Każda wyprodukowana rzecz, którą kupimy, używamy i wyrzucamy, pozostawia ślad na naszej planecie. Osoby zatroskane zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem środowiska uważają, że zakupy z drugiej ręki są istotnym rozwiązaniem tych zagrożeń.
Reduce, reuse, recycle
Większość z nas słyszała już o motcie trzech „R”: reduce, reuse, recycle, czyli „redukuj, używaj ponownie, poddawaj recyklingowi”, jako jednej z metod wiodących do zrównoważonej, odnawialnej gospodarki.
Redukuj. Po pierwsze, powinniśmy ograniczyć liczbę rzeczy, które konsumujemy. Większość przedmiotów kupujemy nie dlatego, że są nam absolutnie niezbędne, lecz z powodów zmieniającej się mody, czy ukazania się nowego modelu jakiegoś sprzętu, czy samochodu. Warto zapoznać się z minimalistyczną filozofią życia. Minimaliści rezygnują z gromadzenia przedmiotów, konsumpcji i robienia zbędnych zakupów. Skupiają się na idei posiadania mniej, czerpania zadowolenia i korzyści z tego, co już się ma, robienia tego, co daje prawdziwe szczęście.
Używaj ponownie. Staraj się kupować rzeczy z drugiej ręki, czyli lekko używane, a nawet nowe i niechciane przez pierwotnego właściciela, a pomożesz planecie Ziemi. To, co kupujemy, powinno być dobrej jakości i służyć nam jak najdłużej. Postaraj się użytkować rzeczy co najmniej dwa razy dużej niż do tej pory: odzież, obuwie, elektronikę. Na przykład, nie warto kupować co roku najnowszego modelu smartfona, można używać go dwa, trzy lata, a nawet dłużej. Ciuchy nie powinny być na raz czy dwa, bo dobrze dobrane ubrania można nosić do biura czy na imprezy wiele lat, zmieniając tylko dodatki.
Poddawaj recyklingowi. Segreguj śmieci, kompostuj odpady żywności. Dobre rzeczy puszczaj dalej w obieg: oddawaj rodzinie, przyjaciołom, wystaw do wzięcia na Internecie (patrz poniżej). Staraj się ponownie wykorzystać towary, by zbyt wcześnie nie wylądowały na wysypiskach śmieci.
Jak zakupy z drugiej ręki ratują planetę
Wprowadzanie towarów do ponownego obiegu ma ogromny pozytywny wpływ na nasze środowisko. Dzieje się tak z różnych powodów.
Każdy wytwarzany produkt odpowiada za pewien stopień wyczerpywania się zasobów naturalnych, niezależnie od tego, czy chodzi o wydobywanie ropy naftowej, metali, wycinanie lasów, uprawę bawełny czy pompowanie wody. Na przykład, czy wiesz, że do wyprodukowania pary dżinsów potrzeba średnio 1,800 galonów wody?
Kupowanie używanych rzeczy zmniejsza popyt na nowe towary, więc zmniejsza ilość zużywanej energii i emitowanych zanieczyszczeń, takich jak dwutlenek węgla, pestycydy, toksyczne chemikalia. Na przykład, ponowne użycie jednego kilograma odzieży pozwala zaoszczędzić 25 kilogramów dwutlenku węgla. Specjaliści obliczyli, że wydłużenie użytkowania ubrania do dziewięciu miesięcy, zmniejszyłoby jego ślad węglowy, wodny i odpadowy o 20–30 proc.
Ponadto, kupując używane przedmioty, dajesz im drugie życie i ratujesz je przed wyrzuceniem. Recykling to nie tylko przerabianie butelek, puszek i plastików. Zadbajmy o recykling zawartości naszych szaf i przedmiotów gospodarstwa domowego, bo to one w dużym stopniu wypełniają wysypiska śmieci.
Gdzie oddać, skąd wziąć za darmo
Czy słyszałeś powiedzenie: „Śmieci jednego człowieka są skarbem innego”? Ludzie oddają wiele rzeczy za darmo, po to, by odgracić domy, mieszkania i garaże. Oto najlepsze internetowe serwisy do znajdowania darmowych rzeczy.
Facebook Marketplace, czyli Rynek Facebooka został uruchomiony w 2016 roku. Możesz tam kupić używane rzeczy, a także odebrać w swojej okolicy czyjś niechciany rower, meble, zabawki i wszystko, czego ludzie próbują się wyzbyć. Upolowanie dobrej okazji może wymagać trochę szczęścia, ale warto spróbować.
Buy Nothing Project, czyli Projekt „Nic nie kupuj” (https://buynothingproject.org), to organizacja, która stara się inspirować ludzi do zmniejszenia ilości odpadów i oszczędzania pieniędzy. Jeśli wyszukasz nazwę swojego miasta lub dzielnicy na Facebooku (https://www.facebook.com/BuyNothingProject), znajdziesz lokalny oddział, gdzie każdy, kto ma coś do rozdania, może opublikować wiadomość, zwykle ze zdjęciem przedmiotu. Aby go odebrać, musisz pierwszy się zgłosić i umówić się na odbiór. W zależności od tego, gdzie mieszkasz i jak aktywna jest twoja grupa, możesz zdobyć naprawdę ciekawe rzeczy, od całej garderoby dla malucha po komplet porcelany. Organizacja uruchomiła też własną aplikację na iOS i Androida.
Craigslist.com to internetowy bazar, gdzie kupisz używane, a także nowe rzeczy po zredukowanej cenie, a także znajdziesz darmochę. Odszukaj dział twego miasta i pójdź do „Free Stuff”. Zobaczysz meble, zbywające komuś materiały budowlane, niechciane choinki, drewno, narzędzia, muzyczne instrumenty itd. Niektóre z nich nadają się na śmieci, niektóre są niezłej jakości. W okienku „Szukaj” wpisz rzecz, której szukasz. Powodzenia.
Freebies.com to strona internetowa, na której codziennie organizowane są prezenty i konkursy finansowane przez producentów próbujących marketingu swoich towarów. Musisz założyć konto ze swoim adresem e-mail, aby zdobywać „karty do głosowania”, z których każda daje ci jedną szansę na wygranie konkursu; dodatkowe karty do głosowania można zdobyć, wypełniając ankiety i rozwiązując quizy. Nagrodami są kupony i próbki różnych produktów, często kosmetyków. Jeśli zdarzy ci się wygrać kilka konkursów, możesz znaleźć się w galerii sław członków Freebies.com.
Nextdoor.com to witryna łącząca sąsiadów, gdzie można wymieniać się rekomendacjami, czytać najnowsze lokalne wiadomości, wesprzeć lokalne firmy. Przede wszystkim, sąsiedzi oferują czy sprzedają zbędne przedmioty, pożyczają sobie nawzajem narzędzia. To sposób na maksymalne wykorzystanie wszystkiego, co znajduje się w pobliżu.
Just Free Stuff, https://justfreestuff.com (Po prostu darmowe rzeczy). Witryna od prawie 25 lat łączy konsumentów z firmami, które chcą dać próbkę swego towaru czy usług w nadziei na zdobycie nowego, stałego klienta. Kategorie prezentów obejmują ubrania, książki, akcesoria dla dzieci, muzykę, usługi medyczne, napoje, kosmetyki, podróże i wiele innych. Ponadto Just Free Stuff organizuje konkursy na produkty premium, od staromodnej maszyny do robienia lodów po rodzinne wakacje w Kolorado. Korzystanie z witryny nie będzie kosztować nawet twoich danych kontaktowych (chyba że zdecydujesz się zapisać na otrzymywanie ich biuletynu).
Na eBay.com nic za darmo nie dostaniesz, ale znajdziesz tam olbrzymią liczbę tanich rzeczy z drugiej ręki, które często są z metkami albo w oryginalnym opakowaniu. Przeważnie możesz je zwrócić, jeżeli nie będą ci odpowiadać.
Wniosek
Oszczędzisz tysiące dolarów kupując z drugiej ręki, albo biorąc za darmo. Niepotrzebnych ci rzeczy nie wyrzucaj, ale oddawaj dalej. Nasza planeta ci podziękuje.
Elżbieta Baumgartner
Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników m.in. WEP: Jak walczyć z redukcją Social Security dla Polaków, Emerytura reemigranta w Polsce, Ubezpieczenie społeczne Social Security. Są one dostępne w D&Z House of Books, 5507 W. Belmont Ave., Chicago, albo w wersji elektronicznej w witrynie Poradnika Sukces: www.PoradnikSukces.com, 1-718-224-3492