02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

Pracownicy religijni (tzn. ksieza, siostry zakonne, katechetki, itd.) stanowia odrebna grupe imigrantow w amerykanskim prawie imigracyjnym. Ze wzgledu na religijny charakter swej pracy moga starac sie o religijna wize nieimigracyjna, wize " R", jak rowniez o religijna wize imigracyjna, na ktorej podstawie otrzymac moga pobyt staly. Jak w kazdej imigracyjnej kategorii, aplikanci musza spelniac scisle okreslone wymagania aby Biuro Imigracyjne ( INS) zatwierdzilo wizy religijne.

Wiza R

Wiza R jest wiza religijna, nieimigracyjna, a wiec wiza tymczasowa. Zostala ona wprowadzona w 1990 roku. Przed wprowadzeniem wizy R pracownicy religijni przyjezdzali na wize B-1 ( visitor for business) i nie mogli przyjmowac wynagrodzenia za swoja prace religijna. Wiza R umozliwia pracownikom religijnym roznych wyznan wjazd czasowy do USA i wykonywanie swej pracy oraz otrzymanie wynagrodzenia.

Wedlug przepisow imigracyjnych aplikant kwalifikuje sie na wize religijna R jesli spelnia nastepujace warunki:

1. Przez ostatnie dwa lata przed zlozeniem aplikacji byl czlonkiem wyznania religijnego, majacego swych przedstawicieli w USA.

2. Przybywa do USA aby kontynuowac swa prace zgodnie z powolaniem i swieceniami (ksieza, siostry zakonne) lub aby pracowac jako profesjonalny pracownik religijny (po studiach wyzszych) lub profesjonalny pracownik organizacji religijnej (np. katecheci) lub jako pracownik religijny aby pracowac dla grupy wyznaniowej lub organizacji z ta grupa zwiazanej.

Nie wszystkie grupy wyznaniowe moga ubiegac sie o wizy religijne R. Tylko te grupy koscielne, ktore uznane zostaly jako charytatywne ( non - profit) przez amerykanskie biuro podatkowe.

Biuro Imigracyjne jest bardzo szczegolowe, jesli chodzi o to jakiego rodzaju pracownicy religijni moga starac sie o wize R. Generalnie, aby aplikant uznany zostal za "pracownika religijnego" musi sprawowac "tradycyjna religijna funkcje.". Poszczegolne wyznania beda wiec mialy roznych pracownikow, ktorzy kwalifikuja sie na wize R, w zaleznosci od tego jaka role spelniaja w swojej organizacji wyznaniowej. I tak w przypadku religii rzymskokatolickiej nie ulega watpliwosci, ze na wize R kwalifikowac sie beda osoby po swieceniach lub slubach (ksieza, bracia zakonni, siostry zakonne, misjonarze). Rowniez osoby swieckie, ktore spelniaja "tradycyjnie religijna funkcje". O ile nie ma okreslonej grupy takich zawodow, o tyle INS wydaja wizy R pewnym stalym grupom: np. katechetom, lektorom.

Pobyt na wizie R nie moze przekroczyc 5 lat. Na poczatku wiza R przyznawana jest tylko na 3 lata, potem mozna ja przedluzyc jeszcze o dwa lata. Po uplywie 5 lat, aplikant musi opuscic USA na rok. Po roku moze ponownie starac sie o wize R.

Jacy pracownicy kwalifikuja sie na wize R?

Nie kazda osoba pracujaca dla organizacji religijnej kwalifikuje sie na wize R. Pierwsza grupa osob, ktore moga starac sie o wize R, to grupa, ktora pracuje religijnie zgodnie ze swym powolaniem i swieceniami. Do grupy tej naleza ksieza, siostry zakonne, bracia zakonni. Druga grupa to "profesjonalni pracownicy religijni". Do tej grupy INS zalicza pracownikow religijnych po studiach pelniacych tradycjonalne role religijne. Do grupy tej nalezec moga specjalisci prawa kanonicznego, dyrektorzy chorow, itd. Ostatnia grupa to pracownicy religijny (ktorzy nie ukonczyli studiow) i ktorzy rowniez pracuja w funkcjach tradycyjnie zwiazanych z religia (katecheci, lektorzy, inni pracownicy liturgiczni).

Nastepujace osoby nie beda sie kwalifikowaly na wize R, mimo iz praca ich zwiazana jest z kosciolem:

- sekretarz lub sekretarka koscielna, inni pracownicy administracyjni, osoby utrzymujace porzadek w kosciele (koscielny, sprzataczki, kucharki, itd.). Osoby te nie otrzymaja wizy R, poniewaz ich rola nie ma nic wspolnego z "tradycyjna religijna funkcja".

Organizacja sponsorujaca

Jak wyzej wspomnialam, organizacja sponsorujaca aplikanta musi byc organizacja religijna, ktora ma w USA status non-profit (niekomercyjny, charytatywny) i jest zwolniona z podatkow. Takie zwolnienie z opodatkowania jest dowodem na to, ze rzad USA oficjalnie uznaje te grupe za grupe wyznaniowa i ochrania ja ulgami podatkowymi. Taka ulga powoduje, ze grupa uznana zostaje za grupe zwolniona z podatkow na mocy art. 501(c)(3) kodu podatkowego. INS moze zazadac przedstawienia tego zwolnienia podatkowego zanim przyzna wize R.

Procedura starania sie o wize R

Wiza R nie musi byc wczesniej zatwierdzona przez INS. Konsulat USA w Polsce moze rowniez wydac te wize po przegladnieciu wszystkich dokumentow. W sklad takiej dokumentacji powinny wejsc miedzy innymi dokumenty potwierdzajace przynaleznosc do grupy wyznaniowej, religijny charakter pracy, opis warunkow wynagrodzenia i dokumenty zwolnienia podatkowego organizacji sponsorujacej na mocy art. 501(c)(3) kodu podatkowego USA. Jesli konsulat przyzna pracownikowi religijnemu wize R, jego najblizsza rodzina (malzonek lub dzieci) otrzymaja wizy R-2, na ktorych moga przebywac w USA i podrozowac, nie moga jednak pracowac.

Osoby na wizach R moga pracowac tylko dla organizacji religijnej, ktora sponsorowala ich na wize R. Wiza R upowaznia do starania sie o karte social security.

Pobyt staly dla pracownikow religijnych

Co roku INS przekazuje 10,000 wiz imigracyjnych dla pracownikow religijnych, tzw. " special immigrants" (imigrantow specjalych). Pracownicy religijni podzieleni sa na trzy grupy: ministrowie religii (ksieza, siostry zakonne, itd.), profesjonalisci pracujacy dla organizacji religijnych i pelniacy funkcje tradycjonalnie religijne (osoby po studiach wyzszych pracujace dla organizacji koscielnej) i zwykli (bez studiow) pracownicy religijni.

Aby starac sie o pobyt staly aplikant musi spelnic nastepujace warunki:

- jest czlonkiem grupy wyznaniowej majacej swa reprezentacje w USA. Organizacja w USA musi byc uznana za " non-profit" i zwolniona od podatkow na mocy wyzej opisanego artykulu 501(c)(3);

- sprawowal funkcje religijna bezustannie przez przynajmniej dwa lata przed zlozeniem aplikacji;

- przybywa do USA aby kontynuowac swa prace zgodnie z powolaniem i swieceniami (ksieza, siostry zakonne) lub aby pracowac jako profesonalny pracownik religijny (po studiach wyzszych) lub profesjonalny pracownik organizacji religijnej (np. katecheci) lub jako pracownik religijny aby pracowac dla grupy wyznaniowej lub organizacji z ta grupa zwiazanej.

Studenci seminariow duchownych przebywajacy w USA na wizach studenckich F-1 moga starac sie o pobyt staly poniewaz ich studia religijne (teologiczne) zmierzajace do swiecen lub slubow uwazane sa za "prace w funkcji religijnej". Studenci nie musza wiec czekac az przepracuja dwa lata po studiach aby starac sie o pobyt staly, ich studia (jesli zwiazane z wyznaniem) zaliczane sa jako wymagane dwa lata pracy w "funkcji religinej".

Procedura starania sie o pobyt staly w tej kategorii wymaga zlozenia petycji I-360 ( Special Immigrant Petition) do regionalnego biura imigracyjnego. W przypadku mieszkancow naszego okregu jest nim biuro w Lincoln, Nebraska. Petycja musi zawierac dokumentacje udowadniajaca istnienie wyzej wymienionych wymaganych elementow. Po zatwierdzeniu petycji, jesli numery wizowe sa dostepne dla kategorii religijnej, aplikanci i ich rodziny skladaja dokumenty koncowe o zmiane statusu na staly pobyt ( adjustment of status), rowniez do regionalnego biura INS. Po zatwierdzeniu tej aplikacji, aplikanci otrzymuja pobyt staly.

Uwaga

W czerwcowym wydaniu "Chicago Tribune" ukazal sie artykul mowiacy o tym, ze pewne grupy spoleczne przy poparciu zwiazkow zawodowych wyrazily swoje poparcie dla ewentualnej amnestii imigracyjnej. Artykul stwierdza, ze projekt amnestyjny ma poparcie wsrod grup etnicznych, religijnych i zwiazkow zawodowych, lecz nie ma niestety poparcia wsrod partii republikanskiej, ktora jako partia wiekszosciowa zablokowalaby mozliwosc jakiegokolwiek projektu amnestyjnego. Dopoki wiec partia demokratow nie odzyska wiekszosci w wyborach parlamentarnych, amnestia bedzie skutecznie blokowana. Czekamy wiec ze zniecierpliwieniem na tegoroczne wybory, i jesli partia demokratyczna wygra wybory, to musimy wznowic swe glosy poparcia dla amnestii.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor