02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

Wiza E

Wiza E jest dostepna tylko dla tych firm zagranicznych, ktorych wlasciciele sa obywatelami krajow, ktore podpisaly odpowiednie traktaty ze Stanami Zjednoczonymi. Wiza E dzieli sie na wizy handlowe ( E-1) i inwestycyjne ( E-2), ale poniewaz Polska podpisala na razie tylko traktat o inwestycjach ( Bilateral Investment Treaty, 6 sierpnia 1994), wiec dla Polakow wiza E dostepna jest tylko jako wiza inwestycyjna, E-2.

Jest to wiza tymczasowa, dlatego starajac sie o wize E-2 aplikant musi zadeklarowac intencje powrotu do swego kraju, ale nie musi podac dokladnego terminu. Pierwsza wiza E przyznawana jest na dwa lata, potem musi byc przedluzana.

Firma, w ktora aplikanci zainwestowali i na podstawie ktorej staraja sie teraz o wize E-2, musi byc w wiekszosci, w ponad 50% wlasnoscia cudzoziemcow (w tym przypadku Polakow). Uwaga: osoby z pobytem stalym w USA nie beda w tym przypadku traktowni jako obywatele Polski. Firma musi byc wlasnoscia osob zamieszkalych za granica.

Nastepujace warunki musza byc spelnione, aby Urzad Imigracyjny zatwierdzil wize E-2:

Inwestycja musi byc aktywna (nie bierna): inwestor musi zainwestowac pieniadze, ktore w kazdej chwili moga i beda wykorzystane przez firme. Aktywna inwestycja to serwis uslugowy lub produkcja. Przykladami biernej inwestycji, ktora nie wystarczy przy staraniu sie o wize E sa: sumy w banku nie przeznaczone na okreslony cel lub inwestycje trzymane w oczekiwaniu na potencjalny wzrost wartosci, jak na przyklad niezagospodarowany teren lub akcje w firmie, w ktorej inwestor nie bierze czynnego udzialu jako dyrektor czy pracownik. Aby otrzymac wize E inwestor moze byc w trakcie "aktywnego inwestowania", nie musi sie wiec wykazac w pelni istniejaca inwestycja.

Inwestycja musi byc "znaczaca" (substantial): tutaj Biuro Imigracyjne patrzy na inwestycje wlasna inwestora, na poniesione przez niego ryzyko inwestycyjne. Nie ma zadnej "magicznej liczby", ktora oznaczalaby "znaczaca" inwestycje. Aby zakwalifikowac sie na wize E, inwestycja musi spelniac jeden z dwoch testow:

1. musi byc proporcjonalna do wartosci biznesu (jesli inwestycja dotyczy istniejacego juz biznesu) lub

2. inwestycja musi byc suma normalnie uznawana za wystarczajaca by otworzyc nowy biznes (to w przypadku nowego biznesu). W przypadku tego drugiego testu INS (Biuro Imigracyjne) zawsze patrzy na rodzaj biznesu i porownuje inwestycje do podobnych istniejacych juz firm, aby stwierdzic, czy inwestycja jest wystarczajaca. Nie wszystkie transakcje finansowe uznane beda przez INS jako inwestycja. Za inwestycje INS uwaza: pozyczki, za ktore gwarancja jest osobisty majatek inwestora, a wiec na przyklad mortgage, pozyczki bez gwarancji z podpisem inwestora, rezerwy gotowki zdeponowane w banku firmy i do dostepu firmy w kazdej chwili, wartosc nabytego sprzetu i majatku firmy. INS nie bedzie uwazalo za inwestycje nastepujacych transakcji: gotowka na kontach osobistych inwestora, pozyczki gwarantowane przez majatek firmy.

stworzenie mozliwosci pracy: inwestycja nie moze byc tak niewielka, ze pokryje tylko koszty utrzymania inwestora i jego rodziny. Inwestycja powinna byc na tyle duza, aby stworzyc mozliwosci pracy dla pracownikow USA.

osoba, przybywajaca na wize E-2 musi objac stanowisko znaczace w firmie, jako sam inwestor, ktory bedzie kierowal i planowal inwestycje lub jako menedzer odpowiedzialny za rozwoj inwestycji. Oprocz samych inwestorow wizy E-2 moga rowniez otrzymac inni pracownicy firmy: menedzerowie, osoby potrzebne do zalozenia firmy, osoby przyjezdzajace by uczyc zawodu nowych pracownikow, osoby zajmujace sie kontrola i poprawa jakosci produkcji, osoby na stanowiskach nadzorujacych (supervisors)

Dzieci i malzonkowie osob na wizach E-2 rowniez otrzymuja towarzyszace wizy E.

Wiza L.

Wiza L umozliwia miedzynarodowym firmom na sprowadzanie do USA swoich pracownikow z placowek mieszczacych sie za granica. Aby firma w USA mogla starac sie o sprowadzenie pracownikow z innego kraju, musi ona wykazac, ze miedzy firma w USA a firma zagraniczna istnieje jedna z trzech zaleznosci:

a. firma zagraniczna jest filia firmy USA lub na odwrot, firma USA jest filia firmy zagranicznej lub

b. jedna firma jest wlascicielem drugiej firmy lub

c. ta sama osoba jest wlascicielem wiekszosci udzialow obu firm.

Przyklady sytuacji, ktore sa podstawami do wydania wizy L:

wlasciciel firmy w Polsce przyjezdza do USA na wizie B-1 lub B-2 i zaklada nowa firme. Jesli udowodni INS, ze jego firma w Polsce nadal istnieje i dziala, i ze jego nowa firma zaczela swoja dzialalnosc w USA, to zarowno on jak i jego pracownicy w Polsce beda mogli przyjechac do nowo otwartej firmy w Stanach Zjednoczonych.

wlasciciel firmy w Polsce wykupuje udzialy (ponad 50%) w istniejacej juz wczesniej firmie amerykanskiej. Poniewaz wlascicielem obu firm jest ta sama osoba, zarowno on jak i pracownicy w jego firmie w Polsce beda mogli przyjechac do USA aby podjac prace w nowo nabytej firmie;

wlasciciel firmy w USA (lub firma USA) wykupuje istniejaca juz firme w Polsce. Firma amerykanska moze zaczac sprowadzac do USA pracownikow z nowo nabytej firmy w Polsce.

firma w Polsce otwiera filie w USA i moze sprowadzic do USA pracownikow do nowej filii

firma w USA otwiera filie w Polsce i moze sprowadzic pracownikow z filii w Polsce do firmy w Stanach Zjednoczonych, ale dopiero po roku od otwarcia filii w Polsce

Kto moze byc sprowadzony na wizie L:

- pracownicy na stanowiskach kierowniczych: wlasciciele, prezesi, zastepcy prezesa (executives: president, visa-president, CEO, CFO)

- menedzerowie w roznych dzialach i o roznych specjalizacjach

- pracownicy wyspecjalizowani

Czas trwania wizy:

dla pracownikow na stanowiskach kierowniczych i menedzerow poczatkowa wiza na trzy lata moze byc przedluzona o dodatkowe cztery (w sumie siedem)

dla pracownikow o wyspecjalizowanej wiedzy pierwsza wiza trzyletnia moze byc przedluzona o dwa lata (w sumie piec). Osobe o wyspecjalizowanej wiedzy mozna przekwalifikowac na menedzera i tym sposobem przedluzyc pobyt o dodatkowe dwa lata (w sumie siedem lat jak w przypadku menedzera).

w sytuacji, w ktorej wlasciciel lub osoba na stanowisku kierowniczym (executive) na stale mieszka za granica, ale czesto przyjezdza do USA w celach biznesowych (na przyklad raz na miesiac lub dwa), wiza L moze byc wydana bezterminowo

Aby otrzymac wize L spelnione

musza byc nastepujace warunki:

1. musi istniec odpowiedni zwiazek miedzy firma w USA a firma w Polsce (odpowiedni zwiazek opisany zostal powyzej)

2. osoba sprowadzana musi wykazac, ze pracowala dla firmy zagranicznej przez przynajmniej rok w ciagu ubieglych trzech lat

3. osoba ta musiala pracowac za granica na stanowisku kierowniczym, menedzera lub osoby o wyspecjalizowanej wiedzy i jest sprowadzana do USA aby objac podobne stanowisko.

Wiza L jako droga do "zielonej karty":

Wiza L dla osob na stanowisku kierowniczym i dla menedzerow jest szybka droga do uzyskania pobytu stalego. Istnieje bowiem kategoria preferencyjna dla executives i menedzerow miedzynarodowych firm. Kategoria ta nie wymaga zatwierdzenia przez Departament Pracy, co powoduje, ze procedura starania sie o pobyt staly jest znacznie skrocona (o dwa lub nawet trzy lata).

Koncowa uwaga: o wizy E i wizy L starac sie moga wszystkie firmy, ktore spelniaja wyzej opisane warunki. Nawet niewielkie firmy zatrudniajace zaledwie pare osob moga starac sie o wize inwestorska E lub wize L. INS zatwierdzilo wizy E nawet dla niewielkich inwestycji, rzedu $40,000-50,000. Wszystko zalezy wiec od tego czy jest to inwestycja znaczaca i pozwalajaca na zalozenie dzialajacej firmy. W przypadku wiz L, nawet firmy dopiero rozpoczynajace dzialalnosc moga starac sie o wizy L, dostana je jednak tylko na rok. Po roku beda mogly starac sie o przedluzenie, jesli wykaza, ze firma nadal istnieje i prowadzi dzialalnosc.

Wizy L i E coraz czesciej wykorzystywane sa przez male i srednie biznesy. Wielu wlascicieli biznesow nie zdaje sobie sprawy z tego, ze sprowadzenie biznesu do USA umozliwia im staranie sie o wize, a nastepnie o pobyt staly. Wielu biznesmenow w USA mogloby sprowadzic pracownikow z Polski inwestujac w firmy polskie. W obecnej sytuacji prawnej, gdy Kongres amerykanski zamknal ostrymi prawami imigracyjnymi dawne mozliwosci osiedlania sie, a sytuacja gospodarcza Polski sprzyja wymianie handlowej, wizy L i E powinny byc znacznie czesciej wykorzystywane przez Polakow chcacych emigrowac do USA.

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor