Powszechność i łatwość dostępu do Internetu sprawia, że możemy tu znaleźć nie tylko mnóstwo fachowych i użytecznych informacji, ale także wiele błędów, reklam bezużytecznych czy wręcz szkodliwych medykamentów, a także niemało wierutnych bzdur, medycznych teorii pochodzących od osób, które same potrzebują pilnej pomocy lekarza, najczęściej - psychiatry.
W sytuacji gdy w grę wchodzi nasze zdrowie, a czasem życie, szczególnie istotna staje się umiejętność mądrego korzystania z Internetu w tej dziedzinie.
Oto kilka podstawowych zasad, jakimi należy się kierować.
Zacznij poszukiwania
we właściwym miejscu.
Poszukiwania informacji na tematy z dziedziny ochrony zdrowia w Internecie najlepiej jest rozpocząć korzystając z przeszukiwarek przeznaczonych specjalnie do działania w tematyce medycznej.
Należą do nich m.in.:
Achoo (www.achoo. com),
MedWebPlus (www.medwebplus.com)
The Med. Engine (www.themedengine.com).
Mnóstwo fachowych informacji i linków do innych witryn, którym można zaufać, znajdziemy w witrynach rządowych, takich jak:
Government"s Healthfinder (www. healthfinder.gov)
Medlineplus (www.medlineplus.gov) - witryna Krajowej Biblioteki Medycznej ( National Library of Medicine) zawierająca miliony artykułów pochodzących z medycznych zrzeszeń, ośrodków badawczych i periodyków.
Najnowsze artykuły o tematyce medycznej znajdziemy także w witrynie WebMedLit (www.web medlit.com) przeznaczonej co prawda przede wszystkim dla medycznych profesjonalistów, ale możemy tu zajrzeć w celu głębszego poznania określonego problemu.
Natomiast innymi dobrymi punktami startowymi poszukiwań medycznych informacji są:
HealthAtoZ.com www.healthatoz.com)
CBS HealthWatch (www.healthwatch. medscape.com).
Ustal, kogo reprezentuje dana witryna
W witrynach rządowych oraz należących do organizacji nie nastawionych na zysk (non profit) znajdziemy częściej bardziej obiektywne informacje niż w witrynach, gdzie ktoś usiłuje Ci coś sprzedać.Nie należy jednak automatycznie odrzucać informacji z komercyjnych źródeł, gdyż mogą być one również fachowe i użyteczne.
Pomyśl także o tym, jaki wpływ na dobór oferowanych informacji oraz ich komentowanie ma charakter właściciela danej witryny.
Na przykład nie można od zrzeszenia American Medical Association (www.ama-assn.org), reprezentującego establishment medyczny, oczekiwać tak entuzjastycznej oceny ziół leczniczych, jaką znajdziemy w witrynie American Botanical Council (www.herbalgram.org).
Można na ogół polegać na informacjach zawartych w witrynach znanych organizacji medycznych czy konsumenckich, jak np.
Alzheimer"s Association (www.alz.org)
American Heart Association (www.americanheart.org).
W ustaleniu, do kogo należy dana witryna, pomoże Network Solutions (www.nsi.com) - kompania zajmująca się rejestrowaniem nazw witryn Wszechświatowej Sieci (WWW).
Sprawdzaj daty i śledź nowości
Staraj się korzystać z witryn, które podają daty publikacji artykułów. Zmiany w medycynie następują szybko i nowe wyniki badań naukowych, nowe testy diagnostyczne, leki, czy odkryte właśnie negatywne działania uboczne leku istniejącego mogą mieć zasadnicze znaczenie.
Odnośnie problemów, gdzie badania naukowe są szczególnie intensywne, jak np. AIDS czy choroba Alzheimera, wszystkie informacje pochodzące sprzed dwóch lat czy dawniejsze należy traktować jak historyczne zapisy, a informacje liczące sobie zaledwie sześć miesięcy mogą już nie stanowić odbicia aktualnego stanu wiedzy.
Nie licz na to, że Twój lekarz zna wszystkie ostatnie artykuły i wyniki badań naukowych dotyczące problemu, który Ciebie osobiście interesuje. Staraj się sam śledzić nowości, drukuj najistotniejsze Twoim zdaniem fragmenty, by je przedstawić lekarzowi (wraz z internetowymi adresami) w czasie najbliższej wizyty. Jednym z najlepszych źródeł ostatnich wiadomości medycznych jest Reuters Health ( www. reutershealth.com) .
Nowości z dziedziny leków, sprzętu medycznego, aktualnych testów klinicznych znajdziemy w rządowej witrynie Food and Drug Administration (www.fda.gov) .
Chroń swą prywatność
Zawsze przeczytaj informacje dotyczące przestrzegania zasad prywatności przez daną witrynę internetową. Wiele witryn przy rejestracji zadaje Ci mnóstwo pytań na temat Twego stanu zdrowia i historii medycznej.
Zawsze istnieje możliwość, że informacje te mogą być sprzedane firmom komercyjnym, które następnie odnajdą Cię i będą próbowały coś sprzedać. Dlatego dobrą zasadą jest podawanie w miarę możliwości jak najmniej personalnych informacji.
Jeśli masz wątpliwości co do potencjalnego wykorzystania takich danych przez witrynę, gdzie się rejestrujesz, jak najbardziej uzasadnione jest podanie wymyślonego nazwiska, adresu, telefonu, wysokości zarobków itp.
Wystrzegaj się oszustów
i szarlatanów
Zawsze i wszędzie w Internecie trzeba pamiętać, że jest to wielki Hyde Park i każdy może tu powiedzieć czy napisać, co mu się żywnie podoba.
Pozornie niewinna wypowiedź w internetowej grupie dyskusyjnej, zachwalająca jakiś preparat, może pochodzić od osoby zaangażowanej w jego dystrybucję (zwłaszcza jeśli do wypowiedzi dołączony jest bezpłatny numer telefonu). Z kolei witryna zachwalająca rewolucyjne leki "na wszystko", albo np. tylko na AIDS, prawdopodobnie należy do nowoczesnych znachorów.