Writ of mandamus
Wielu z Państwa składając dokumenty w biurze imigracyjnym boryka się z tym samym problemem: Jak długo będę czekać na przyznanie aplikacji, na rozmowę kwalifikacyjną, na decyzję po spotkaniu z urzędnikiem? Odpowiedź, w zależności od sytuacji brzmi: kilka dni, kilka miesięcy, kilka lat. Są sposoby, aby to czekanie skrócić.
Po pierwsze, aby wiedzieć, kiedy należy działać, muszą Państwo najpierw zorientować się jak długo rozpatrywana jest określona procedura (processing time). Informacji na ten temat najlepiej zasięgnąć u prawnika imigracyjnego. Biuro imigracyjne publikuje na swojej stronie internetowej statystyczne zestawienia określające termin zatwierdzania poszczególnych petycji, ale zazwyczaj są one znacznie zaniżone. Prawnik imigracyjny poinformuje Państwa o rzeczywistym okresie oczekiwania. Jeśli czekają Państwo krócej niż szacunkowo określa to biuro imigracyjne, to nie warto upominać się o status aplikacji. Biuro imigracyjne po prostu odpowie, że aplikacja znajduje się w trakcie oczekiwania na rozpatrzenie i po prostu trzeba czekać. Jeśli natomiast czas oczekiwania na odpowiedź biura imigracyjnego przekracza terminy szacunkowo podawane przez biuro jako obowiązujące, to powinni się Państwo zacząć upominać.
Sprawdzenie statusu złożonej aplikacji i prośba o rozpoczęcie jej rozpatrywania nazywana jest przez biuro imigracyjne inquiry. Zapytanie powinno być zawsze wystosowane w formie pisemnej. Nawet jeśli Państwo udadzą się do biura imigracyjnego osobiście, warto mieć ze sobą pisemną formę inquiry, aby wręczyć oficerowi z którym rozmawiamy. Warto też mieć swoją własną kopię zapytania, aby na niej zapisać datę, nazwisko oficera i rezultat rozmowy. Czasem oficer podpisze nam na kopii, że przyjął pisemne zapytanie.
Powołując się na moje doświadczenie zawodowe, muszę przestrzec, że takich form zapytań (inquiry) złożą Państwo zapewne kilka zanim biuro imigracyjne w końcu zadziała w sprawie. Dobre udokumentowanie Państwa starań będzie przydatne prawnikowi, umożliwiając mu ewentualne rozwiązanie sprawy drogą sądową. O tym za chwilę.
Jeśli opóźnienie w Państwa sprawie nastąpiło po rozmowie kwalifikacyjnej - interview, na przykład trzeba było jeszcze coś dosłać lub FBI nie zdążyło sprawdzić odcisków palców lub historii kryminalnej (clearance check), to zapytanie w formie pisemnej powinno być wystosowane bezpośrednio do urzędnika, który przeprowadzał rozmowę kwalifikacyjną. W trakcie każdej rozmowy - interview, urzędnik biura imigracyjnego ma obowiązek się przedstawić. Jeśli tego nie dokona, to proszę samemu poprosić o jego dane osobowe (nazwisko), nie zapominając sprawdzić poprawności zapisu. Do tego urzędnika bezpośrednio składać należy wszelkiego rodzaju zapytania i prośby o wyjaśnienie w tej sprawie. W większości wypadków urzędnik, który przeprowadzał interview jest również tym, który zakończy sprawę.
Niepotrzebnemu opóźnieniu łatwo zapobiec przynosząc na rozmowę kwalifikacyjną wszystkie niezbędne dokumenty i ich kopie. Urzędnik, tak jak i Państwo, woli zakończyć sprawę podczas interview, więc jeśli wszystkie wymagane dokumenty zostaną mu zaprezentowane, to z pewnością pozytywnie rozpatrzy aplikację jeszcze w trakcie rozmowy w biurze imigracyjnym.
Najtrudniejsze są sytuacje, kiedy złożone przez Państwa dokumenty znajdują się w biurze imigracyjnym od wielu już lat, i dopominanie się za pomocą wielokrotnych inquiry nie doprowadziło do pomyślnego rozwiązania sprawy. Wtedy może nam pozostawać już tylko writ of mandamus.
Writ of mandamus jest akcją w sądzie federalnym mającą na celu zmuszenie komórki administracji państwowej (w tym wypadku biura imigracyjnego) do działania. Writ of mandamus składa się w lokalnym sądzie federalnym. Aby procedura ta zakończyła się sukcesem, należy przedstawić dokumentacje wielokrotnych form zapytań, aby sąd mógł dojść do wniosku, że aplikant zrobił już wszystko co w jego mocy, aby sprawę samemu zakończyć. Writ od Mandamus jest bardzo skomplikowaną procedurą, do której będziecie Państwo musieli zatrudnić prawnika. Z tą formą dochodzenia swych praw należy jednak uważać. Sąd federalny bowiem może zmusić biuro imigracyjne do wydania decyzji w Państwa sprawie, ale nie może sugerować tej jednostce administracyjnej jaka ta decyzja ma być. A więc, jeśli macie Państwo jakąkolwiek wątpliwość odnośnie warunków kwalifikujących, nie powinni Państwo odwoływać się do tej drogi prawnej, ponieważ mogą Państwo tylko przyspieszyć odmowę aplikacji. Pamiętajmy, że mandamus zmusza biuro imigracyjne do wydania decyzji, lecz nie zmusza do wydania decyzji pozytywnej.
Loteria wizowa DV2005
Przypominam, że jeszcze tylko do 30 grudnia 2003 trwa okres składania zgłoszeń na następną loterię wizową. Oto odpowiedzi na pytania jakie najczęściej zadają Państwo osobom, które świadczą usługi składania takich podań.
1. Czy osoby przebywające w USA nielegalnie mogą wysyłać zgłoszenia na loterie?
Osoby, które przebywają w Stanach Zjednoczonych nielegalnie, lecz które zakwalifikowały się na płacenie kary $1,000, a więc mogą korzystać z sekcji 245(i), ponieważ złożone dla nich zostały petycje imigracyjne przed 30 kwietnia 2001 roku (osoby te muszą również spełniać drugi warunek ostatniej ustawy, tzn. musiały również przebywać w USA przed 21 grudnia 2000), mogą składać podania o loterię. Osoby takie, jeśli oczywiście zostaną wylosowane, będą mogły złożyć końcowe dokumenty o pobyt stały i zapłacą $1,000 kary za nielegalny pobyt.
Osoby, które przebywają w Stanach Zjednoczonych nielegalnie i nie podlegają sekcji 245(i), ponieważ nie zostały dla nich złożone petycje przed 30 kwietnia 2001, na dzień dzisiejszy nie będą mogły złożyć końcowych dokumentów na pobyt stały (adjustment of status) nawet jeśli będą wylosowane. Należy jednak pamiętać, że obecnie w kongresie USA znajduje się propozycja przywrócenia sekcji 245(i) i kary $1,000 i może to nastąpić dopiero po okresie loteryjnych zgłoszeń, i na zgłoszenie będzie już za późno.
Każde z Państwa musi więc podjąć własną decyzję, czy zaryzykuje i zgłosi się w nadziei, że kara $1,000 i sekcja 245(i) będzie przywrócona, czy nie będzie brać udziału w loterii.
2. Ile minimalnie trzeba mieć lat, aby złożyć aplikacje o loterię?
Jako takiego nie ma podawanego minimalnego wieku aplikanta. Jest natomiast wymaganie edukacyjne, które powoduje, że tylko osoby, które skończyły szkołę średnia lub przepracowały przynajmniej dwa lata w pracy wykwalifikowanej mogą brać udział w loterii. To wymaganie powoduje, że dzieci same podań składać nie mogą.
3. Czy dostanę pisemne potwierdzenie, że aplikacja wpłynęła?
Tak, w tym roku po raz pierwszy otrzymamy potwierdzenie złożenia formularza loteryjnego. W minionych latach musieliśmy polegać na rzetelności poczty. W tym roku, zaraz po elektronicznym złożeniu podania otrzymamy potwierdzenie złożenia, które będziemy mogli sobie wydrukować. Jest to ważne szczególnie dla tych z Państwa, którzy korzystać będą z usług kogoś innego. Mają Państwo możliwość sprawdzenia, czy podanie Państwa rzeczywiście było złożone.
4. Kto musi być ujęty w podaniu?
Nie tylko ujęty, ale również trzeba zamieścić fotografie następujących osób: aplikanta, małżonka i dzieci. Małżonka podajemy niezależnie od statusu imigracyjnego. Nie możemy pominąć małżonka, nawet jeśli żyjemy w legalnej separacji. Jeśli tylko nie było rozwodu, małżonek musi być wymieniony i jego fotografia zamieszczona, inaczej nasza aplikacja będzie zdyskwalifikowana.
Nie możemy pominąć żadnych dzieci, nawet, jeśli z nimi nie mieszkamy lub nie chcemy by z nami imigrowały. Wszystkie dzieci rodzone i adoptowane oraz dzieci z poprzedniego małżeństwa naszego małżonka (pasierb lub pasierbica) do 21 roku życia i stanu wolnego muszą być wymienione i ich fotografie muszą być zamieszczone w naszym podaniu. Jedynym wyjątkiem są tu dzieci, które są już obywatelami USA lub legalnymi rezydentami Stanów Zjednoczonych (posiadaczami zielonej karty). Takie dzieci można pominąć.
5. Jaki mam podać adres na aplikacji, jeśli jestem w USA nielegalnie?
Proszę zauważyć, że formularz nie zawiera pytań o adres zamieszkania, lecz o adres korespondencyjny. Wydaje mi się, że w przypadku osób przebywających w USA nielegalnie bezpiecznym byłoby podanie polskiego adresu, jako adresu do korespondencji, co pozwoli na uniknięcie w ten sposób niepotrzebnego narażania się na kłopoty z biurem imigracyjnym. W tym roku ewentualne ryzyko związane ze składaniem aplikacji o loterię jest większe. Do tej pory wszystkie nie wylosowane zgłoszenia listowne były niszczone i nie wykorzystywane. W tym roku jednak, zgłoszenia odbywają się drogą komputerową, co spowoduje, że Departament Stanu, biuro imigracyjne i inne agencje państwowe będą miały olbrzymią bazę danych osób, które starały się o losowanie.
6. Ile kosztuje wypełnienie aplikacji?
Samej aplikacji nie towarzyszy żadna opłata. Jeśli chodzi o opłaty za wysłanie aplikacji, to w zależności od miejsca, z którego usług Państwo korzystacie cena waha się od $20 do $50.
7. Czy można złożyć podanie dla rodziny z Polski?
Po raz pierwszy podpis nie jest wymagany. Autentyczność podania sprawdzana jest na podstawie zdjęć. Ponieważ podpis nie jest wymagany, to możemy złożyć podanie członkom rodziny, którzy są w Polsce jeśli tylko dostaniemy od nich odpowiednie informacje i fotografie.
8. Jakie są wymogi dotyczące zdjęcia na aplikacje?
Jak już wcześniej nadmieniłam, do zgłoszenia należy dołączyć jedną fotografię aplikanta oraz każdego wymienionego członka rodziny (małżonka i dzieci.) Fotografia nie może być grupowa. Każdy członek rodziny musi mieć swoją osobną.
Fotografia w tym roku musi być cyfrowa (digital), ponieważ dołączona będzie do naszego elektronicznego podania. Fotografia musi być wykonana w formacie JPEG (Joint Photographic Experts Group).
Jeśli jest to robiona cyfrowo fotografia, to jej rozdzielczość musi być 320 x 240 pikseli (pixels). Jeśli jest to tradycyjna fotografia, to musi ona być zeskanowana. Jeśli jest zeskanowana to musi być kwadratem o wymiarze 2 cale x 2 cale (lub 50 mm x 50mm) i wielkość pliku ze zdjęciem nie może przekraczać 62,500 bajtów (bytes).
Wymagana poza na fotografii: osoba musi patrzeć prosto w obiektyw (inaczej niż na zdjęciach na zieloną kartę, gdzie pokazuje się prawy półprofil). Głowa nie może być zwrócona w żadną stronę lub pochylona. Głową powinna zajmować około 50% zdjęcia. Zdjęcia wykonane musi być na jasnym neutralnym tle. Osoba nie może mieć ani nakrycia głowy ani ciemnych okularów.
Fotografia może być kolorowa lub w skali szarości (grayscale).
9. Kiedy jest losowanie i wyniki?
Zazwyczaj losowanie następuje na początku roku, a wyniki wysyłane są miedzy kwietniem a lipcem.
Pozostaje mi życzyć Państwu powodzenia w loterii i powodzenia w przyspieszaniu swoich aplikacji w biurze imigracyjnym. Do tego dołączam najserdeczniejsze życzenia świąteczne i noworoczne od siebie, swej rodziny i swej kancelarii.
Wesołych Świąt i serdeczności w Nowym Roku.