Polska po raz kolejny znalazła się na liście krajow, ktore mogą brać udział w loterii wizowej. Informacje te podał Amerykański Departament Stanu w dniu 1 sierpnia 2001. Loteria wizowa jest programem Departamentu Stanu, ktory ma na celu wprowadzić rożnorodność etniczna imigrantow przybywajacych do USA. Kraje takie jak Meksyk, Chiny, Indie, Wielka Brytania czy Kanada maja już w USA dość liczną grupę swoich reprezentatow, loteria wizowa ma umożliwić obywatelom innych krajow łatwą drogę imigracji.
Co roku Departament Stanu przeprowadza kalkulację liczby niedawno przyjętych imigrantow i krajow ich pochodzenia. Na podstawie tej kalkulacji co roku podejmowana jest decyzja, ktore kraje będą brać udział w loterii. Do programu tego nie kwalifikują się kraje, z ktorych liczba imigrantow do USA w ciągu ostatnich 5 lat przekroczyła 50 tysięcy.
Loteria wizowa ma trzy etapy, z ktorych każdy będzie w tym artykule szerzej opisany. Pierwszym etapem jest zgłoszenie swojej kandydatury. Zgłoszenia trzeba dokonać pomiędzy 1 - 31 października 2001. Komputerowa selekcja zgłoszonych kandydatow odbędzie się wiosną 2002, a zawiadomienia do wylosowanych szczęśliwcow wysyłane będą między kwietniem a czerwcem 2002. Osoby wylosowane będą mogły starać się o pobyt stały dla siebie i swych rodzin pomiędzy 1 października 2002 a 30 września 2003. Aby skorzystać z wylosowanej wizy, osoba wylosowana musi zakończyć całą procedurę (musi zostać rezydentem USA) przed 30 września 2003.
Do programu kwalifikują się osoby urodzone w Polsce, ktore ukończyły szkołę średnią. Zamiast świadectwa ukończenia szkoły średniej można przedstawić, że w ciągu ostanich 5 lat aplikant przepracował przynajmniej 2 lata na pozycji pracownika wykwalifikowanego. Jakie pozycje zaliczają się do wykwalifikowanych trzeba sprawdzić na stronie internetowej Departamentu Pracy prze pomocy programy O*Net OnLine (adres: http://www.onetcenter.org) Do samego zgłoszenia nie należy załączać żadnych świadectw. Dopiero, jeżeli osoba zostanie wylosowana, świadectwo takie trzeba będzie przestawić podczas interview na pobyt stały.
Jakie trzeba spełniać warunki imigracyjne, a więc jaki trzeba mieć status imigracyjny aby brać udział w losowaniu ?
Jeżeli chodzi o osoby zamieszkałe w Polsce, to starać mogą się wszystkie osoby spełniające warunki edukacyjne, ktore nie mają żadnych zakazow imigracyjnych powrotu, np. zakaz po deportacji, czy 10-letni zakaz powrotu za nielegalny pobyt w USA.
Sposrod osob przebywających w USA, w loterii wizowej uczestniczyć mogą następujące grupy osob:
osoby przebywające w USA legalnie na ważnych wizach studencki, pracowniczych, itd. Wizy te muszą być ważne jednak nie tylko w momencie złożenia zgłoszenia, lecz rownież po wylosowaniu i w momencie złożenia końcowych dokumentow o pobyt stały (tzw. adjustment of status.)
osoby, ktore przebywają w USA nielegalnie, lecz ktore zakwalifikowały się na płacenie kary $1,000, a więc mogą korzystać z sekcji 245(i), ponieważ złożone dla nich zostały petycje imigracyjne przed 30 kwietnia 2001 roku (osoby te muszą rownież spełniać drugi warunek ostatniej ustawy tzn. musiały rownież przebywać w USA przed 21 grudnia 2000). Osoby takie, jeśli oczywiście zostaną wylosowane, będa mogły złożyć końcowe dokumenty o pobyt stały i zapłacą $1,000 kary za nielegalny pobyt.
Osoby, ktore przebywają w USA nielegalnie i nie podlegają sekcji 245 (i) ponieważ nie zostały dla nich złożone petycje przed 30 kwietnia 2001, na dzień dzisiejszy nie będa mogły złożyć końcowych dokumentow na pobyt stały (adjustment of status) nawet jeśli będą wylosowane. Należy jednak pamiętać, że obecnie w kongresie USA są dwie propozycje przywrocenia sekcji 245 (i) i kary $1,000 i może to nastąpić dopiero po okresie loteryjnych zgłoszeń, (podobnie jak w zeszłym roku) i na zgłoszenie będzie już za poźno. Każde z Państwa musi więc podjąć własną decyzję, czy zaryzykuje i zgłosi się w nadziei, że kara $1,000 i sekcja 245 (i) będzie przywrocona, czy nie będzie brać udziału w loterii.
Zgłoszenia.
GDZIE ?:
Zgłoszenia wysyłać należy na następujący adres:
DV-2003 Program
Kentucky Consular Center
3003 Visa Crest
Migrate, KY 41903-3000, U.S.A.
Jest to nowy adres, inny niż w zeszłym roku. Tylko pod tym adresem Departament Stanu przyjmuje zgłoszenia na loterię od osob urodzonych w Europie. Osoby urodzone na innych kontynentach rownież wysyłają swe aplikacje pod ten sam adres, ale pod inny kod pocztowy w zależności od kontynentu, z ktorego pochodzą.
KIEDY ?:
Zgłoszenia będą uznane za prawidłowe tylko wtedy jeżeli nadejdą na powyższy adres w okresie:
od 1 października, 2001 (po 12:00 w południe) - 31 października, 2001 (przed 12:00 w południe).
Wszystkie zgłoszenia, ktore nadejdą do biura w Kentucky przed 1 października, 2001 będą odrzucone, podobnie jak wszystkie zgłoszenia, ktore dojdą do Kentucky po 31 października 2001. Proszę więc jeszcze nie wysyłać żadnych zgłoszeń, ponieważ jeżeli dojdą one za wcześnie (przed 1 października 2001), nie zostaną przyjęte.
JAK ?:
Po pierwsze dozwolone jest wysyłanie tylko jednej aplikacji przez jedną osobę. Jednak jeżeli mamy do czynienia z rodziną, to mąż może wysłać jedno zgłoszenie, a żona w osobnej kopercie swoje własne. Zwiększa to szansę rodziny podwojnie. Mąż i żona traktowani są jako oddzielni aplikanci. jeżeli ta sama osoba złoży więcej niż jedną aplikację, to będzie ona zdyskwalifikowana.
Zgłoszenia muszą być w języku angielskim.
Wysyłamy tylko zgłoszenie oraz fotografię wszystkich członkow rodziny wymienionych na aplikacji - jest to zmiana w stosunku do zeszłego roku, gdzie wystarczyło wysłać fotografię aplikanta.
Następujące wiadomości muszą być podane w zgłoszeniu:
1. Imię i nazwisko, ale nazwisko musi być podkreślone: (np. Kowalski, Jan)
2. data i miejsce urodzenia,
data: dzień, miesiąc, rok (np. 12 September 1970)
miejsce: miasto, rejon, kraj (np. Krakow, Małopolskie, Poland)
Kraj pochodzenia to kraj, w ktorym obecnie znajduje się miasto urodzenia. Jeśli na przykład urodzili się państwo w Wilnie, to krajem urodzenia jest Litwa. Osoby urodzone we Lwowie, jako kraj urodzenia muszą podać Ukrainę.
3. Kraj pochodzenia (tylko w przypadku osob, ktore urodziły się w krajach nie zaliczonych do loterii, np. w Wielkiej Brytanii). W to miejsce wpisujemy kraj, pod ktorym się zgłaszamy, ale tylko, jeśli nie jest to kraj naszego urodzenia. Na przykład w przypadku osoby, ktora urodziła się w Wielkiej Brytanii, ktora nie bierze udziału w loterii. Jeśli osoba taka ma małżonka urodzonego w Polsce, to może zgłosić swą narodowość jako Polska, ktora jest krajem urodzenia małżonka. W ten sposob osoba, ktora się nie kwalifikuje przez kraj swego urodzenia może się kwalifikować przez kraj urodzenia małżonka lub rodzica.
4. nazwisko, imię, datę i miejsce urodzenia małżonka i dzieci(dzieci muszą być stanu wolnego i poniżej 21 roku życia). W tym roku pominięcie małżonka lub dzieci na zgłoszeniu nie tylko uniemożliwi im staranie się o pobyt nawet jeżeli aplikant byłby wylosowany, ale rownież grozi w ogole odrzuceniem zgłoszenia aplikanta. Nie możemy pominąć żadnych dzieci, nawet, jeśli z nimi nie mieszkamy lub nie chcemy by z nami imigrowały. Wszystkie dzieci rodzone i adoptowane oraz dzieci z poprzedniego małżeństwa naszego małżonka (pasierb lub pasierbica) do 21 roku życia i stanu wolnego muszą być wymienione. Nie możemy pominąć małżonka, nawet jeśli żyjemy w legalnej separacji. Jeśli tylko nie było rozwodu, małżonek musi być wymieniony, inaczej nasza aplikacja będzie zdyskwalifikowana.
5. pełny adres zwrotny. Można rownież podać numer telefonu, ale nie jest to konieczne.
6. Fotografia. Oprocz zgłoszenia należy dołączyć jedną fotografię aplikanta oraz każdego wymienionego członka rodziny (małżonka i dzieci.) Fotografia nie może być grupowa. Każdy członek rodziny musi mieć swoją osobną. W tym roku Departament Stanu podał bardzo dokładne dane fotografii. Fotografia ma być 2-calowym (50mm) kwadratem. Poza: osoba musi patrzeć prosto w obiektyw (inaczej niż na zdjęciach na zieloną kartę, gdzie pokazuje się prawy polprofil) Głowa nie może być zwrocona w żadną stronę lub pochylona. Głowa powinna zajmować około 50% zdjęcia. Zdjęcia wykonane musi być na jasnym neutralnym tle. Osoba nie może mieć ani nakrycia głowy ani ciemnych okularow. Fotografia może być kolorowa lub czarno-biała. Zdjęcie musi być stosunkowo aktualne, wykonane nie dłużej niż 6 miesięcy przed wysłaniem zgłoszenia. Na odwrocie należy napisać imię i nazwisko i datę urodzienia osoby przedstawionej na fotografii. Zdjęcia powinny być przyczepione do zgłoszenia przeźroczystą taśmą przylepną (proszę nie używać spinaczy lub zszywaczy.) Fotografie mogą być przylepione na tylnej stronie aplikacji.
7. podpis. Aplikant musi własnoręcznie podpisać aplikację. Podpis musi być oryginalny, nie wystarczy kopia podpisu. Podpis musi być taki jak na paszporcie i innych dokumentach aplikanta. Na przykład, osoby, ktore paszport podpisały cyrulica, muszą swe zgłoszenie rownież podpisać cyrulica. Podpisuje się tylko aplikant. Podpisy członkow rodziny nie są wymagane, chyba że składają oni swoje własne osobne aplikacje, ktore należy podpisać.
8. Pominięcie ktoregokolwiek z powyższych wymogow spowoduje natychmiastową dyskwalifikację zgłoszenia.
JAKĄ POCZTĄ ?
Zgłoszenia można wysyłać tylko zwykłą pocztą (regular mail) lub, w przypadku zgłoszeń z zagranicy zwykłą pocztą lotniczą (regular airmail.) Przysyłka wysłana expressem, certified mail, Fed Ex, UPS, czy jakąś inną formą wymagającą podpisu będzie odrzucona bez otwarcia. Pamiętajmy zatem o tym, aby zostawić sobie odpowiednią ilość czasu na przesłanie. Polecam wybranie się do lokalnego urzędu pocztowego i zapytanie jak długo poczta zwykła (regular mail) z naszego miejsca zamieszkania będzie szła do Kentucky.
JAKA KOPERTA ?
Koperta jest rownież bardzo ważna. Musi mieć odpowiednie rozmiary i zawiera odpowiednie informacje na zewnątrz koperty. Pocztowki będą odrzucane. Zgłoszenie musi być wysłane w kopercie.
Dozwolone wymiary koperty to:
6-10 cali (15 do 25 cm) długości
3.5-4.5 cali (9 do 11 cm) szerokości
W lewym gornym rogu na zewnątrz koperty należy napisać: kraj pochodzenia, imię, nazwisko i pełny adres, a więc na przykład:
Poland
Jan Kowalski
5720 W. Belmont
Chicago, IL 60634
USA
Aplikant musi na kopercie podać kraj urodzenia jak rownież kraj zamieszkania, nawet jeśli jest to ten sam kraj. Tak więc osoby wysyłające zgłoszenia z Polski, powinny adres zwrotny na kopercie napisać następująco:
Poland
Ewa Nowak
ul. Slawkowska 6
34-400 Krakow
Poland
Nieprawidłowe przygotowanie koperty spowoduje natychmiastowe odrzucenie zgłoszenia.
Nie ma żadnej opłaty związanej ze zgłoszeniem, oprocz znaczka pocztowego. Wszystkie poprawnie przygotowane zgłoszenia wezmą udział w losowaniu jeśli nadejdą do biura w Kentucky w wyznaczonym terminie (1 październik-31 październik 2001).
Nikt nie ma wpływu na wyniki losowania. Proszę nie wierzyć osobom, ktore utrzymują, że znają kogoś związanego z loterią i mogą pomoc. Jest to wierutna bzdura. Losowanie odbywa się komputerowo i osoby, ktore będą wylosowane zostaną powiadomione w kwietniu, maju, lub czerwcu 2002.
Tylko osoby, ktore zostaną wylosowane otrzymają stosowne powiadomienia. Departament Stanu nie informuje osob, ktore nie zostay wylosowane. Jeśli więc nie otrzymają państwo żadnej korespondencji, a złożyliście poprawnie swoje zgłoszenia, oznacza to po prostu, że nie zostali państwo wylosowani.
Departament Stanu nie wydaje rownież potwierdzeń, że zgłoszenie doszło do Kentucky. Jeśli więc chcecie Państwo skorzystać z pomocy kogoś wykwalifikowanago, proszę zwrocić się do prawnikow imigracyjnych, a nie do biur podroży, czy innych biur pośrednictwa, ktore mogą nigdy zgłoszeń nie wysłać lub wysłać je niepoprawnie.
Informacje o loterii wizowej można uzyskać dzwoniąć do Departamentu Stanu (202) 331-7199 lub zaglądając na stronę internetową: http://travel.state.gov
No coż, pozostaje mi tylko życzyc Państwu powodzenia. Good Luck.