02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

Osoby znajdujące się poza terenem USA również mogą być sponsorowane przez pracę na pobyt stały. Dotyczy to również osób, które nigdy nie były w Stanach Zjednoczonych.

Większość z Państwa wie, że może złożyć petycję sponsorowania rodzinnego dla naszych bliskich przebywających w kraju. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę z tego, że osoby te również mogą być sponsorowane na pobyt stały przez pracę. Wystarczy tylko zapewnić sponsora, a więc przyszłego pracodawcę, który złoży wymagane formularze. W tej chwili sponsorowanie takie trwa dużo krócej niż sponsorowanie rodzinne. Sponsorowanie przez pracę osób, które znajdują się w Polsce przebiega podobnie jak w przypadku tych, którzy przebywają w Stanach Zjednoczonych. Różnicą jest ostatni etap, który w USA nazywa się "Adjustment of Status" i trwa 1.5-2 lat, a w Polsce nazywa się "Consular Processing" i trwa zaledwie kilka miesięcy.

Pierwszy etap sponsorowania to - certyfikat Departamentu Pracy. Pracodawca, który chce zatrudnić osobę mieszkającą w Polsce, musi złożyć w Departamencie Pracy specjalne podanie tzw. Labor Certification Application. Podanie to składa się z dwóch części: ETA 750A i ETA 750B. ETA 750A jest wypełniana i przygotowywana przez pracodawcę, który opisuje w niej warunki pracy, obowiązki osoby na tym stanowisku i wymagania, które spełniać musi aplikant, na przykład tyle a tyle lat doświadczenia w danym zawodzie lub ukończenie szkoły. Druga część formularza, ETA 750B, wypełniana jest przez osobę sponsorowaną. Podaje ona ukończone szkoły i historię pracy aplikanta. Ponieważ formularz ten musi być podpisany przez aplikanta osobiście, należy go przygotować odpowiednio wcześnie, aby można go było wysłać do Polski po podpis przed złożeniem w Departamencie Pracy.

Procedura w Departamencie Pracy może być w tej chwili bardzo przyspieszona, jeśli sponsor wybierze opcję, tzw. Reduction-in-Recruitment. Procedura ta pozwala na przeprowadzenie rekrutacji zanim aplikacja złożona zostanie do Departamentu Pracy. Cała procedura ma na celu sprawdzenie, czy osoba sponsorowana nie odbierze pracy obywatelom lub rezydentom Stanów Zjednoczonych. Aby to sprawdzić, Departament Pracy wymaga, aby sponsor dał ogłoszenie do gazety, że szuka kogoś na daną pozycję, a jeśli nikt odpowiedni na ogłoszenie nie odpowie, to znaczy, że aplikant nie odbiera pracy obywatelom lub rezydentom Stanów Zjednoczonych. Tradycyjna metoda aplikacji w Departamencie Pracy polega na złożeniu aplikacji i oczekiwaniu aż Departament Pracy rozpocznie rekrutację i prześle nam jej wyniki. Reduction-in-Recruitment pozwala sponsorowi na przeprowadzenie samodzielnej rekrutacji i opisanie jej wyników jeszcze przed złożeniem aplikacji w Departamencie Pracy. Wystarczy podać dwa ogłoszenia, oddzielone przerwą miesieczną, odpowiednią wywieszkę w zakładzie pracy (notice) i list opisujący rezultat rekrutacji, a następnie złożyć aplikację, by Departament Pracy przyspieszył swą procedurę. Obecnie taka procedura jest tak szybka, że w niektórych przypadkach trwa 3-4 miesiące zamiast kilku lat. Procedura Reduction-in-Recruitment rządzi się jednak swoimi prawami i bardzo dokładnymi przepisami. Aby skończyła się sukcesem powinni Państwo zwrócić się o pomoc wyłącznie do prawników imigracyjnych, którzy mają doświadczenie z tego typu procedurą.

Po otrzymaniu certyfikatu Departamentu Pracy, co w tej chwili możliwe jest nawet w ciągu kilku miesięcy, aplikant wkracza w drugą fazę sponsorowania, mianowicie złożenie petycji imigracyjnej I-140. Na tym drugim etapie, w przypadku osób starających się z Polski, musimy zaznaczyć, że po przyznaniu petycji prosimy o przekazanie jej do konsulatu amerykańskiego w Warszawie. Załatwianie tej petycji trwa ok. 2-3 miesięcy. Przedmiotem tego drugiego etapu sponsorowania jest sprawdzenie kwalifikacji osoby sponsorowanej i sytuacji finansowej sponsora. Na poprzednim etapie Departament Pracy określa tzw. "prevailing wage", a więc minimalną stawkę na daną pozycję. Na etapie petycji I-140 pracodawca musi pokazać, że dochody jego firmy są na tyle wysokie, że stać go na płacenie tej minimalnej stawki. Biuro Imigracyjne życzy sobie, aby pracodawca na tym etapie przedstawił rozliczenia podatkowe firmy. Na podstawie tych rozliczeń Biuro Imigracyjne stwierdzi czy dochody firmy sponsorującej są wystarczające. Od aplikanta z kolei na tym właśnie etapie wymagane jest przedstawienie dokumentów udowadniających doświadczenie (zaświadczenia od poprzednich pracodawców) i ewentualnie ukończenie odpowiednich szkół (tam gdzie było to wymagane na etapie Departamentu Pracy.) Po zatwierdzeniu petycji I-140 Biuro Imigracyjne przetransferuje petycję do Polski, do konsulatu amerykańskiego w Warszawie. Aby jednak tak się stało, to, jak poprzednio już nadmieniłam, należy na petycji I-140 zaznaczyć, że aplikant jest w Polsce i że tam odbędzie się ostatnia faza sponsorowania. Przekazanie petycji do konsulatu trwa kilka tygodni. Po otrzymaniu teczki aplikanta, konsulat wyśle do aplikanta w Polsce zawiadomienie, że jest gotowy na rozpoczęcie procesu konsularnego.

Celem procesu konsularnego jest sprawdzenie, czy aplikant i członkowie jego rodziny (małżonek i dzieci poniżej 21 roku życia) spełniają warunki na otrzymanie pobytu stałego. Na tym etapie sprawdzana jest historia imigracyjna aplikanta, rekord sądowy, wojskowy, zdrowie, itd. Proces konsularny jest odpowiednikiem interview na "adjustment of status" w USA. Zazwyczaj konsul nie wchodzi w podstawę sponsorowania, a więc warunki przyszłej pracy lub poprzednie doświadczenie, chociaż dobrze jest być przygotowanym i na takie pytania. Pytania konsula bardziej dotyczyć będą poprzednich wizyt w USA, rekordu prawnego aplikanta i dokumentów biograficznych. Proces konsularny zaczyna się otrzymaniem formularzy Departamentu Stanu o wizę imigracyjną. Są to dość proste formularze biograficzne. Należy wypełnić je dla każdego członka rodziny osobno i wysłać do konsulatu. Następnie konsulat wyśle dokumenty na badanie lekarskie i zaświadczenie o niekaralności. Również na tym etapie konsulat wyśle listę dokumentów, które należy przynieść ze sobą na interview do konsulatu. Po zebraniu tych dokumentów należy dać znać konsulatowi, że aplikant jest gotowy na interview, i konsulat wyznaczy datę na stawienie się. Na interview wzywana jest cała rodzina, i cała rodzina otrzyma wizy imigracyjne. Zazwyczaj konsulat określa okres czasu, w którym należy wjechać do USA. Po wjeździe do Stanów Zjednoczonych, Biuro Imigracyjne na lotnisku przeprowadzi krótką procedurę "admission" podczas której wbije aplikantowi do paszportu tymczasową pieczątkę zastępującą "zieloną kartę." Po kilku miesiącach plastikowa "zielona karta" zostanie wysłana pod adres aplikanta w USA.

Cały proces sponsorowania aplikanta z zagranicy może zamknąć się w ciągu 1-1.5 roku. Sponsorowanie takie można zacząć w każdej chwili, ponieważ nie jest ono oczywiście zależne od powrotu sekcji 245 (i). Sekcja 245 (i) dotyczy tylko aplikanów, którzy są już w USA i przebywają tu nielegalnie. Osoby, które są już w Stanach Zjednoczonych nielegalnie powyżej 180 dni nie mogą wrócić do Polski i starać się o sponsorowanie tam, ponieważ naraziłyby się na wieloletnie zakazy powrotu. Aplikanci starający się o sponsorowanie z Polski, którzy nie byli w USA nielegalnie, nie podlegają zakazom powrotu i nie podlegają ani sekcji 245 (i), ani karze $1,000. Mogą więc swe sponsorowanie zacząć w każdej chwili. Proszę nie zapominać o tej relatywnie szybkiej drodze sponsorowania naszych bliskich, którzy są w Polsce, a mają odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje, aby pracować w USA.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor