Zarowno koniec roku, jak rowniez i polowa roku sa dobra pora na podsumowanie wynikow inwestycyjnych. W sierpniu pojawiaja sie w finansowych miesiecznikach (Money, Kiplinger"s) polroczne analizy prawie 3 tysiecy najwiekszych funduszy powierniczych. Nawiasem mowiac, analizy funduszy mozna dokonac kazdego dnia, chociazby przy pomocy finansowego dziennika The Wall Street Journal. Mozna tam znalezc biezace notowania funduszy zbiorowych wraz z ich osiagnieciami od poczatku roku. The Wall Street Journal dzieli akcyjne i obligacyjne fundusze na 26 kategorii i ocenia kazdy fundusz literami od A do E, gdzie A oznacza najlepsze wyniki, a E najgorsze.
Porownaj swoje fundusze z innymi
w danej kategorii
Aby naleznie ocenic fundusz, trzeba go porownac z innymi, ale tylko w jego kategorii. W pewnym roku 10% zwrotu moze byc znakomite dla funduszy zbilansowanych, ale mierne w kategorii aggressive growth. Finansowe magazyny oprocz rekordzistow, podaja rowniez srednie wyniki w kazdej kategorii. My to tez czynimy w Monitorze Finansowym.
Czas od poczatku roku kalendarzowego jest za krotki, by naleznie ocenic fundusz. Niemniej jezeli w poprzednim roku czy dwoch ostatnich latach, fundusz zarobil mniej od przecietnego w swojej kategorii, mozemy sie go pozbyc bez wyrzutow sumienia, a w jego miejsce zakupic fundusze bardziej obiecujace.
Oto kilka naszych sugestii:
• Growth and Income: Babson Value, tel. 800/422-2766, ktory plasuje sie w scislej czolowce, zarobiwszy srednio rocznie 20% w ostatnich trzech latach i 13.6% w ostatniej dekadzie (do 31 czerwca 1996 roku).
• Grawth: PBHG Growth (800/ 433-0051) jest rekordzista za trzy lata (30.9% przyrostu rocznie) i za 10 lat (21.6%). Mozna mu zaufac.
• Aggressive growth: Baron Assets (800/992-2766) zarabial srednio rocznie 25.8% w ostatnich trzech latach.
• International: Janus Worldwide (800/525-8983), ulubiony fundusz profesora Ostaszewskiego, zarobil srednio rocznie 22% od trzech lat.
• Rzadawe obligacje: T. Rowe Price US Treasury Intermediate, 800/638-5660.
• Obligacje przemyslowe: Strong Corporate Bond, 800/638-5660.
• High-yield bond: Vanguard Fixed Income High Yield Corporate.
Zbilansuj swoj portfel
Okresowa realokacja pieniedzy jest potrzebna nawet, jezeli nie dokonujemy pochopnych zakupow. Dzieje sie tak dlatego, ze akcje z reguly rosna szybciej od obligacji, z biegiem czasu, naruszajac wyznaczone proporcje. Drugim powodem jest fakt, ze zmieniaja sie nasze priorytety, starzejemy sie i z uplywem czasu stajemy sie coraz bardziej konserwatywni.
Przyklad: Powiedzmy, ze pewien czytelnik w wielu 30 lat rozpoczal inwestowanie z kwota $50,000. Uwazajac siebie za srednio agresywnego, zainwestowal 80% w akcje (czyli $40,000) i 20% w obligacje ($10,000).
Fundusz akcyjny srednio rosl o 12% rocznie, a obligacyjny zarabial 4% rocznie. Po 5 latach pierwszy z nich uroslby do $70,493, a drugi do $12,166, dajac 85% pieniedzy w akcjach, a 15% w obligacjach.
Uwaga: Przelanie pieniedzy w przypadku bezprowizyjnych funduszy powierniczych jest proste, szczegolnie jezeli mamy je wszystkie na koncie maklerskim np. w Charles Schwab czy Fidelity. Wystarczy tylko zadzwonic do maklera, wydac mu odpowiednie instrukcje, a odpowiednia liczba udzial6w zostanie sprzedana czy kupiona. Problem moze polegac tylko na tym, ze od naroslego kapitalu nalezy zaplacic podatki. Dlatego zbilansowanie portfela warto dokonac raczej przez doplacenie pieniedzy do deficytowych kategorii niz sprzedaz udzialow w kategoriach, gdzie pieniedzy jest za duzo.
Rada: Najdogodniej obraca sie kapitalem na kontach emerytalnych IRA, bo nie trzeba od nich placic podatkow.
Celem inwestowania w fundusze powiernicze jest wygoda i mozliwosc zdania sie na decyzje menedzera funduszu. Niemniej co najmniej raz do roku powinnismy sami dokonac przegladu naszego portfela. Przyslowie mowi: Panskie oko konia tuczy.
Artykul przedrukowano za zgoda Polskiego Poradnika "Sukces" - 225 Park Line; Douglaston, NY 11363,
tel. (718) 224 - 3492