02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

Postanowiłam, że zgromadzę najczęściej zadawane mi przez Państwa pytania dotyczące ustawy przywracającej 245(i) i odpowiem na nie na łamach "Monitora", ponieważ zdaję sobie sprawę z tego, że trudno może być w tej chwili porozumieć się z prawnikami imigracyjnymi starającymi się zdążyć z pracą przed 30 kwietnia.

1. Czy to nowe prawo to amnestia?

Absolutnie nie. Sekcja 245(i) pozwala osobom, które mają odpowiedniego sponsora rodzinnego lub są sponsorowane przez pracę na złożenie wstępnych petycji rozpoczynających sponsorowanie i na staranie się o pobyt stały bez konieczności wyjazdu. Nie wszystkie osoby przebywające w USA nielegalnie będą mogły starać się o pobyt stały. Ten przywilej obejmie tylko tych, których sponsorowanie przez rodzinę lub pracę zakończy się po paru latach sukcesem. Nie jest to więc amnestia.

2. Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z sekcji 245(i)?

Spełnić trzeba dwa podstawowe warunki. Po pierwsze, przed 30 kwietnia 2001 trzeba złożyć petycję sponsorowania przez rodzinę, pracodawcę lub aplikację do Departamentu Pracy rozpoczynającą sponsorowanie przez pracę. Po drugie, trzeba udowodnić, że przebywało się w Stanach Zjednoczonych fizycznie 21 grudnia 2000, a więc w dniu, w którym Prezydent Clinton podpisał tę ustawę.

3. Jak udowodnić, że przebywało się tutaj 21 grudnia 2000?

W ostatnich przepisach wykonawczych dotyczących 245(i) (ukazały się w ubiegłym tygodniu), Biuro Imigracyjne daje pewne wskazówki, jeśli chodzi o to w jaki sposób udowodnić można swą obecność w USA w tym terminie. INS (Biuro Imigracyjne) zdaje sobie dobrze sprawę z tego, że większość osób nie będzie miała dokumentu wskazującego na jej tutaj obecność dokładnie 21 grudnia 2000. Pozwoli więc na wykazanie, że było się tutaj na krótko przed 21 grudnia i na krótko po 21 grudnia. Na przykład pokazać będzie można rachunek lub bank statement z grudnia 2000 i ze stycznia 2001, oba noszące nasze nazwisko i wyraźnie pokazujące datę.

4. Co z dziećmi i małżonkami osób sponsorowanych przed 30 kwietnia 2001?

Małżonkowie i dzieci osób, dla których złożone zostanie sponsorowanie przez rodzinę lub pracę przed 30 kwietnia, również będą mogli skorzystać z ochrony sekcji 245(i), i będą mogli starać się o pobyt stały bez konieczności wyjazdu. Małżonkowie i dzieci osób sponsorowanych nie muszą udowodnić swej obecności w Stanach Zjednoczonych przed 21 grudnia 2000. Teoretycznie więc, nawet jeśli małżonkowie lub dzieci są obecnie w Polsce, a my jesteśmy sponsorowani, jeśli małżonek lub dzieci wjadą do Stanów Zjednoczonych w przyszłości (po 30 kwietnia), dalej będą mogli skorzystać z protekcji 245(i).

5. Co dzieje się jeśli petycja złożona przed 30 kwietnia 2001 nie może być kontynuowana, ponieważ na przykład sponsor umiera lub zakład pracy zbankrutował lub pracodawca zmienił zamiar i nie chce sponsorować dalej?

W takim wypadku to konkretne sponsorowanie przepada, ale pozostaje ochrona sekcji 245(i). Oznacza to, że nie możemy kontynuować tej konkretnej petycji. Możemy natomiast złożyć nową petycję, nawet i po 30 kwietnia, ponieważ przez złożenie tej poprzedniej przed 30 kwietnia "zakotwiczyliśmy" się w tej sekcji 245(i) i będziemy mogli zapłacić karę $1,000, nawet jeśli w przyszłości złożymy inną petycję po 30 kwietnia 2001.

Na tej zasadzie działa również loteria wizowa. Jeśli złożymy dokumenty sponsorowania przez pracę lub rodzinę przed 30 kwietnia, a w przyszłości wylosujemy pobyt stały w loterii wizowej, to będziemy z niej mogli skorzystać, ponieważ będziemy mogli zapłacić karę $1,000 w procedurze starania się przez loterię. Warunkiem oczywiście jest złożenie prawidłowych petycji przed 30 kwietnia 2001.

Petycje, aby zachowały protekcję sekcji 245(i) muszą być "approvable" (a więc nadające się do zatwierdzenia) w momencie złożenia. Oznacza to, że nie będą nas ratowały petycje nieprawdziwe, gdzie nie istnieje prawdziwa oferta pracy lub gdzie nie ma poprawnego związku rodzinnego. Na przykład, jeśli siostra z pobytem stałym złoży petycję na swego brata, to będzie ona odrzucona, ponieważ aby sponsorować rodzeństwo trzeba być obywatelem USA. Petycja w ten sposób odrzucona nie będzie chronić brata sekcją 245(i), ponieważ petycja ta nie była "approvable" (nadająca się do zatwierdzenia) w dniu złożenia. Jeśli natomiast siostra obywatelka złoży petycję na brata i umrze w ciągu sponsorowania, to o ile petycja przestaje funkcjonować, o tyle brat otrzyma protekcję sekcji 245(i), ponieważ siostra żyła i była obywatelką USA w momencie złożenia petycji i petycja była "approvable" (nadająca się do zatwierdzenia). W tym przypadku brat będzie mógł złożyć nową petycję po 30 kwietnia, na przykład przez pracę i zapłacić w przyszłości $1,000 kary, aby otrzymać pobyt stały. Podobnie sytuacja ma się w przypadku sponsorowania przez pracę, gdzie z powodu okoliczności, które nastąpią po złożeniu petycji, petycję trzeba będzie wycofać lub będzie ona odmówiona. Mimo że petycja przestanie istnieć, osoba sponsorowana zachowa protekcję sekcji 245(i) i może złożyć nową petycję, jeśli stara była "approvable" (do zatwierdzenia w dniu złożenia.)

5. Kto może sponsorować członków rodziny?

Obywatele USA mogą sponsorować małżonków, rodziców, dzieci (zarówno stanu wolnego jak i zamężne lub żonate) i braci lub siostry. Rezydenci USA, a więc posiadacze pobytu stałego, mogą sponsorować tylko małżonków i dzieci stanu wolnego (nieżonate, niezamężne).

6. Jaką petycję składają obywatele lub rezydenci na wyżej wymienionych członków rodziny?

Złożyć należy petycję I-130 sponsorowania rodzinnego, która musi wpłynąć do odpowiedniego Biura Imigracyjnego do 30 kwietnia 2001, aby osoby sponsorowane mogły w przyszłości, gdy będą składały dokumenty końcowe (adjustment of status) zapłacić karę $1,000 i otrzymać pobyt stały bez wyjazdu z terenu USA.

7. Jaki dokument przed 30 kwietnia muszą złożyć ci, którzy starają się o sponsorowanie przez pracę?

Osoby, które mają ofertę pracy od firmy amerykańskiej i których pracodawcy chcieliby sponsorować muszą złożyć aplikację do Departamentu Pracy przed 30 kwietnia 2001. Aplikacja ta to Formularz ETA 750 Labor Certification Application. Złożenie tego formularza zaczyna wieloletni proces sponsorowania przez pracę, który za kilka lat kończy się złożeniem końcowych dokumentów na pobyt stały (adjustment of status.) Jeśli aplikant zdoła złożyć ETA 750 przed 30 kwietnia 2001, to będzie mógł na tym końcowym etapie zapłacić karę $1,000 i otrzymać pobyt stały bez konieczności wyjazdu. W przypadku osób, których pracodawca znajduje się w Illinois, dokumenty te składane są do lokalnego biura Illinois Department of Employment Security Alien Certification Unit.

8. Czy przed 30 kwietnia trzeba płacić tę karę $1,000?

Nie. $1,000 kary opłacane jest dopiero przy złożeniu końcowych dokumentów na pobyt stały (formularz I-485 A składany z Adjustment of Status), a nie teraz, przy składaniu samych petycji imigracyjnych. Do 30 kwietnia 2001 należy składać tylko petycje imigracyjne I-130, I-140, I-360 lub aplikacje do Departamentu Pracy ETA 750 i wnosić tylko opłaty związane z tymi petycjami. Jak tłumaczyłam w poprzednich wydaniach "Monitora", wyjątkiem są tu osoby, które składają one-step application, a więc małżonkowie, rodzice i nieletnie dzieci obywateli USA, które od razu składać mogą dokumenty końcowe (adjustment of status). Zdecydowana jednak większość Państwa na razie składać może jedynie petycje imigracyjne lub aplikację ETA 750.

9. Czy ktokolwiek będzie mógł starać się o pobyt stały po 30 kwietnia 2001?

Tak. Trzy grupy osob.

Po pierwsze osoby, które przebywają w USA legalnie na kilkuletnich statusach nieimigracyjnych, typu wizy pracownicze i które w dniu złożenia końcowych dokumentów na pobyt stały (adjustment of status) będą tutaj na aktualnych wizach.

Po drugie, osoby, które starają się o pobyt stały z zagranicy i nigdy nie były w Stanach Zjednoczonych nielegalnie.

Po trzecie, osoby, z tzw. grupy immediate relatives, a więc małżonkowie, rodzice i nieletnie dzieci obywateli USA, którzy wjechali do Stanów Zjednoczonych legalnie, na wizach.

10. Czy osoby, które przebywają w USA nielegalnie, ale brały udział w loterii i wylosują będą mogły skorzystać z wylosowanej "zielonej karty"?

Tak, ale tylko jeśli złożą petycje sponsorowaina przez pracodawcę lub rodzinę przed 30 kwietnia 2001. Jest to możliwe jeśli tylko petycje są "approvable" (do zatwierdenia") w momencie złożenia.

Osoby, które przebywają w USA nielegalnie, a mają możliwość sponsorowania przez pracę lub rodzinę muszą złożyć petycje przed 30 kwietnia 2001, aby móc otrzymać pobyt stały bez konieczności wyjazdu z USA.

Spokojnych i Radosnych

Świąt Wielkanocnych.

I aby te wszystkie petycje składane przez Państwa przed 30 kwietnia 2001 zakończyły się pomyślnie pobytem stałym.

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor