Kazda osoba, ktora nie jest obywatelm lub rezydentem USA musi otrzymac wize aby przekroczyc granice USA. Prawo to dotyczy rowniez najpotezniejszych i najwazniejszych liderow politycznych i panstwowych. Wizy dla nich sa jednak odmienne od tych przyznawanych nam, przecietnym smiertelnikom. I choc bardzo niewielu z nas dostapi przywileju przyjazdu na taka wize, warto jest wiedziec, ze ograniczenia imigracyjne obowiazuja wszystkich bez wzgledu na range.
Wiza dyplomatyczna jest wiza przewidziana dla najwyzszych dostojnikow panstowych, a wiec glowy panstwa (prezydentow, premierow), monarchow, czlonkow rzadow, sedziow sadow najwyzszych, czlonkow parlamentow, ambasadorow, wojskowych attache, najwyzszych ranga wojskowych, Sekretarza Generalnego ONZ i innych waznych urzednikow ONZ.
Wizy oficjalne: przewidzine sa dla dostojnikow panstwowych nie posiadajacych paszportow dyplomatycznych (niektore wizy A, wizy C i wizy G). Sa one przyznawane nizszym czlonkom parlamentow, sedziom nizszych sadow, asystentom i personelowi towarzyszacemu oficjalnym rzadowym delegacjom lub organizacjom miedzynarodowym, czlonkom rodzin dyplomatow, pracownikom, sluzacym i osobistym asystentom dyplomatow.
Przyznanie wizy dyplomatycznej zapewnia szybkie i bezproblemowe przejscie graniczne.
Wizy dyplomatyczne A
Wizy A to wizy dla dyplomatow, najwyzszych dostojnikow rzadow oficjalnie rozpoznanych przez USA przybywajacych do USA w celach oficjalnych. Otrzymuja je rowniez ich rodziny. I tak: wizy A-1 przewidziane sa dla ambasadorow, glow panstw, i ich najblizszych rodzin. Wiza A-2 przyznawana jest pozostalym pracownikom obcych rzadow, konsulatow i ich rodzinom. Wiza A-3 przyznawana jest sluzbie i asystentom dostojnikow z wizami A-1 i A-2 oraz ich rodzinom.
Wizy A przyznawane sa dyplomatom przybywajacym do USA w celach oficjalnych. Dyplomaci przybywajacy w celach prywatnych musza starac sie o zwykle wizy turystyczne.
Wizy A przyznawane sa tylko dyplomatom z krajow oficjalnie uznanych przez USA jako niezalezne panstwo ( de jure recognition), nawet jesli USA nie utrzymuje z nim kontaktow dyplomatycznych (np. Kuba). Dostojnicy panstw nie uznanych przez USA musza starac sie o inne wizy np. turystyczne B, lub wizy dla organizacji miedzynarodowych (wizy G).
Osoby przybywajace do USA na wizie A nie podlegaja normalnym zakazom imigracyjnym. Jesli osoba taka na przyklad przebywala w USA nielegalnie lub pracowala tu nielegalnie to w normalnym wypadku podlega 3- lub 10-letnim zakazom powrotu. W przypadku wiz A jednak, zakazy te nie obowiazuja. Jedynym powodem odmowy wstepu osobom z wiza A jest zagrozenie bezpieczenstwa USA i jego mieszkancow. Jesli na przyklad osoba na wizie A jest znana z dzialalnosci terrorystycznej lub jest nastawiona nieprzychylnie do Stanow Zjednoczonych, nawet jesli posiada wize dyplomatyczna, nie bedzie wpuszczona do USA.
Wizy dyplomatyczne nie beda wydawane dla osob uznawanych za persona non grata.
Wiza A wydawana jest na okres trwania delegacji dyplomatycznej. W przypadku ambasadorow, konsulow i pracownikow konsulatow delegacja taka moze trwac kilka lat. Wiza A-3 jest jedyna wiza A, ktora wydawana jest na okres okreslony, mianowicie na 3 lata, z przedluzeniami o dwa lata.
Rodziny osob na wizach A-1 i A-2 (malzonkowie i dzieci) moga starac sie o pozwolenie na prace. Pozwolenie na prace jest wydawane tylko na rekomendacje Departamentu Stanu.
Dzieci dyplomatow na wizach A urodzone na terenie USA nie uzyskuja automatycznie obywatelstwa. Otrzymuja jednak automatycznie pobyt staly (zielona karte). Jesli dzieci opuszcza USA z rodzicami, to podlegaja prawu utraty pobytu stalego przez porzucenie.
Prawo imigracyjne pozwala dyplomatom na wizach A i G o staranie sie o pobyt staly jesli zdolaja udowodnic, ze z powaznych powodow nie moga wrocic do kraju ojczystego (np. zmiana rzadu w tym kraju, wojna, itd.). Aplikant taki musi rowniez zademonstrowac, ze jego pozostanie w USA nie jest sprzeczne z interesem i bezpieczenstwem USA. Tylko 50 "zielonych kart" jest wydawanych corocznie na tej podstawie.
Wizy G - dla organizacji miedzynarodowych
Wizy G wydawane sa pracownikom lub osobom zwiazanym z organizacjami miedzynarodowymi, miedzy innymi ONZ. Wyroznia sie 5 rodzajow wizy G:
- G-1 jest wiza przyznawana glownym reprezentantom danego kraju w organizacji, ich rodzinom i najblizszym pracownikom. Przyznawana jest ona tylko przedstawicielom panstw uznanych przez USA. Wiza przyznana jest na tak dlugo jak dlugo USA uznaje listy uwierzytelniajace danej osoby jako oficjalnego reprezentanta w organizacji.
- G-2 jest wiza przyznawana nizszym ranga akredytowanym przedstawicielom w organizacjach miedzynarodowych i ich rodzinom. Wiza ta przyznawana jest rowniez czlonkom krotkotrwalych delegacji, na przyklad delegacji przybywajacych na konferencje, spotkania lub na obrady specjalnych komisji organizacji.
- G-3. Wiza ta przyznawana jest reprezentantom panstw nie uznanych oficjalnie przez USA za niezalezne jednostki panstwowe. Departament Stanu jest zobowiazany do przyznania tego typu wiz nawet wtedy gdy nie uznaje immunitetu dyplomatycznego przedstawicielom okreslonych panstw. Niejednokrotnie zdarza sie bowiem, ze USA nie uznaje niezaleznosci nowej jednostki panstwowej ze wzgledow politycznych, ale organizacje miedzynarodowe przyjmuja ja do swego czlonkostwa, ponadto na terenie Stanow Zjednoczonych znajduje sie siedziba wielu organizacji miedzynarodowych (np. ONZ). Czlonkowie rodziny i najblizsi pracownicy takich reprezentantow rowniez otrzymuja wize G-3.
- G-4 jest wiza przyznawana wszystkim innym pracownikom organizacji miedzynarodowych, niezaleznie od rangi lub zarobkow. Do grupy tej naleza sekretarki, personel pomocniczy, personel naukowy, itd. Synowie, corki, wdowy osob na wizach G-4 lub osoby, ktore posiadaly wize G-4, ale przeszly na emeryture moga starac sie o pobyt staly.
- G-5 jest wiza przyznawana pracownikom i sluzacym osob przebywajacych na wizach G-1, G-2, G-3 i G-4. Wiza ta jest przyznawana na 3 lata z mozliwoscia przedluzen o 2 lata.
Wizy G wydawane sa na prosbe danej organizacji miedzynarodowej. Przyznanie takiej wizy nie wymaga udowodnienia, ze aplikant zachowuje rezydencje w kraju ojczystym, jak jest to wymagane w przypadku wiekszosci wiz nieimigracyjnych (tymczasowych). Nawet jesli aplikant wczesniej staral sie o pobyt staly i pokazal swa intencje pozostania w USA Departament Stanu mimo wszystko wyda wize G.
Czlonkowie rodzin osob na wizach G-1, G-3 i G-4 moga starac sie o pozwolenie o prace w USA.
Organizacja NATO i jej pracownicy otrzymuja specjalne wizy NATO, ktore dzialaja na zasadach podobnych do wiz G.
Wizy tranzytowe dla dyplomatow
Departament Stanu przyznaje rowniez wizy dyplomatyczne tranzytowe zarowno dla pracownikow organizacji miedzynarodowych jak i dla dyplomatow przejezdzajacych tylko przez teren USA.
Wizy tranzytowe dla przedstawicieli ONZ to wizy C-3. Wizy te wydawane sa osobom, ktorych obecnosc wymagana jest przez organizcje. Osoby takie dostaja wize na niedluzej niz 29 dni i nie moga opuscic terenu Nowego Jorku. Po skonczeniu delegacji musza one natychmiast opuscic USA.
Dyplomaci przejezdzajacy przez USA otrzymuja wizy tranzytowe C-3.
Wizy dziennikarskie (I)
Czesto za dyplomatami do USA podazaja dziennikarze. Rowniez im Departament Stanu przyznaje specjalne wizy. Wizy I przyznawane sa reprezentantom zagranicznej prasy, radia, telewizji, filmu i innych mediow informacyjnych. Dotyczy to rowniez osob, ktore pracuja dla amerykanskich mediow (np. CNN), a zbieranie informacji przeznaczone jest dla zagranicznego widza.
Wizy I przyznawane sa tylko dziennikarzom przybywajacym do USA aby wykonywac swoj zawod. Jesli jest to wizyta prywatna, dziennikarz musi starac sie o zwykla wize turystyczna.
Wiza wydawana jest na rok, ale moze byc wielokrotnie przedluzana na czas trwania pracy dziennikarza w USA. Rodzina otrzymuje wizy towarzyszace.