Z różnego powodu chcesz dokonać dyskretnej transakcji finansowej: Może zarobiłeś na lewo parę tysięcy dolarów i wolałbyś nie deponować czeku na swoim koncie? Może chcesz dyskretnie wywieźć pewną kwotę za granicę? Może, mając coś na sumieniu, obawiasz się pozwu sądowego? A może masz "tajemne" konto w banku, którego istnienie ukrywasz przed rodziną?
Przelewanie pieniędzy przy pomocy czeków, karty kredytowej i transferów (wire transfer) pozostawia ślady, których może z różnych powodów wolisz uniknąć. Oto inne sposoby, które zapewnią Ci więcej prywatności.
Przekazy pocztowe
Pocztowe przekazy pieniężne (postal money orders) można nabyć w każdym urzędzie pocztowym. Kosztują niewiele, a nie mogą przekroczyć $700 wartości. Jeżeli chcesz komuś przesłać $1,000, musisz na poczcie wykupić dwa przekazy. Również banki sprzedają przekazy pieniężne i czasami świadczą tę usługę gratis swoim klientom.
Przekazy najczęściej wydawane są klientowi "puste" (blank). Klient wypełnia go w domu, samodzielnie. Po lewej stronie wstawia nazwę i adres firmy, do której śle pieniądze, a po prawej - swoje nazwisko i adres.
Przekazy pocztowe pozostawiają ślad, choć niezwykle trudny do odnalezienia, gdyż są przechowywane przez emitenta, ale nie posortowane według nazwisk klientów.
Sugestia:
‑Nie wykupuj więcej niż dwa, trzy przekazy pieniężne w jednym miejscu. Zamiast swego adresu możesz podać adres skrytki pocztowej.
Międzynarodowe
przekazy pocztowe
Jeżeli chcesz pieniądze wywieźć za granicę, możesz posłużyć się międzynarodowym przekazem pocztowym (international postal money order). Przekaz tego typu wykupuje się na poczcie. Upewnij się tylko, że w kraju, do którego jedziesz, przekazy te są honorowane.
Czek wystawiony
na "cash"
Czeki wystawione na "cash" mogą być speniężone przez każdego w banku płatnika lub zdeponowane na dowolnym koncie. Twój bank powinien speniężyć Ci taki czek bez konieczności deponowania go na Twoim koncie.
Czeki kasjerskie
W każdym banku możesz wykupić (cashier"s checks) czeki kasjerskie. Ich płatnikiem jest bank, a nie Ty. Są bezpieczne dla realizującego, bowiem nie mogą być wstrzymane i zawsze mają pokrycie.
Jeżeli zapłacisz za czek gotówką, to kasjer nie poprosi Cię o dokument tożsamości. Kasjer zechce znać nazwę lub nazwisko odbiorcy pieniędzy, bo drukuje je na czeku. Czasem zechce też wstawić Twoje nazwisko, ale poproś, żeby tego nie robił (powiedz: "Please omit it"). Jeżeli kasjer mówi, że jednak musi wstawić Twoje nazwisko (wcale nie musi), podaj mu nazwę swojej firmy, a w przyszłości omijaj ten bank (albo tego kasjera).
Czek zdeponowany
na koncie innej osoby
Dostałeś czek, ale wolisz, żeby nie przeszedł on przez Twoje konto czekowe? Zdeponuj czek na koncie trzeciej osoby. Najlepiej jest wtedy scedować czek na osobę czy instytucję, której jesteś winny pieniądze. W tym celu czek trzeba przepisać (endorse) na tą osobę. Robi się to w następujący sposób. Napisz na odwrocie "Pay to the order of..." (tu wpisz imię i nazwisko znajomego) i poniżej złóż swój podpis. Nazywa się to przepisaniem czeku na osobę trzecią (third party endorsement).
Przestroga:
‑Nikt nie będzie Ci wyświadczał takiej przysługi często, bo sam wda się w kłopot.
Check cashing places
Check cashing places - to miejsca, gdzie możesz opłacać swoje rachunki za prąd, gaz czy telefon. Spieniężysz tam też czek, ale tylko taki, który wystawiony jest przez rząd (np. Social Security) albo lokalny znany zakład pracy.
Firmy te są popularne w skromnych okolicach lub skupiskach etnicznych. Ich klientami są ludzie, których nie stać na otwarcie konta w banku lub ci, którzy wolą nie mieć konta.
Nieoprocentowane konto
Nieoprocentowane konto czekowe albo tax free money market nie jest zgłaszane do IRS, gdyż nie otrzymujesz od nich odsetek. Wystawione czeki są do wytropienia, gdyż bank ma obowiązek przechowywać ich kopie przez kilka lat. Będzie to jednak znacznie trudniejsze, jeżeli konto to zamkniesz.
Konto w banku kanadyjskim
Być może mieszkasz niedaleko kanadyjskiej granicy? Otwórz konto w tamtejszym lokalnym banku. Amerykańskie sądy nie mają jurysdykcji nad bankami w innym kraju.
Western Union
Przesyłanie pieniędzy przez Western Union jest stosunkowo drogie, ale za to zapewnia dyskrecję, gdyż nie musisz wyjawić swojej tożsamości. Przesłanie $100 do Polski kosztuje $15, a $900 (maksymalna kwota) - $45.
Western Union na 80,000 placówek na całym świecie, a od dziesięciu lat jest obecna w Polsce. Wystarczy zgłosić się do jednego z wielu punktów Western Union.
Ich lista dostępna jest w Polsce pod numerem 0-800-120-224 i w witrynie www.westernunion.pl. W Stanach Zjednoczonych numer telefonu jest 800-325-6000, a adres witryny internetowej www.westernunion.com.
Inne pomysły
Specjaliści od spraw finansowej prywatności radzą inne egzotyczne metody. Sugerują, by gotówkę zamienić na łatwo spieniężalne walory i w tej formie przewieźć je przez granicę, np. cenne znaczki, biżuterię, a nawet otwarty bilet lotniczy pierwszej klasy. Niestety, koszty transacji i prowizja dealerów może uczynić taką transakcję nieopłacalną.
Poczciwa gotówka
Prawo również wymaga, ażeby wszystkie instytucje finansowe zgłaszały do IRS depozyty i wybranie gotówki ponad $10,000 oraz inne podejrzane transakcje, które mógłby sugerować pranie pieniędzy lub nie odpowiadają normalnej działalności prowadzonej przez właściciela konta. Instytucje finansowe to nie tylko banki, ale też domy maklerskie, punkty wymiany waluty, firmy przesyłające pieniądze i punkty realizacji czeków (check-cashing places).
Powyższe nie oznacza wcale, że obracanie większą ilością gotówki jest nielegalne. Jest w pełni dozwolone. Po prostu musisz być w stanie wykazać źródło pieniędzy.
Przykład:
Powiedzmy, że kupujesz samochód i przyniosłeś w teczce $15,000. Wolno Ci! Nie spadnie Ci włos z głowy, jeżeli będziesz mógł wykazać Urzędowi Podatkowemu (jeżeli oczywiście o to spyta), że dzień wcześniej wybrałeś $15,000 ze swego konta. Możesz mieć jednak nieprzyjemności, jeżeli nie będziesz mógł podać źródła tych pieniędzy. Trzymanie gotówki pod materacem nie jest nielegalne, lecz sugeruje Urzędowi Podatkowemu, że ktoś nie deklaruje swego dochodu i oszukuje na podatkach.
Czy warto chować?
Próby dokonywania niewidzialnych transakcji finansowych często bywają zupełnie zbędne. Na przykład, przewóz gotówki przez amerykańską granicę jest zupełnie legalny, trzeba tylko zadeklarować kwoty przekraczające $10,000. Nie ma potrzeby chowania pieniędzy, wypłaconych nam przez pracodawcę, gdzie jesteśmy oficjalnie na liście płacy (on the payroll), gdyż informuje on IRS i Urząd Social Security o naszych zarobkach. Nie warto też chować pieniędzy, które dostaliśmy, czy otrzymaliśmy w spadku, gdyż odbiorca darowizny ani spadku nie płaci podatków.
Więcej na ten temat można przeczytać w książce pt. Jak chować pieniądze przed fiskusem.