----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

10 kwietnia 2025

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Samochód dla większości osób w Stanach Zjednoczonych jest nie tylko środkiem transportu, ale także ważnym elementem codziennego życia. Utrata pojazdu może mieć poważne konsekwencje, zarówno praktyczne, jak i finansowe. W USA samochód może zostać odebrany w różnych okolicznościach, które wynikają z przepisów prawa, sytuacji finansowej czy działań administracyjnych. Oto przegląd sytuacji, w których może dojść do odebrania ci samochodu.

Problemy ze spłatą pożyczki na samochód

Kiedy kupujesz samochód na kredyt, nie jest on jeszcze w pełni twój. To bank lub instytucja finansowa są jego właścicielami do momentu, aż spłacisz cały kredyt. Jeśli zapomnisz o płatnościach albo zaczniesz mieć problemy z finansami, bank ma prawo auto odebrać. To trochę tak, jakbyś wynajmował auto – przestajesz płacić, więc tracisz prawo do jego użytkowania.

Jak to wygląda w praktyce? Jeśli spóźnisz się z jedną lub dwiema ratami, instytucja finansowa może wysłać firmę zajmującą się odzyskiwaniem pojazdów. Zobaczysz lawetę, która zabiera twój samochód. Później auto zostaje sprzedane na aukcji, a uzyskane pieniądze pójdą na pokrycie twojego długu. Jeśli ze sprzedaży nie starczy na spłatę całej kwoty, dostaniesz wezwanie do dopłacenia różnicy. Nie dość, że utracisz samochód, a jeszcze będziesz musiał do tego dołożyć. Przykra perspektywa.

Jak tego uniknąć? Jeśli masz problem z płatnościami, porozmawiaj z bankiem. Większość z nich woli znaleźć rozwiązanie niż od razu zabierać samochód. Może uda ci się ustalić inne, dogodniejsze warunki spłaty. Może warto samochód sprzedać samemu, a kupić używany i tańszy?

Jazda bez ubezpieczenia

W USA większość stanów wymaga, aby każdy właściciel samochodu miał podstawowe ubezpieczenie. Chroni ono innych uczestników ruchu, jeśli np. spowodujesz wypadek. Brak polisy ubezpieczeniowej to przepis na kłopoty.

Co może się stać? Jeśli zostaniesz zatrzymany przez policję, a nie masz ubezpieczenia, możesz dostać wysoki mandat, a czasami policja może zabrać twój samochód na parking policyjny. Dopóki nie dostarczysz dowodu ubezpieczenia, nie będziesz mógł go odzyskać.

Prosty sposób, by temu zapobiec: Ustaw przypomnienie w telefonie lub skorzystaj z automatycznych płatności, by nigdy nie przegapić terminu odnowienia polisy.

Zaległe mandaty parkingowe

Jeśli masz zbyt dużo nieopłaconych mandatów za parkowanie, twój samochód może zostać odholowany. Władze miejskie nie lubią, gdy ignorujesz ich wezwania do zapłaty.

Samochód może otrzymać specjalną blokadę na koła (tzw. "boot"), a jeśli nadal nie uregulujesz należności, może zostać odholowany na miejskie miejsce przechowywania pojazdów. Zazwyczaj musisz zapłacić zarówno zaległe mandaty, jak i opłaty za odholowanie oraz przechowywanie pojazdu – co może być całkiem kosztowne.

Komornik i zaległe długi

Samochód może zostać zajęty przez komornika w celu spłaty zaległych długów, takich jak alimenty, niezapłacone pożyczki czy podatki. W przypadku zaległości wierzyciel może wystąpić do sądu o pozwolenie na zajęcie mienia dłużnika, w tym samochodu. Jeśli pojazd nie jest używany jako narzędzie pracy lub nie znajduje się na liście mienia chronionego, komornik może pojawić się z nakazem sądowym i odebrać auto.

Jak tego uniknąć: Spróbuj rozmawiać z wierzycielami zanim sprawa trafi do komornika. Czasami można wynegocjować rozłożenie długu na raty albo inne rozwiązanie, które pozwoli uniknąć zajęcia samochodu. Poszukaj pomocy prawnika.

Problemy z parkowaniem

Jeśli zaparkujesz w złym miejscu, np. na miejscu dla osób niepełnosprawnych bez odpowiedniego pozwolenia, twój samochód może zostać odholowany. Dotyczy to także porzucania auta na drodze publicznej lub w miejscu, które blokuje ruch.

Odholowanie samochodu to nie tylko stres, ale także dodatkowe koszty – za usługę holowania i czas przechowywania auta na parkingu policyjnym. Jeśli nie odbierzesz samochodu w określonym czasie, może zostać sprzedany na aukcji.

Użycie pojazdu do działalności przestępczej

Jeśli samochód został użyty do nielegalnych celów, organy ścigania mogą go skonfiskować jako dowód w sprawie lub na podstawie przepisów o konfiskacie mienia. Pojazd może zostać zajęty podczas aresztowania lub przeszukania. W niektórych stanach pojazd może zostać na stałe przejęty przez władze, jeśli był użyty do popełnienia przestępstwa. Przykładem może być przewóz narkotyków czy innych nielegalnych substancji.

Jak tego uniknąć? Nigdy nie używaj samochodu do celów niezgodnych z prawem. Unikaj udostępniania pojazdu osobom, które mogą wykorzystać go w sposób nielegalny.

Brak aktualnej rejestracji

Każdy samochód w USA musi mieć ważne tablice rejestracyjne oraz aktualną rejestrację. Jeśli zapomnisz o jej odnowieniu, możesz spotkać się z problemami. Policja podczas kontroli może nałożyć mandat i zakazać dalszej jazdy, a w niektórych przypadkach odholować samochód.

Rada: Dbaj o terminowe odnowienie rejestracji, a jeśli kupujesz używany samochód, pamiętaj o przerejestrowaniu go na swoje nazwisko.

Stan techniczny pojazdu

Samochody w USA muszą być w dobrym stanie technicznym. Jeśli twój pojazd ma poważne usterki – na przykład niesprawne hamulce – policja lub inspektor drogowy mogą go wycofać z ruchu. Regularne przeglądy i serwisowanie pojazdu nie tylko zapewnią ci bezpieczeństwo, ale także pomogą uniknąć potencjalnego odholowania auta.

Spory cywilne

Samochód może zostać zajęty w ramach postępowań cywilnych, takich jak rozwody, podział majątku czy spory o własność. Sąd może nakazać przekazanie samochodu jednej ze stron sporu. W niektórych przypadkach pojazd może zostać sprzedany, aby podzielić środki między strony, np. rozwodzących się małżonków.

Jak tego uniknąć? Korzystaj z mediacji lub pomocy prawnika, aby polubownie rozwiązać spory. W przypadku wspólnej własności ustal jasne zasady korzystania z pojazdu.

Podsumowanie

Jak widzisz, okoliczności, w których możesz stracić samochód, są różnorodne – od finansowych problemów po kwestie administracyjne i prawne. Kluczowe jest odpowiedzialne podejście: płacenie rachunków na czas, dbanie o stan techniczny i przestrzeganie prawa. Twój samochód to nie tylko narzędzie codziennego życia, ale także inwestycja, którą warto chronić. Jeśli jednak znajdziesz się w trudnej sytuacji, zawsze istnieje droga wyjścia – negocjacje, mediacje czy pomoc prawna mogą ci pomóc odzyskać kontrolę.

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników m.in. „Planowanie spadkowe, czyli jak uporządkować swoje sprawy w Stanach i w Polsce” oraz „Jak chować pieniądze przed fiskusem”. Są one dostępne w wersji elektronicznej w witrynie Poradnika Sukces: www.PoradnikSukces.compoczta@poradniksukces.com, tel. 1-718-224-3492.

 

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor