----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

06 czerwca 2024

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Wiele osób decyduje się na wczesną emeryturę, a potem wraca do pracy, by uzupełnić skromne świadczenia. Niektórzy wolą pracować, by czuć się potrzebni. Warto znać wpływ, jaki ma praca na wysokość świadczeń Social Security.

Wolno pracować, ale…

W Stanach wolno pobierać emeryturę albo rentę rodzinną Social Security i jednocześnie pracować. Emeryci, którzy osiągnęli pełny wiek emerytalny, mogą dorabiać bez obawy redukcji świadczeń. Natomiast osoby młodsze są karane za swoją pracowitość. Jest im potrącany dolar emerytury za każde dwa dolary zarobione ponad limit wynoszący 22,320 dol. w roku 2024. 

W roku, w którym osiągasz pełny wiek emerytalny, pobierasz emeryturę i dorabiasz, to obowiązuje inny limit. Wtedy „tracisz” 1 dol. na każde 3 dol. zarobków ponad limit 59,520 dol. w roku 2024. Limit ten jest zniesiony w miesiącu, w którym osiągniesz pełny wiek emerytalny.

Należy zaznaczyć, że “zarobek” (earnings) oznacza tylko wynagrodzenie za czynną pracę albo przychody netto osób samozatrudnionych, a nie inne pasywne przychody.

Rodzina też straci

Jeżeli nie osiągnąłeś pełnego wieku emerytalnego, a przekroczysz limit zarobków, to SSA odpowiednio pomniejszy świadczenia twoje, a także rodziny wypłacane na podstawie twojej pracy, czyli małżonkowi albo nieletnim dzieciom. Jeżeli to członek twojej rodziny mający rentę rodzinną przekroczy limit – tylko jego świadczenia zostaną uszczuplone.

Uwaga: Podobne limity zarobków dotyczą wdów i wdowców, otrzymujących rentę pośmiertną (survivers benefits).

Młodzi emeryci i renciści powinni zgłosić swoje ponad limitowe zarobki, a SSA odpowiednio pomniejszy ich świadczenia. Jeżeli tego nie zrobią, SSA i tak dowie się o zarobkowaniu z opóźnieniem z raportów pracodawcy. W międzyczasie nadpłata uzbiera się znaczna, a SSA odbierze ją przez wstrzymane wypłat emerytury na kilka miesięcy, co dla wielu osób może być dużym zaskoczeniem.

Rośnie emerytura

Potrącone z powodu przekroczenia limitu zarobków świadczenia nie giną, lecz zostaną dodane do twojej puli zarobków. Ponadto, kontynuując pracę, nadal płacisz składki na Social Security, mimo że pobierasz emeryturę. Te dwa czynniki mogą sprawić przeliczenie i podwyższenie świadczeń po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego, który wynosi od 66 do 67 lat, zależnie od roku urodzenia. Jeżeli zarobkujesz po osiągnięciu pełnego wieku, to twoje świadczenia będą przeliczone co rok z uwzględnieniem dodatkowego roku pracy.

Czy praca na emeryturze spowoduje podwyższenie świadczeń, zależy od wysokości twoich zarobków. SSA nalicza wysokość świadczeń na podstawie średnich zarobków liczonych z 35 lat z najwyższymi zarobkami. Jeżeli nie pracowałeś w USA 35, a na przykład 26 lat, to zarobki dziewięciu lat równe są zero. W takim przypadku każdy dodatkowy przepracowany rok wypełni jeden rok zerowy, co podwyższy średnią. Gdyby natomiast twój staż pracy w Stanach był długi (35 lat albo więcej), to średnia zarobków (a przez to emerytura) wzrośnie tylko wtedy, gdy w ostatnim roku dorobiłeś więcej niż w którymś z uwzględnionych przez SSA 35 latach.

Wniosek: Imigrantom o stażu pracy krótszym niż 35 lat zawsze opłaca się dorabiać do emerytury.

Ubezpieczenie w pracy

Niektórzy emeryci mający w pracy ubezpieczenie medyczne mogą zrezygnować z Medicare, ale zależy to od wielkości firmy. W zakładzie zatrudniającym mniej niż 20 pracowników dającym grupowe ubezpieczenie zdrowotne, Medicare pozostanie twoim głównym ubezpieczeniem, a zakładowe – wtórnym. Musisz nadal płacić za część B Medicare.

W większym zakładzie pracy ubezpieczenie grupowe stanie się twoim pierwotnym ubezpieczeniem (primary insurance), a Medicare wtórnym. Jeżeli zakładowe ubezpieczenie jest dobre, to możesz zrezygnować z płacenia za część B Medicare. Pamiętaj tylko, że gdybyś opuścił Medicare i pozostał bez ubezpieczenia zdrowotnego, to w przyszłości zapłacisz za Medicare o 10 proc. więcej za każdy rok. W obydwu przypadkach koniecznie porozmawiaj z pracownikiem działu kadr.

Uważaj na podatki

Emerytura osób, które mają umiarkowane inne dochody, nie podlega opodatkowaniu. Ale to może się zmienić, gdy wrócisz do pracy. Do 85 proc. twojej emerytury czy renty może zostać dodane do twego dochodu podlegającego opodatkowaniu, a wynagrodzenie z pracy wepchnąć cię do wyższego przedziału podatkowego. I tak podatki mogą pochłonąć znaczną część emerytury. W takiej sytuacji warto rozważyć zawieszenie wypłaty świadczeń.

Rozważ zawieszenie lub rezygnację z emerytury

Jeżeli wróciłeś do pracy, masz przychód, płacisz duże podatki, a emerytura niekoniecznie jest ci potrzebna, to zastanów się nad jej zawieszeniem (voluntary suspension). Po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego masz prawo zawiesić (wstrzymać) swoją emeryturę, a to podwyższy twoje przyszłe świadczenia o 2/3 proc. miesięcznie, a 8 proc. za każdy rok. Po ukończeniu siedemdziesiątki zawieszona emerytura podwyższana już nie jest. Pamiętaj tylko, że od 2 maja 2016 roku zawieszenie twojej emerytury powoduje wstrzymanie renty małżonka czy dzieci.

Innym rozwiązaniem jest wycofanie podania o emeryturę Social Security (withdrawal of application), co możesz zrobić do 12 miesięcy od daty jej przyznania niezależnie od swego wieku. Polega to na tym, że zwracasz otrzymane świadczenia i jest tak, jakbyś o emeryturę nigdy się nie ubiegał. Więcej informacji znajdziesz w książce “Ubezpieczenie społeczne Social Security”.

Zarobkowanie a emerytura polska

Emeryt mający emeryturę ZUS również powinien być świadomy konsekwencji zarobkowania. Po pierwsze, żeby dostać emeryturę ZUS, nie można pracować, choć po jej przyznaniu można wrócić do pracy.

Po drugie w Polsce również istnieją limity zarobków. Emeryci, którzy osiągnęli pełny polski wiek emerytalny (60 dla kobiet i 65 dla mężczyzn) mogą pracować do woli. Co do osób młodszych, to jeżeli wysokość ich zarobków przekracza 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w Polsce, ale nie więcej niż 130 proc. miesięcznego wynagrodzenia – emerytura lub renta ulega zmniejszeniu. Jeżeli zarobki przekraczają 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia– prawo do emerytury lub renty ulega zawieszeniu. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosi w Polsce 8,077 zł w drugim kwartale 2024 roku.

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników, m.in. “Ubezpieczenie społeczne Social Security”, „Emerytura polska i amerykańska” i wiele innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, 507 W. Belmont Ave., Chicago, albo w wersji elektronicznej w witrynie Poradnika Sukces, www.PoradnikSukces.com, 1-718-224-3492.

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor