02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

Biuro imigracyjne (INS) ogłosilo w tym miesiącu zmiany w przyznawaniu i przedłużaniu wiz turystycznych. Zmiany te dotyczą również możliwości przejścia ze statusu turysty w status studenta bez konieczności wyjazdu z USA.

Przepisy, które zostały opublikowane 12 kwietnia, to na razie przepisy proponowane, tzw. proposed rule. INS oczekuje komentarzy opini publicznej dotyczących tych nowych przepisów do 13 maja 2002. Komentarze można przesyłać na adres: Director, Regulations and Forms Services Division, INS, 425 "I" Street, NW., Room 4034, Washington, DC, 20536. Po otrzymaniu komentarzy INS wyda końcowe przepisy wykonawcze, tzw. final rule, które obowiązywać będą od momentu ich publikacji. Ponieważ nowe przepisy znacznie ogra­ni­czają możliwości przebywanie w Stanach Zjedno­czonych na wizach turystycznych, zachęcam Państwa do wysłania komentarza do INS wyrażającego ich dezaprobatę.

Poniżej przedstawiam proponowane przepisy w skrócie.

1. ‑Turyści będą mogli przebywać w USA tylko 30 dni.

Do tej pory urząd INS pozwalał dużej większości turystów na wjazd do Stanów Zjednoczonych na okres 6 miesięcy. Wiza turystyczna na okres sześciu miesięcy była przyznawana obojętnie czy pobyt przewidywany był na 6 dni, czy na 6 miesięcy. Urząd INS tłumaczył się tym, że przyznając 6 miesięcy pobytu miał nadzieję zmniejszyć ilość aplikacji o przedłużenie wiz turystycznych.

Nowe przepisy sugerują, że wizy turystyczne przyznawane będą teraz podobnie, jak do tej pory przyznawane były wizy B-1 (visitor for business), a więc "każdemu według potrzeb." INS określa to "fair and reasonable for the completion of the purpose of the visit.", a więc sprawiedliwie i racjonalnie co do potrzeby i celu wizyty. Teoretycznie więc, jeśli ktoś wyrazi i wytłumaczy potrzebę zostania na okres dłuższy niż 30 dni, INS powinno te potrzebę zrozumieć i wydać wizę na okres potrzebny nam do załatwienia celu wizyty, ale nie przekraczający 6 miesięcy. Jeśli INS nie będzie w stanie określić celu wizyty innego niż odwiedziny turystyczne, wyda wizę tylko na 30 dni. A więc tak jak do tej pory INS wydawał wizę automatycznie na 6 miesięcy, teraz wydawać będzie na 30 dni, chyba, że wytłumaczy się oficerowi na lotnisku, dlaczego potrzebny jest dłuższy pobyt. INS tłumaczy tę zmianę koniecznością kontroli populacji imigrantów po wydarzeniach 11 września. INS uważa również, że zmniejszy to ilość osób przybywających na wizach turystycznych, które będą w USA zostawać nielegalnie.

O ile INS twierdzi, że każda osoba będzie mogła przedstawić potrzebę pozostania w USA dłużej niż 30 dni, o tyle praktycznie będzie to niewykonalne. Po pierwsze ze względu na barierę językową i trudności z wytłumaczeniem celu podróży. Po drugie, z doświadczenia wiemy, że INS lubi nadużywać daną urzędowi siłę i istnieje obawa, że ograniczenie do 30 dni przyznawane będzie po prostu wszystkim, bez względu na cel podróży.

2. ‑Trudniej będzie przedłużyć wizy turystyczne.

Nowe przepisy pozwalają na przedłużenie wiz turystycznych, ale tylko w wypadkach, kiedy potrzeba przedłużenia spowodowana jest "nieprzewidywalnymi okolicznościami, nad którymi aplikant nie miał kontroli" ("unexpected events that occur out of alien"s control".) W grę wchodzą więc głównie wypadki losowe, problemy ze zdrowiem lub potrzeby "humanitarne." Aplikant starający się o przedłużenie wizy będzie musiał również udowodnić, że ma odpowiednie fundusze, aby zostać w USA dłużej bez konieczności podjęcia pracy. Osoba taka będzie również musiała przedstawić swe więzy z krajem rodzimym, typu dowód na zatrudnienie lub posia­danie majątku.

3. ‑Od kiedy zmiany wchodzą w życie

i kogo dotyczą.

Zmiany wejdą w życie z dniem wydania przepisów końcowych (final rule.) Osoby, które przebywają w USA jeszcze przed wydaniem tych przepisów będą podlegać starym przepisom, które pozwalały na pobyt 6 miesięczny. Tylko osoby przybywające do USA po wydaniu przepisów końcowych podlegać będą nowemu prawu. Trudno jest przewidzieć kiedy nowe przepisy końcowe zostaną wydane. Wiadomo, że okres komentarzy kończy się 13 maja. Do 13 maja więc obowiązywać będą jeszcze przepisy stare. Trudno przewidzieć ile dni po 13 maja INS potrzebować będzie na przejrzenie i ustosunkowanie się do komentarzy i wydanie końcowych przepisów. Należy się jednak spodziewać, że będzie się z tym spieszyć ze względu na nadchodzący okres wakacyjny i zwiększenie ilości przybywających turystów.

4. ‑Czy turyści będą mogli zmienić swój status na status studenta.?

Do tej pory osoby przebywające w USA na wizach turystycznych ( B-1 lub B-2) miały możliwość zamiany statusu na status studenta ( F-1 lub M-1) bez konieczności wyjazdu do kraju ojczystego i starania się przez konsulat USA. Ta możliwość będzie w tej chwili poważnie ograniczona. Według nowego prawa osoba, która wjeżdża do Stanów Zjednoczonych na wizie turystycznej będzie mogła zamienić swój status na status studenta, tylko wtedy, jeśli w momencie przyjazdu do USA powie oficerowi INS, że przyjeżdża do USA z zamiarem zbadania możliwości studiowania. Oficer INS wpisze wtedy na kartce wjazdowej I-94 adnotację "prospective student" (przyszły student). Tylko osoby, które przedstawią taką adnotację na kartce I-94 będą mogły starać się o zamia­nę statusu turysty na studenta bez konieczności opuszczania terytorium Stanów Zjednoczonych. Wszystkie inne osoby, które przebywając w USA znalazły możliwości studiowania, lecz nie wyraziły swego zamiaru w momencie wjazdu, będą musiały opuścić USA i starać się o wizę studencką w konsulatach USA za granicą.

Wymaganie, aby przyszły student wyraził chęć studiowania w momencie wjazdu na wizie turystycznej obowiązywać będzie tylko osoby, które wjeżdżać będą do USA po wydaniu przepisów końcowych. A więc, osoby, które obecnie w USA już przebywają na wizach turystycznych traktowane będą wedle starego prawa, tzn. mogą zmienić swój status turysty na studenta mimo, że nie mają adnotacji "prospective student."

Nowe przepisy są bardzo problematyczne. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że jeśli aplikant przyzna się, że wjeżdżając do USA jako turysta myśli o studiach, to INS może nie zgodzić się na jego wjazd, wymagając, by wrócił do konsulatu i starał się o odpowiednią wizę studencką. Trzeba więc wyrazić jasno, że celem podróży jest rozglądnięcie się w możliwościach studiowania, odwiedzienie szkół, uczelni, a nie podjęcie już wcześniej ustalonego programu studiów.

5. ‑Turyści nie mogą podejmować stu­diów bez otrzymania wizy studenckiej.

Ten przepis wydany został 12 kwietnia i już obowiązuje. Zmienia on w znacznej postaci obecną praktykę. Do tej pory osoba na wizie turystycznej nie mogła pracować, ale mogła podjąć studia lub naukę. Teraz jest to już niedozwolone. Osoba na wizie turystycznej tylko wtedy podjąć będzie mogła naukę, jeśli złoży aplikacje o zamianę statusu na studencki i zamiana ta będzie jej przez INS przyznana. Jeśli na przykład osoba taka podjęła już studia, a dopiero potem złożyła podanie o zamianę wizy, zamiana taka będzie odmówiona ze względu na fakt, że osoba ta podjęła już naukę bez zezwolenia INS. Jest to bardzo ważna zmiana, gdyż do tej pory INS zezwalało na rozpoczęcie nauki przed złożeniem podania o zamianę statusu.

6. ‑Wszystkie powyższe zmiany dotyczą wyłącznie wiz turystycznych.

Wszystkie zmiany odnośnie okresu, na który można wjechać i zamiany na wizy studenckie dotyczą tylko osób na wizach B-1, B-2. Osoby, które przebywają tu na innych wizach, np. pracujących lub jako rodziny osób, które mają wizy pracujące, lub osoby przebywające służbowo na innych wizach, dalej będą mogły studiować i zmienić swe statusy na studenckie wedle starego prawa.

Na marginesie dodam, że Kongres Amerykański zatwierdza właśnie program restrukturyzacji INS, który opiszę Państwu jak tylko będzie on ogłoszony.

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor