W stanie Illinois dochodzi do wielu kolizji samochodowych. Według Departamentu Transportu Illinois („Illinois Department of Transportation”), w 2014 roku zostało zgłoszonych 296,049 kolizji samochodowych. W tych kolizjach z 2014 roku odnotowano 84,652 obrażeń cielesnych. Departament Transportu Illinois informuje, że w 2015 roku miało miejsce 914 śmiertelnych kolizji, w których zginęło 998 osób. W przypadku zgłaszanych kolizji samochodowych, powtarzają się pewne przyczyny.
Najczęstsze przyczyny kolizji samochodowych oraz sposoby, jak można ich uniknąć
Rozproszona jazda
Generalnie pomiędzy 25 a 50 procent wszystkich kolizji samochodowych w Stanach Zjednoczonych jest wynikiem rozproszonej jazdy. Nagminne źródła rozproszenia to tekstowanie („texting”) lub SMS-y oraz inne korzystanie z telefonów komórkowych, zapatrzenie na krajobraz zamiast na drogę, zwracanie uwagi na innych pasażerów lub dzieci, regulacja radia oraz czytanie książki lub gazety. Aby uniknąć tego problemu, wystarczy trzymać oczy na drodze podczas jazdy samochodem. Jeśli musisz korzystać z telefonu komórkowego, powinieneś zjechać w bezpieczne miejsce i zatrzymać swój samochód, zanim skorzystasz z telefonu komórkowego.
Jazda podczas zmęczenia lub osłabienia
Według Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Ruchu Stanów Zjednoczonych („United States National Traffic Safety Administration”), prawie sto tysięcy kolizji samochodowych rocznie wynika z jazdy podczas zmęczenia lub osłabienia. Taka jazda może powodować osłabienie procesu decyzyjnego, zwolniony refleks oraz krótki temperament. Można uniknąć jazdy podczas zmęczenia lub osłabienia poprzez: wyspanie się; robienie wielu przerw podczas długiej trasy; zamienianie się z innym kierowcą podczas trasy; unikanie picia alkoholu przed jazdą oraz zjechanie z drogi i odpoczęcie w momencie, gdy kierowca czuje się zmęczony lub osłabiony.
Jazda w stanie nietrzeźwym
Centrum regulacji oraz zapobiegania schorzeniom („Centers for Disease Control and Prevention”) raportuje, że w 2014 roku 9,967 osób zginęło w Stanach Zjednoczonych w kolizjach samochodowych, w których doszło do nietrzeźwej jazdy. Stanowiło to 31 procent wszystkich zgonów w Stanach Zjednoczonych związanych z ruchem drogowym w 2014 roku. Można tego uniknąć po prostu nie pijąc alkoholu przed jazdą. Postaraj oddalić się na drodze od innych kierowców, których napotkasz na jezdni, a którzy zachowują się w sposób sugerujący nietrzeźwość.
Nadmiernie szybka jazda
Jazda szybsza niż ograniczenie prędkości nie tylko zwiększa szanse kolizji samochodowej, lecz również zwiększa prawdopodobieństwo poważnych obrażeń cielesnych w przypadku wypadkuk. Aby uniknąć kolizji związanej z nadmiernie szybką jazdą, po prostu nie jedź szybciej niż wskazują znaki ograniczenia prędkości.
Agresywna jazda
Według Fundacji AAA Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego („AAA Foundation for Traffic Safety”) agresywna jazda powoduje ponad połowę wszystkich kolizji śmiertelnych związanych z ruchem drogowym. W skrócie, agresywna jazda występuje wtedy, gdy kierowca popełnia wykroczenia w ruchu drogowym tak, aby zagrozić innym osobom lub obiektom w pobliżu. W przypadku napotkania agresywnego kierowcy ważne jest, aby zachować spokój oraz dystans. Typowe zachowanie agresywnego kierowcy to między innymi: krzyk na innego kierowcę; obraźliwe gesty wobec innego kierowcy; nagłe przyspieszenie lub hamowanie; niezastosowanie kierunkowskazów; jazda zbyt blisko innego samochodu; oraz, celowe blokowanie innych pojazdów przed zmianą pasów.
Zła pogoda
Zła pogoda, taka jak na przykład deszcz, śnieg lub lód, zwiększa prawdopodobieństwo kolizji samochodowej. Jazda jest trudniejsza w tych warunkach i będzie wymagać więcej czasu oraz dystansu, aby się zatrzymać, oraz aby uniknąć zderzenia z pojazdem jadącym przed tobą. W złych warunkach pogodowych ważne jest, aby zjechać z jezdni albo zwolnić do bezpiecznej prędkości.
Jazda w śniegu
Nie trzeba dużo śniegu, aby spowodował poważne problemy na jezdni. Śnieg może także być zmieszany z lodem i powodować ograniczoną widoczność. Co należy zrobić, by zachować bezpieczeństwo w śnieżnych warunkach jazdy? Ważne jest, aby unikać nagłego lub szybkiego przyspieszania lub hamowania. Po drugie, należy unikać szybkiej jazdy. Szybka jazda zwiększa szanse na utratę kontroli nad samochodem w śliskich warunkach. Także ważne jest, by zostawić wystarczająco miejsca pomiędzy swoim samochodem a tym z przodu. Nie należy zatrzymać samochodu, kiedy się jedzie pod górkę, chyba że jest to konieczne; mogą opony nie być w stanie uzyskać przyczepności, aby kontynuować trasę. Ważne jest, aby nie wybierać się w trasę z mniej niż ½ zbiornika paliwa; ostatnią rzeczą, z którą kierowca chciałby mieć do czynienia, jest brak paliwa na trasie w mroźnych warunkach. Opony powinny być napompowane. Należy zapiąć pasy bezpieczeństwa. W bardzo złych warunkach śnieżnych lub lodowych, jeżeli nie jest konieczna jazda samochodem lub wyjście z domu, warto poczekać na lepsze warunki atmosferyczne oraz widoczności.
Katarzyna Brukalo
Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge