Nadeszły wakacje. Niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy na odpoczynek blisko czy daleko, nie chcemy, by jakiś przykry incydent popsuł nam urlop. Oto kilka prostych wskazówek, jak podróżować i wypoczywać bezpiecznie.
Zrób porządek w portfelu
Częstą niedogodnością na wakacjach jest utrata portfela czy torebki. Aby zminimalizować potencjalne problemy, opróżnij portfel do maksimum. Zostaw w domu dokumenty, których nie potrzebujesz na wyjeździe, jak karta Social Security, legitymacja służbowa, miesięczny bilet kolejowy czy paszport (jeżeli pozostajesz w kraju). Nie woź książeczki czekowej! Pozostaw w portfelu dwie karty kredytowe, kartę ubezpieczenia zdrowotnego, prawo jazdy i dowód rejestracyjny samochodu. Rozstań się z notatkami, licznymi zdjęciami, zakładową legitymacją itp. Odchudzony portfel nosić się będzie łatwiej, a wetknięty w tylnej kieszeni spodni nie będzie swoją nadwagą kusił kieszonkowców.
Zostaw swój pęczek kluczy w domu, bo potrzebujesz tylko jeden klucz: do drzwi wejściowych. Trzymaj go w walizce, nie przy sobie.
Podziel i trzymaj gotówkę i dokumenty w różnych miejscach
Zastanów się, co zrobisz, gdybyś stracił portfel. Odpowiedź: musisz mieć w innym miejscu dodatkową gotówkę, kartę kredytową i dowód tożsamości. W tym celu rozdziel zawartość swego portfela na dwie części. Zapasową gotówkę i dokumenty trzymaj w saszetce przy ciele czy w kieszeni szczelnie zapinanej na zamek błyskawiczny. Nie trzymaj w tym samym miejscu paszportu i prawa jazdy.
Sprawdź limit na karcie kredytowej
Kartą kredytową pieniądze wydaje się łatwo, a na wakacjach pieniądze idą jak woda. Monitoruj stan zadłużenia, by nie zbliżyć się do limitu kredytowego, w jaki wyposażona jest karta. Nie ma nic bardziej przykrego, jak znaleźć się daleko od domu i dowiedzieć się, że nie możemy zatankować benzyny, bo karta została zablokowana. Inna przykra konsekwencja – bank może naliczyć nam karę za przekroczenie limitu. Przed wyjazdem warto więc sprawdzić dostępny limit na naszej karcie. Jeżeli jest za niski, można go zwiększyć spłacając całość lub część zadłużenia. Wieloletni klienci mogą poprosić swój bank o podwyższenie limitu o tysiąc czy dwa tysiące dolarów.
Poinformuj bank o planach podróży
Programy komputerowe monitorują transakcje klientów w poszukiwaniu nietypowych transakcji, które być mogą być robione przez oszustów. Kilka szybkich transakcji w odległym miejscu może podnieść czerwoną flagę. Kiedyś na Alasce nie mogłam zapłacić za benzynę. Zadzwoniłam do swojej Visy (na szczęście miałam ich numer) i dowiedziałam się, że ktoś w Anchorage próbuje zatankować na moją kartę. Wyjaśniłam, że to właśnie ja. Kartę mi natychmiast odblokowano wyjaśniając, że złodzieje często zaczynają użycie skradzionych kart na stacjach benzynowych.
Upewnij się, że emitent karty kredytowej ma twój numer telefonu, najlepiej komórki, gdyż w razie nietypowej dla ciebie transakcji może zadzwonić albo przesłać tekst i spytać o jej potwierdzenie.
Pamiętaj o „blokadzie”
Przed wyjazdem pewnie posłużysz się kartą kredytową, by dokonać rezerwacji. Wypożyczalnia samochodów czy hotel komputerowo sprawdzają ważność karty i rezerwują przybliżoną wysokość rachunku. Ta kwota jest odjęta od dostępnego ci limitu, co nazywa się “blokadą” kredytu (blocking).
Przykład: W hotelu bierzesz pokój za $200 za noc na 5 nocy i okazujesz swoją kartę kredytową. Zablokowany zostanie co najmniej tysiąc dolarów, a nawet więcej, na wszelki wypadek, gdyż hotele przewidują wydatki na posiłki czy drinki. Wypożyczalnie samochodów też blokują więcej, by upewnić się, że zostaną opłacone.
By bronić przed skutkami blokady, podnieś limit kredytu i miej przy sobie dwie karty kredytowe.
Miej dostęp do gotówki
W podróży nie potrzebujesz dużo gotówki, ale musisz mieć do niej dostęp w razie potrzeby. Umożliwi ci to karta kredytowa czy debetowa w każdym bankomacie, pod warunkiem, że pamiętasz hasło. Jeżeli nie, to udaj się do swego banku i ustal password. Jeżeli polegasz na karcie bankomatowej czy debetowej, to upewnij się, że jest aktywna. Niektóre karty wygasają, jeżeli nie zostaną aktywizowane czy użyte przez pół roku.
Co do karty debetowej, to strzeż jej pilnie. Ona daje dostęp do twego konta czekowego, a w razie jej utraty czy użycia przez złodzieja, daje mniej ochrony od karty kredytowej.
Strzeż się kieszonkowców
Nic bardziej nie zepsuje wakacji niż strata portfela czy dokumentów. Złodzieje lubią miejsca popularne wśród turystów. Nie zostawiaj bagażu bez nadzoru, nie przewieszaj torebki przez oparcie krzesła, lecz trzymaj ją na kolanach. Najlepiej jest nosić dokumenty „przy ciele” – czyli w portfeliku przytroczonym do paska czy przywieszonym na szyi pod koszulą. Dyndająca torebka czy portfel wypychający kieszeń – to proszenie o kłopot.
Korzystaj z sejfu w hotelu
Dobre hotele przeważnie bywają bezpieczne, ale nie kuś losu. Trzymaj biżuterię, gotówkę, dodatkowe karty kredytowe, czy paszporty w hotelowym sejfie. Wkładaj tam też kosztowny sprzęt elektroniczny przed wyjściem na miasto.
Nawiasem mówiąc – najswobodniej poczujesz się, jeżeli biżuterię i drogie elektroniczne cacka zostawisz w domu.
Gdy wrócisz do domu
Po powrocie z wakacji sprawdź wszystkie zakupy dokonane na kartę kredytową, transakcje na kartach płatniczych czy w bankomatach. Nie czekaj, aż dostaniesz miesięczny raport. Każdy bank daje wgląd w stan konta przez komputer (online ranking). W razie jakichkolwiek błędów czy nieautoryzowanych transakcji donieś o tym bankowi, a nie będziesz odpowiedzialny za straty.
Elżbieta Baumgartner
Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników, m.in. „Powrót do Polski”, „Życie od nowa: Jak uporządkować problemy w urzędach”, „Podręcznik ochrony majątkowej”, „Jak kupić dom i nie przepłacić”, “Otwieram biznes”. Są one dostępne w D&Z House of Books, 5507 W. Belmont Ave. w Chicago, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.poradniksukces.com