----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

06 listopada 2024

Udostępnij znajomym:

Zaprosiłeś szefa do restauracji na dobry obiad, żeby odwdzięczyć się za wyświadczoną ci przysługę. Gdy próbujesz uregulować rachunek, kelner mówi, że transakcja się nie powiodła. Próbuje jeszcze raz – na darmo. Szef płaci sam, a ty rumienisz się ze wstydu. Wiele innych problemów może powstać wskutek zablokowanej karty płatniczej czy kredytowej. Pomówmy, w jakich okolicznościach może się to przydarzyć i co zrobić, żeby karty działały niezawodnie.

Anulowana karta

Pierwszym powodem problemów z kartą kredytową jest to, że jest ona nieważna, co może nastąpić z powodu zaniedbania jej aktywizacji, anulowania albo wygaśnięcia karty.

Bank może ci cofnąć kredyt z różnych powodów: jeżeli dawno nie używałeś karty kredytowej, jeżeli przestałeś płacić rachunki, jeżeli bardzo pogorszyła się twoja historia kredytowa, albo nie zgodziłeś się na nowe warunki kredytowe. W większości sytuacji bank powiadomi cię pisemnie. Przepisy nakazują, by banki informowały klientów o zmienionych warunkach kredytowych z 45-dniowym wyprzedzeniem. Jeżeli masz zwyczaj odkładać listy z banku bez ich otwierania, to możesz nawet nie wiedzieć, ze twoja karta już nie działa.

Inny użytkownik skasował kartę

Anulować kartę może nie tylko jej wystawca (bank), nie tylko jej właściciel, ale również autoryzowany użytkownik, na przykład z powodu zgubienia swojej karty.

Przykład: Uczyniłeś córkę autoryzowanym użytkownikiem twojej Visy. Córka jest teraz na studiach, kilkaset mil od domu. Straciła portfel, więc skasowała swoją kartę, ale nie poinformowała o tym ciebie, nie będąc świadoma tego, że w razie kradzieży jednej karty anulowane są wszystkie karty przypisane do danego konta.

Karta wygasła

Z powodu wygaśnięcia okresu ważności karty kredytowej szczególnie często odrzucane bywają płatności regularne, takie jak miesięczna opłata abonamentów. Ustawiasz automatyczną spłatę rachunków i zapominasz o tym. Przeważnie usługodawca przysyła mailem ostrzeżenie o kończącym się okresie ważności, prosząc o uaktualnienie danych.

Nasz bank sam przyśle nową kartę z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem. Jej numer pozostaje taki sam, tylko data ważności przesunięta jest o dwa czy trzy lata i inny jest kod bezpieczeństwa.

Rada: Po otrzymaniu nowej karty zmień na sieci datę jej ważności, a unikniesz kłopotów z automatyczną spłatą rachunków (online payments). 

Niepoprawne dane

Ten problem pojawia się, gdy chcesz płacić kartą na sieci albo przez telefon. Błędnie wpisany numer czy nazwisko, nieprawidłowa data ważności, kod bezpieczeństwa (security code), omyłkowy adres i numer telefonu spowodują odrzucenie płatności przez komputerowe oprogramowanie jej wystawcy.

Komputer jest tolerancyjny tylko względem imienia, na przykład przyjmie zarówno „Elżbietę”, „Elizabeth” jak i „Elę”. Sprawdzone.

Podejrzenie oszustwa

Bank może zablokować kartę w wyniku podejrzenia oszustwa, co zdarza się, gdy na twoim koncie pojawią się nieszablonowe transakcje. Przykładem są transakcje dokonane w odległym miejscu, szczególnie na stacji benzynowej, kilka szybkich wypłat pieniędzy z bankomatu, zakupy w dużej częstotliwości w krótkim odstępie czasu, nietypowy dla ciebie zakup wyjątkowo drogiego towaru.

Gdy komputer banku wytropi podejrzaną transakcję, dostaniesz SMS-a albo wiadomość telefoniczną z zapytaniem, czy to ty dokonałeś zakupu. Jeżeli potwierdzisz, karta będzie odblokowana. 

Rada: Informuj bank o planowanej podróży. Ponadto upewnij się, że bank ma twoje prawidłowe dane: numer telefonu, adres mailowy i pocztowy.

Wyczerpany limit na karcie

Każda karta kredytowa ma swój limit kredytowy. Jest to pułap, który bank przyznaje głównemu posiadaczowi karty na podstawie jego oceny zdolności kredytowej. Po przekroczeniu limitu transakcja jest albo blokowana, albo nakładane są kary, w zależności od umowy.

Na przekroczenie limitu może mieć wpływ np. data księgowania transakcji, zmiana kursu walut, czy blokada funduszy.

Rada: Dobrzy stali klienci mogą poprosić swój bank o podwyższenie limitu. Ażeby nie być zaskoczonym, warto mieć co najmniej dwie karty kredytowe, szczególnie w podróży.

American Express nie ma limitu, bowiem jest w zasadzie kartą płatniczą (charge card) i należności trzeba regulować na bieżąco. Dobrym klientom American Express umożliwia elastyczne formy spłaty, co upodobnia ją do typowej karty kredytowej.

Dostawa na inny adres

Chcesz zamówić przez Internet kosztowny komputer, ale obawiasz się, że poczta zostawi go na schodach. Podajesz więc adres koleżanki, u której zawsze ktoś jest w domu. Bank może zablokować transakcję zakupu na inny adres w obawie, że karta została skradziona i jest używana przez nieautoryzowaną osobę.

Rada: Podawaj swoje miejsce zamieszkania, jako „billing address”, a adres drugiej osoby do wysyłki („shipping address”. Jeżeli to nie pomoże, zadzwoń do banku i wyjaśnij sytuację. Bank sprawdzi przez telefon twoją tożsamość i zatwierdzi transakcję.

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników dla polskich imigrantów w USA, m.in. „Jak kupić dom mądrze i nie przepłacić”, „Jak działa giełda”, „Otwieram biznes” i wiele innych. Są one dostępne w wersji elektronicznej w witrynie Poradnika Sukces: www.PoradnikSukces.com. tel. 1-718-224-3492.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor