----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

09 listopada 2003

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Możemy uniknąć wielu problemów z zakupionymi produktami lub wyświadczonymi nam usługami, jeżeli będziemy postępować roztropnie jeszcze przed dokonaniem zakupu. Jest to ważne szczególnie, gdy planujemy duży sprawunek, np. samochód, telewizor, sprzęt elektroniczny, czy meble.

Sprecyzuj swoje potrzeby

Zdrowy rozsądek nakazuje kilka elementarnych kroków, jakie powinniśmy powziąć przed zdecydowaniem się na kupno.

Zdecyduj, jakie cechy produktu są dla ciebie istotne, a jakie nie. Nie ma sensu przepłacać i kupować artykułu z dodatkami, których i tak nie zamierzasz używać.

Zdecyduj się na producenta i model

Przeprowadź porównanie modeli produktów, które spełniają twoje wymagania. Spytaj o zdanie znajomych, którzy dany produkt już mają. Przeczytaj opinie specjalistycznych czasopism, które dokonują porównań produktów. Po inne specjalistyczne pismo sięgniesz szukając informacji o samochodzie, a po inne, gdy szukasz dobrego telewizora, ale o wszystkich produktach możesz się dowiedzieć z miesięcznika Consumer Report, dokonującego bardzo obiektywnych i wnikliwych analiz artykułów użytkowych będących na rynku. Consumer Report nie przyjmuje ogłoszeń, więc możesz liczyć na jego bezstronność. Udaj się do biblioteki i przejrzyj, co pismo ma do powiedzenia o twoim produkcie i jego wytwórcach. Consumer Report często drukuje dane statystyczne awaryjności wyrobów głównych producentów.

Porównując produkty weź pod uwagę nie tylko ich funkcjonalność czy gatunek, lecz też długość trwania i kompleksowość umowy gwarancyjnej. Nabyta wiedza przyda ci się teraz. Prawa twego stanu mogą dawać ci dodatkowe uprawnienia gwarancyjne. Upewnij się o nich dzwoniąc do stanowego i oświatowego biura konsumentów (Consumer Office). Ważna jest też część gwarancji dotycząca transportu. Czy musisz odnieść produkt do punktu naprawczego, czy też technik przyjdzie do ciebie jest ważne w przypadku dużych i ciężkich przedmiotów.

Wybierz sklep

Gdy już zdecydowałeś się na producenta i model, zacznij porównywać sklepy. Zwracaj uwagę na kilka czynników:

Szukaj sklepu o dobrej reputacji. Reputacja sklepu może nie mieć większego znaczenia przy zakupie kompletu ręczników, lecz jest niezwykle istotna w przypadku sprzętu elektronicznego czy biżuterii. Zasięgnij opinii znajomych. Skontaktuj się z najbliższym Better Business Bureau, które powie ci, czy sklep ma dobrą opinię, czy też zanotowanych jest wiele skarg przeciw niemu. W Nowym Jorku Better Business Bureau mieści się przy 257 Park Avenue S., New York, NY, 10010, tel. 212-533-6200 (www.newyork.bbb.org), a w Chicago: 211 West Wacker Drive, Chicago, IL 60606, tel. 312-444-1188. W innych rejonach kraju odszukaj adres w książce telefonicznej. Możesz również napisać lub zadzwonić do głównej siedziby Better Business Bureau (Conucil of Better Business Bureau, Inc., 1515 Wilson Boulevard, Suite 300, Arlington, VA 22209, tel. 703-276-0100) i poprosić o adres oddziału w twojej okolicy.

Zapoznaj się z "return policy"

Sprawdź przepisy dotyczące zwrotu pieniędzy lub wymiany artykułów. Niektóre sklepy zezwalają na odniesienie produktu w przeciągu określonego czasu (np. 2 tygodnie). Otrzymasz tam zwrot pieniędzy albo inny egzemplarz artykułu. Inne sklepy przestaną z tobą rozmawiać tak szybko, jak otrzymają twoje pieniądze. Takie miejsca możesz rozpoznać po agresywnych sprzedawcach, starających się obcesowo manipulować klientem. Wymieniają oni wysoką wyjściową cenę produktu, ale "redukują" ją szybko, żeby pozyskać twoje zainteresowanie. Albo, spytani o cenę, odpowiadają pytaniem, jaka jest najlepsza cena, jaką do tej pory znalazłeś. W takich sklepach towary mogą być imitacjami i nie będziesz mógł zwrócić zakupu (all sales are final). Nie spodziewaj się tam pozytywnej współpracy w przypadku kłopotów z towarem. Takim przybytkom nie zależy na pozytywnej opinii. Za parę miesięcy zamkną interes i otworzą gdzie indziej pod innym szyldem. Więc uważaj.

Zapoznaj się

z przepisami gwarancyjnymi

Przeczytaj gwarancję i upewnij się, że ją dobrze rozumiesz. Zgodnie z Magnuson-Moss Warranty Act uchwalonym w 1975 roku, masz prawo zapoznać się z gwarancją produktu jeszcze przed dokonaniem zakupu, dzięki czemu nie będziesz zaskoczony w domu po otwarciu opakowania. Podpisując kontrakt nie pozostaw nie wypełnionych miejsc. Upewnij się, czy możesz odnieść produkt do miejsca zakupy, jeżeli okaże się wadliwy zaraz po wyjęciu z pudełka.

Płać kartą kredytową

Jeżeli zakup opłacasz kartą kredytową, The Fair Credit Billing Act daje ci prawo wstrzymać płatność za defektywny produkt, gdy uczyniłeś szczerą, lecz bezskuteczną próbę rozwiązania konfliktu ze sklepem. Nie może to być jednak karta wydana przez sklep.

Ponadto niektóre karty, jak Gold MasterCard i Gold American Express ubezpieczają produkty kupione za ich pośrednictwem i podwajają długość gwarancji.

Sprawdź dokumenty

Upewnij się, że otrzymałeś pokwitowania, umowy, gwarancje, instrukcje. Schowaj je w bezpieczne miejsce, bo będą niezbędne w przypadku reklamacji.

Daj też jak najmniejszy zadatek na zamówione usługi czy towar. Im większą sumę będziemy winni firmie, tym szybciej usunie ona usterki.

Nie wyrzucaj opakowań

Jeszcze w sklepie skontroluj, czy towar jest zapakowany oryginalnie, karton nie ma zgnieceń i nie jest rozerwany. Jeżeli to jest możliwe, rozpakuj produkt w sklepie i sprawdź, czy dostałeś wszystkie komponenty i czy artykuł nie ma widocznych wad. Przeważnie wizualna inspekcja nie wystarcza i problemy wychodzą dopiero w domu. Dlatego też nie wyrzucaj opakowań. Zwrotu niektórych artykułów można dokonać tylko w oryginalnych opakowaniach. Nie wyrzucaj też etykiety i przywieszek, z którymi sprzedawana jest odzież i zabawki. Mądry, uświadomiony konsument to taki, który myśli i działa defensywnie.

W przypadku dostawy do domu, rozpakuj towar przy dostawcy i odmów przyjęcia, jeżeli stwierdzisz jego wady. Jeżeli nie jest to praktyczne napisz na rachunku "Goods not inspected". Nie oznacza to, że stwierdzasz usterkę, znaczy tylko, że może zdarzy się to później.

Na koniec, używaj produkt zgodnie z jego instrukcją obsługi. Dbaj o swój nowy nabytek, a będzie ci długo służył. Jeżeli wymagane są przeglądy, dokonuj ich zgodnie z wymaganymi terminami, bądź innymi regułami, bowiem w przeciwnym razie gwarancja może ci zostać anulowana.

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor