W średnim wieku decyzja o zawarciu związku małżeńskiego wynika nie tylko z porywu serca, lecz również z rozsądnych kalkulacji, jeżeli obydwie strony mają dzieci z innych związków, pewien dorobek materialny czy emerytury. W poprzednim artykule wyjaśniliśmy wiele aspektów domowych finansów wynikłych z drugiego małżeństwa. Teraz skupimy się na sprawach emerytalnych.
Kto zyska świadczenia Social Security
Zawarcie związku małżeńskiego wpłynąć może na uzyskanie albo utratę uprawnień do świadczeń Social Security.
Jeżeli zawrzesz związek małżeński z pracownikiem, który ma odpowiednie lata pracy, to po osiągnięciu wieku emerytalnego staniesz się uprawniony (uprawniona) do renty małżeńskiej w wysokości do 50 proc. emerytury pracownika, nawet jeżeli w Stanach nie pracowałeś, pod warunkiem, że:
- będziesz z nim w związku co najmniej rok;
- osiągniesz wiek emerytalny (od 62 lat możesz dostawać pomniejszone świadczenia małżeńskie).
Jeżeli dorobiłeś się emerytury z tytułu własnej pracy, która wynosi więcej niż połowa świadczeń małżonka, to otrzymasz swoją emeryturę.
Kto straci świadczenia Social Security
Przestroga: przez powtórne zamążpójście możesz stracić prawo do renty małżeńskiej.
Poprzednie małżeństwo zakończyło się rozwodem. Po rozwodzie z pierwszym małżonkiem, który wypracował emeryturę Social Security i po osiągnięciu wieku emerytalnego dostaniesz rentę małżeńską z tytułu pierwszego związku, ale pod warunkiem, że byłeś w związku małżeńskim co najmniej 10 lat. Tracisz prawo do renty, jeżeli wyjdziesz ponownie za mąż (ożenisz się). Jako rozwódka (rozwodnik) możesz rozpocząć pobieranie renty, jeżeli twój były małżonek albo ukończył 62 lata (niezależnie, czy przeszedł na emeryturę czy nie) albo pobiera rentę inwalidzką Social Security. Jeżeli twój ex-małżonek ukończył 62 lata, ale nie przeszedł na emeryturę, wtedy możesz rentę możesz zacząć otrzymywać dopiero 2 lata po rozwodzie.
Poprzedni małżonek zmarł. Po śmierci byłego małżonka stajesz się uprawniona do renty wdowiej (survivors benefits) na takiej samej zasadzie, co żona lub mąż. Ale uważaj! Stracisz prawo do renty, jeśli ponownie wyjdziesz za mąż przed ukończeniem 60-tki. Ponowny związek małżeński po ukończeniu 60 lat nie pozbawi cię wdowich świadczeń.
Jeżeli pobierasz własną emeryturę z tytułu pracy, to stan cywilny nie wpłynie na jej wysokość. Pamiętaj, że należy ci się tylko jedno świadczenie: albo własna emerytura albo renta wdowia. Dostaniesz większe z nich.
Uwaga: renta rozwódki (rozwodnika) wynosi maksymalnie 50 proc. emerytury byłego męża, a renta wdowy (wdowca) 100 proc. Jeżeli nie dopracowałaś się własnej emerytury, to nie strać tych uprawnień. Po ślubie możesz liczyć tylko na połowę emerytury drugiego małżonka. Zastanów się, kto zarabiał więcej: pierwszy czy drugi małżonek. Przekalkuluj, czy formalizacja związku ci się opłaca.
Rada: przepisy mogą być skomplikowane, więc zasięgnij informacji w urzędzie Social Security, tel. 800-772-1213 albo w książce pt. „“Ubezpieczenie społeczne Social Security”.
Konta emerytalne
Jeżeli masz pokaźne konto emerytalne IRA, 401(k) czy profit sharing w pracy, albo zakładową emeryturę (pension plan), to szczegółowo przedyskutuj swoją sytuację z prawnikiem specjalizującym się w sprawach majątkowych. Jeżeli się ożenisz, a w przyszłości rozwiedziesz, twoja żona (mąż) otrzyma część emerytalnych funduszy zależnie od liczby lat trwania waszego związku. Dzielone są świadczenia albo środki, które zostały nagromadzone w czasie trwania małżeństwa do dnia wniesienia rozwodowego wniosku. Fakt, że żona nie pracowała, nie ma znaczenia.
Beneficjenci kont emerytalnych
Powiedzmy, że masz w pracy program 401(k), gdzie na beneficjenta jest wyznaczona pierwsza żona, z którą się rozwiodłeś. Jeżeli chcesz teraz beneficjentem uczynić drugą żonę, to musisz uzyskać pisemne zezwolenie pierwszej połowicy. Zapytaj administratora planu emerytalnego, jaka jest wymagana procedura. Jeżeli pierwsza żona jest mądra, to zażąda podziału środków na emerytalnym koncie (patrz powyżej).
Powinieneś być również świadom, czy na puli emerytalnej twojej albo nowego współmałżonka nie spoczywa Qualified Domestic Relations Order, jako konsekwencja minionego rozwodu. QDRO to nakaz sądowy dający po rozwodzie prawo do części emerytury ex-małżonkowi.
Zmiana beneficjentów konta IRA
Beneficjenta konta IRA możesz zmienić łatwo, bez potrzeby uzyskania pozwolenia poprzedniego małżonka. Ale jeżeli zechcesz uczynić beneficjentem kogoś, kto nie jest twoim obecnym małżonkiem, to ten małżonek musi się na to zgodzić na piśmie. Oto przykład:
Powiedzmy się rozwiodłeś, po czym otworzyłeś konto IRA, a beneficjentami uczyniłeś swoje dzieci. Byłeś wtedy samotny, więc to było OK. Teraz ożeniłeś się powtórnie i chcesz zmienić alternatywnych beneficjantów. Ale żeby to uczynić, twoja nowa żona musi podpisać Beneficiary Designation Form, poświadczając, że zgadza się nie dziedziczyć tego konta. Ona zgodzić się nie musi, bo zechce być beneficjentem konta. Dobrą wiadomością dla ciebie jest tylko fakt, że możesz pozostawić dotychczasowych beneficjantów, czemu żona sprzeciwić się nie może. Jeżeli natomiast jakoś zmienisz czy ustalisz beneficjentów bez pozwolenia swojej żony, to Beneficiary Designation Form może nie mieć mocy prawnej. Jeżeli nowa żona jest mądra, to pójdzie do prawnika i pieniądze z konta IRA jej przypadną, a nie twoim dzieciom. Należy uważać i porozmawiać z prawnikiem.
Ślub może wpłynąć na twoje IRA wtedy, gdy już rozpocząłeś wypłatę pieniędzy z IRA, bazując wysokość wypłat na przewidywanej długości życia swojego i byłego współmałżonka. Jeżeli twoja pierwsza albo druga żona jest od ciebie o dziesięć lat młodsza, to teraz wysokość wypłat powinna być przeliczona ponownie. Więcej informacji znajdziesz w publikacji IRS Publication 590, Individual Retirement Arrangements (800-TAX-FORM) oraz w książce pt. „Amerykańskie emerytury”. Pomóc może ci również administrator twego konta IRA.
Przepisy pozwalają, by wdowa/wdowiec przejęła emeryturę zmarłego jako swoją, a nawet wyznaczyła własnych beneficjentów, a przez to utrzymała przywileje podatkowe bardzo długo.
Tradycyjne emerytury
Jeżeli masz tradycyjną emeryturę zakładową (pension plan), to przechodząc na emeryturę musisz zadeklarować, czy wypłata ma trwać do śmierci twojej (single life) czy śmierci ostatniego z was (joint life). Wersja single life da wyższe miesięczne świadczenia, ale ustaną one po twojej śmierci, zostawiając współmałżonka bez finansowego zabezpieczenia. Wersja druga wypłaci mniej, ale przez dłuższy czas. Decyzja jest nieodwracalna po rozpoczęciu wypłat.
Współmałżonek jest automatycznie beneficjentem niektórych pension plans i profit sharing plans, a dystrybucja kwot powyżej pewnego pułapu wymaga jego pisemnej zgody.
Jak widać, zanim zamówisz weselne kwiaty i fotografa, masz do przemyślenia i załatwienia dużo innych spraw. Powodzenia!
Elżbieta Baumgartner
Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników, m.in. „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Życie bez ślubu”, „Życie od nowa, jak uporządkować sprawy w urzędach”, Planowanie spadkowe, czyli jak uporządkować swoje sprawy w Stanach i w Polsce i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, 5507 W. Belmont Ave. albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492 www.poradniksukces.com