28 grudnia 2023

Udostępnij znajomym:

Jak to jest, że niektórzy są szanowani przez otoczenie, a inni bywają ignorowani? Jeżeli przyjrzymy się osobom, które cenimy – ulubionemu nauczycielowi, trenerowi czy przełożonemu – to wyciągniemy wnioski, że mają one pewne wspólne cechy, które je wyróżniają. Z okazji Nowego Roku warto wyciągnąć z tego wnioski i postarać się, by im dorównać i samemu być respektowanym w pracy i w życiu prywatnym.

Bądź dobrze zorganizowany

Nikt nie będzie naprawdę szanował bałaganiarza, któremu czas przecieka przez palce, a który wykonuje tylko połowę tego, co zaplanował.

Dobra organizacja to podstawa sukcesu w pracy i w życiu, a poświęcone jej są liczne artykuły i książki. Najkrócej mówiąc: nie bądź nieporządny, nie spóźniaj się, odpowiadaj szybko na maile, koncentruj się na sprawach przynoszących efekty, ustal plan na każdy dzień i trzymaj się go. Na stronie Amazon.com znajdziemy dziesiątki książek poświęconych temu tematowi.

Pokaż zapał i energię

Bądź szczerze zainteresowany tym, co robisz. Nauczyciel z powołania kocha uczyć, dobry lekarz czuje misję niesienia ludziom pomocy, dobry sprzedawca czuje, że pomaga klientom z zaspokojeniu ich potrzeb. Każdy z nas ma swoją działkę i wybór: albo tracić czas czekając do fajrantu, albo oddać się pracy z zamiłowaniem i wracać do domu z poczuciem satysfakcji.

Bądź pozytywny

Nic tak nie odstręcza ludzi, jak czyjaś negatywna, przegrana postawa. Aby być szanowanym, nie narzekaj, nie plotkuj, nie krytykuj bez potrzeby. Dbaj o optymizm w zespole. Uśmiech to najlepsze narzędzie do pracy i bycia z ludźmi.

Pamiętaj, że emocje wpływają na postrzeganie rzeczywistości. Gdy będziesz pogodny, to radość znajdziesz we wszystkim, również w pracy.

Bądź konsekwentny, ale nie uparty

Nie będziesz wiarygodny, jeżeli mówisz jedno, a robisz coś innego, jeżeli masz jedne reguły dla siebie, a inne dla otoczenia, jeżeli zmieniasz zdanie zależnie od okoliczności albo nie dotrzymujesz słowa.

Jeśli powiedziałeś A, to musisz powiedzieć B – tak mówi porzekadło. Konsekwencja pozwala podporządkować sprawy nadrzędnemu celowi. Z drugiej strony należy odróżnić konsekwencję w działaniu od oślego uporu. Ślepe brnięcie w raz ustalonym kierunku, wbrew zmieniającym się okolicznościom, może zaprowadzić w ślepy zaułek.

Nie myl się za często

Wiadomo, że nie myli się tylko ten, który nic nie robi. Błędów się nie uniknie, ale można je ograniczyć przez dobre przygotowanie do danego zadania. Gdy popełnisz błąd, to przyznaj się do niego z poczuciem humoru, wyciągnij wnioski na przyszłość i próbuj raz jeszcze.

Jeżeli masz podwładnych, to pamiętaj, że mądry szef zachęca do eksperymentowania i tworzy „warunki bezpiecznej porażki”. Zachęcaj więc pracowników do podejmowania rozsądnego poziomu ryzyka i pokazuj, jak radzić sobie z porażką i uczyć się na błędach.

Ucz się i dziel swoją wiedzą

Ucz się i rozwijaj zarówno w pracy jak i w dziedzinach twoich prywatnych zainteresowań. Będziesz bardziej cenionym pracownikiem i ciekawszym kompanem do rozmowy.

Bądź otwarty i szczery w komunikacji. Dziel się w pracy swoją wiedzą i doświadczeniem, bądź mentorem dla młodszych pracowników. To cecha respektowanego lidera.

Chwal innych

Respektowani ludzie doceniają innych. Chwalą ich za dobrze wykonaną pracę, pomniejszając swoje zasługi. Mądry generał wysunie zasłużonego sierżanta do odebrania nagrody, a menadżer – swojego pracowitego asystenta, by przedstawił projekt Radzie Dyrektorów. Mądrzy ludzie są dumni z przyczynienia się do osiągnięć współpracowników i dlatego są szanowani.

Wnioski

Powyższe sugestie mogą wydać się banalne, lecz jeśli przyjrzymy się sobie krytycznie, możemy spostrzec, że pewne zmiany się nam przydadzą i że są w zasięgu naszej ręki. Nie możemy zmienić naszego wieku, inteligencji, urody, nie pozbędziemy się polskiego akcentu. Ale nad niektórymi cechami mamy kontrolę. Możemy popracować nad sobą, by stać się lepiej zorganizowani, milsi, skromniejsi, bardziej doinformowani i uczynni, a przez to – bardziej cenieni przez otoczenie, czego w Nowym Roku Państwu i sobie życzę.

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu  książek-poradników, m.in. książki pt. “Otwieram biznes” i “Praca w Ameryce”, „Amerykańskie początki”. Są one dostępne w D&Z House of Books, 5507 W. Belmont Ave. w Chicago, albo bezpośrednio od wydawcy, Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.poradniksukces.com.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor