02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

Ameryka to naprawde kraj wielkich mozliwosci, takze jesli chodzi o rynek towarow i uslug. Mozesz tu kupic (prawie) wszystko, zamowic najbardziej ekscentryczne (jesli Cie na to stac) uslugi i to coraz czesciej nie odchodzac od swego telefonu czy komputera. Ten raj konsumentow jest jednak takze rajem dla wszelkiej masci i skali naciagaczy, oszustow i aferzystow, nie mowiac juz o wszedobylskiej, naukowo opracowanej i efektywnej reklamie. Jak wiec nie dac sie nabrac, unikac reklamowego prania mozgu, kupowac tylko to, co chcemy i czego potrzebujemy?

Zanim cos kupisz

· Korzystaj z wyprzedazy (sale), ale porownuj ceny. Nie wszystko reklamowane jako "okazja" naprawde nia jest.

· Nie decyduj sie na wielkie zakupy, bo "tylko dzis sa dobre ceny".

· Sprawdz, czy dana firma jest zgodnie z przepisami zarejestrowana, ma wymagana licencje.

· Przed powazniejsza transakcja skontaktuj sie z lokalnym biurem ochrony konsumenta (consumer protection office) lub Better Business Bureau i sprawdz, czy nie ma skarg na dzialalnosc interesujacej Cie firmy.

· Wez pod uwage takze ewentualne koszty przesylki, dostawy, instalacji itp., by ustalic pelna cene towaru.

· Zapytaj sprzedawce o mozliwosc wymiany towaru i zwrotu pieniedzy. Unikaj sklepow, gdzie "all sales are final" (transakcje sa ostateczne).

· Przeczytaj gwarancje - co jest nia objete, a co nie. Dowiedz sie, co masz zrobic Ty, a co sprzedawca lub producent, gdy wyniknie problem.

· Nie podpisuj umowy przed jej przeczytaniem. Nie podpisuj jej rowniez, gdy zawiera ona puste miejsca lub gdy czegos nie rozumiesz (w niektorych stanach mozesz swym podpisem podarowac wlasny dom obcej osobie).

· Przed kupnem towaru lub uslugi dowiedz sie w biurze ochrony konsumenta, czy wchodzi tu w gre okres automatycznego uniewaznienia transakcji (automatic cancellation period). W niektorych stanach moze on dotyczyc np. oplat w klubach zdrowia, klubach matrymonialnych itp. Prawo federalne zapewnia taki okres automatycznego uniewaznienia zakupu niektorych towarow u domokrazcow.

· Wyjdz ze sklepu lub odloz sluchawke, gdy sprzedawca wywiera presje w celu zamkniecia transakcji.

· Badz ostrozny z zakupami w firmie, ktora podaje adres na skrytke pocztowa ( P.O. Box). Gdy wyniknie problem, mozesz miec klopot ze znalezieniem sprzedawcy.

· Nie odpowiadaj na listy zawiadamiajace o niespodziewanej nagrodzie czy prezencie, jesli masz wniesc chocby najmniejsza oplate.

· W supermarketach porownuj ceny za jednostke wagi (uncje, funt itp.). Towar w wielkiej paczce nie zawsze jest tanszy od tego w malym opakowaniu.

· Badz ostrozny z kuponami. Nie zakladaj z gory, ze kazdy kupon to optymalna oferta, zanim nie poznasz cen towarow konkurencji.

· Nie podpisuj niczego, jesli - z takich czy innych powodow - nie rozumiesz danego Ci do podpisu tekstu.

· Nie ufaj zapewnieniom sprzedawcy, staraj sie dostac je na pismie.

Po dokonaniu zakupu

· Zachowaj wszelkie rachunki, gwarancje, umowy serwisowe, instrukcje. Przeczytaj instrukcje obslugi wyrobu i przestrzegaj jej.

· Pamietaj, ze sposob poslugiwania sie wyrobem moze wplynac na Twe prawa z tytulu gwarancji.

· Gdy pojawi sie problem z zakupionym wyrobem, skontaktuj sie jak najszybciej z firma. Proby wlasnorecznej naprawy moga pozbawic Cie prawa do serwisu gwarancyjnego.

· Zapisuj swe kolejne kontakty z dana firma.

· Gdy wyniknie problem, sprawdz w biurze ochrony konsumenta, jakie prawa dotyczace gwarancji obowiazuja w Twym stanie.

· Jesli zaplaciles za towar poslugujac sie karta kredytowa, przysluguja Ci prawa mogace dopomoc w ewentualnym sporze ze sprzedawca.

· Sprawdz w umowie sprzedazy, jakie prawa przysluguja Ci odnosnie mozliwosci jej uniewaznienia.

· Gdy oddajesz wyrob do naprawy, upewnij sie, czy osoba majaca dokonac naprawy zrozumiala i zanotowala zaistnialy problem.

Gdy wyniknie problem po zakupie

1. Najpierw skontaktuj sie ze sprzedawca.

2. Gdy nie da to rezultatu, skontaktuj sie z centrala danej firmy.

3. Gdy problem dalej istnieje, poszukaj odpowiedniej lokalnej, stanowej lub federalnej organizacji lub agencji ochrony konsumenta.

4. W ostatecznosci pozostaje proba rozwiazania problemu na drodze prawnej. Skontaktuj sie z prawnikiem i pamietaj o mozliwosci istnienia terminu wniesienia skargi.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor