19 lutego b.r. Biuro Imigracyjne (INS - Immigration and Naturalization Service) podnosi opłaty za prawie wszystkie aplikacje i petycje. Zarówno te na stały pobyt, jak i te na wizy tymczasowe, pozwolenia na pracę, obywatelstwo, a nawet odciski palców. Oznacza to, że wszystkie aplikacje, które dojdą do INS w dniu 19 lutego lub po 19 lutego zostaną odrzucone, jeśli nie będą posiadały nowej opłaty. Jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku osób, które starają się o przedłużenie wiz tymczasowych lub zamianę jednej wizy w drugą. Osoby takie muszą utrzymać ciągłość statusu, tzn. poprzednia wiza musi jeszcze być ważna zanim następna może być przyznana. Jeśli jednak ktoś wysle dokumenty do INS na parę dni przed wygaśnięciem ważności pierwszej wizy, a INS odrzuci petycję, bo aplikant nie uwzględnił nowej opłaty i następnie zwróci petycję do aplikanta po kilku dniach, kiedy już poprzednia wiza wygasła, to aplikant straci ciągłość statusu i nie będzie mógł starać się o nową wizę, nawet jeśli wyśle poprawną opłatę. Jest więc bardzo ważnym, aby nie zapomnieć o zmianie w opłatach i uniknąć niepotrzebnych problemów z INS.
Cennik opłat za poszczególne aplikacje umieszczony został w tabeli.
Od początku roku 2002 mamy nowy formularz na obywatelstwo. Stara wersja formularza N-400 miała tylko cztery strony, nowa ma ich aż 10. Nowy formularz zmieniony został w celu ułatwienia procesu interview oraz uaktualnienia pytań i wiadomości wymaganych na formularzu. Nowy formularz w znacznie większym stopniu niż poprzednio pyta o przeszłość rodzinną. Po raz pierwszy formularz wymaga szczegółowych informacji o obecnych i poprzednich małżonkach łącznie z ich statusem imigracyjnym i numerami A (zielonej karty.)
Nowy formularz wymaga również bardzo dokładnych informacji o historii kryminalnej. Poprzedni pytał tylko to czy aplikant był aresztowany lub czy był karany. Nowy formularz wymaga dokładych informacji co do miejsca i czasu aresztu, wyroku sądowego, i spełnienia warunków orzeczenia. Nie sposób jest więc wypełnić nowy formularz bez wyciągnięcia z sądu rekordu sądowego. Jest to niebezpieczne, ponieważ jak wiadomo wyroki kryminalne mogą powodować deportację. Staranie się o obywatelswo bardzo często powoduje, że osoby z wyrokami, które nigdy nie zwróciłyby normalnie uwagi INS przyznają się do wyroków, które potem INS wykorzystuje przeciwko nim w sprawach deportacyjnych. Do tej pory wiele osób w tej sytuacji składalo formularze, a radziło się prawnika dopiero przed robieniem odcisków palców, i jeśli dowiadywali się, że złożenie odcisków groziło by deportacją, to po prostu się wycofywali. Takiej możliwości teraz już nie będzie ponieważ wszystkie informacje odnośnie aresztu i wyroku trzeba podać z góry, a w dodatku ponieważ dokument wypełnia się pod przysięgą i podpisuje, jest to wspaniały dowód dla INS w sprawie deportacyjnej takiej osoby. W związku z czym w tej chwili żadna osoba, która ma areszt na swym koncie nie powinna wypełniać i składać podania o obywatelstwo bez zasięgnięcia rady u kompetencyjnego prawnika zajmującego się prawem imigracyjnym.
Formularz żąda również zadeklarowania się, czy aplikant zmienia imię lub nazwisko. Do tej pory deklaracja ta odbywała się dopiero na interview. Nowy formularz od razu również pyta, czy osoba starająca się będzie korzystała ze zwolnienia lekarskiego z egzaminu. Jeśli tak, to żąda doczepienia zwolnienia do aplikacji. Do tej pory wystarczyło przynieść zwolnienie na interview.
Formularz jest bardzo długi i dość mylący, nawet dla urzędników INS. Dlatego najlepiej wypełnić wszystkie rubryki, nawet te nas nie dotyczące wpisując N/A" (nie dotyczy.)
Drugim nowym formularzem wprowadzonym przez INS i obowiązyjącym od 1 lutego 2002 jest I-140. Jest to petycja sponsorowania przez pracę. Stary I-140 miał 2 strony, nowy ma 3. Różnica między nimi jest w sumie niewielka, głównie w rozmieszczeniu informacji na stronie. Musimy jednak pamiętać, że INS odrzuci wszystkie stare I-140 złożone po 1 lutego 2002.
Proszę pamiętać o nowych formularzach i nowych opłatach. Normalne okresy załatwiania petycji w INS są długie, nie przedłużajmy ich sami robiąc proste błędy w formularzach lub opłatach.