02 grudnia 2015

Udostępnij znajomym:

Departament Stanu ponownie ogłosił program i zasady corocznie organizowanej loterii wizowej, tym razem na rok budżetowy 2006, a więc nazwano ją DV 2006 (Diversity Lottery 2006). Polska po raz kolejny znalazła się na liście krajów, które będą brały w niej udział.

Loteria, podobnie jak w roku ubiegłym, odbędzie się wyłącznie drogą elektroniczną, to znaczy że aplikacje trzeba będzie składać drogą internetową, a fotografie dołączane będą cyfrowo. Okres składania podań w tym roku wyznaczony został na ponad dwa miesiące, od 5 listopada 2004 do 7 stycznia 2005.

Loteria wizowa jest programem Departamentu Stanu, który ma na celu wprowadzić różnorodność etniczną imigrantów przybywających do USA. Kraje takie jak Meksyk, Chiny, Rosja, Indie, Wielka Brytania czy Kanada mają już w Stanach Zjednoczonych dość liczną grupę swoich reprezentantów. Loteria wizowa ma umożliwić obywatelom innych krajów łatwą drogę imigracji.

Co roku Departament Stanu przeprowadza kalkulację liczby niedawno przyjętych imigrantów i krajów ich pochodzenia. Na podstawie tych obliczeń statystycznych co roku podejmowana jest decyzja, które kraje będą brać udział w loterii. Do programu nie kwalifikują się kraje, z których liczba imigrantów do USA w ciągu ostatnich 5 lat przekroczyła 50 tysięcy. W tym roku, na przykład, w loterii wizowej nie uczestniczą obywatele Rosji.

Loteria wizowa przeprowadzana jest w trzech etapach, z których każdy będzie w tym artykule szerzej opisany.

Pierwszym etapem jest zgłoszenie swojej kandydatury. Zgłoszenia trzeba dokonać elektronicznie (a więc przez Internet) pomiędzy 5 listopada 2004 a 7 stycznia 2005. Na zgłoszenie mamy ponad 60 dni. Formularz, który należy wypełnić, będzie znajdował się na stronie internetowej pod adresem www.dvlottery.state.gov. Będzie on udostępniony dopiero 5 listopada. Proszę jednak nie zwlekać aż do ostatnich dni loterii, bo tak jak w ubiegłym roku, Departament Stanu przewiduje, że może mieć kłopoty z elektroniczną transmisją podań wszystkich zainteresowanych, którzy czekają na ostatnią chwilę. Najlepiej aplikację złożyć w listopadzie lub grudniu.

Komputerowa selekcja zgłoszonych kandydatów odbędzie się wiosną 2005, a zawiadomienia do wylosowanych szczęśliwców wysyłane będą między majem a lipcem 2005. Osoby wylosowane będą mogły starać się o pobyt stały dla siebie i swych rodzin pomiędzy 1 października 2005 a 30 września 2006. Aby skorzystać z wylosowanej wizy, osoba wylosowana musi zakończyć całą procedurę (musi zostać rezydentem USA) przed 30 września 2006, stąd nazwa DV 2006.

Do programu kwalifikują się osoby urodzone w Polsce (lub innych krajach Europy oprócz Wielkiej Brytanii i Rosji), ktore ukończyly szkołę średnią. Zamiast świadectwa ukończenia szkoły średniej można przedstawić, że w ciągu ostanich 5 lat aplikant przepracował przynajmniej 2 lata na pozycji pracownika wykwalifikowanego. Jakie pozycje zaliczają się do wykwalifikowanych trzeba sprawdzić w Departamencie Pracy, w ich systemie O net. Do samego zgłoszenia nie należy załączać żadnych świadectw. Dopiero, jeżeli osoba zostanie wylosowana, świadectwo takie trzeba będzie przedstawić podczas interview na pobyt stały.

Zgłoszenia.

Gdzie?: Zgłoszenia trzeba będzie wysyłać wyłącznie drogą elektroniczną (przez Internet) na następujący adres: http://www.dvlottery.state.gov

Formularz: W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, mamy konkretny formularz loteryjny. Będzie on udostępniony pod wyżej wymienionym adresem internetowym, gdzie należy go wypełnić, dołączyć fotografie zrobione drogą cyfrową i złożyć elektronicznie.

Potwierdzenie: Podobnie jak w ubiegłym roku, otrzymamy również potwierdzenie złożenia formularza loteryjnego. W minionych latach musieliśmy polegać na rzetelności poczty. W tym roku, zaraz po elektronicznym złożeniu podania, otrzymamy potwierdzenie złożenia, które będziemy mogli sobie wydrukować. Jest to ważne szczególnie dla tych z Państwa, którzy korzystać będą z usług kogoś innego. Mają Państwo możliwość sprawdzenia, czy podanie Państwa rzeczywiście było złożone.

Kiedy?: Zgłoszenia będą uznane za prawidłowe tylko wtedy, jeżeli nadejdą na powyższy adres internetowy w okresie od 5 listopada 2004 (piątek) do 7 stycznia 2005 (piątek).

Jak?: Po pierwsze, dozwolone jest złożenie tylko jednej aplikacji przez jedną osobę. Jednak jeżeli mamy do czynienia z rodziną, to mąż może złożyć jedno zgłoszenie, a żona swoje własne. Zwiększa to szanse rodziny podwójnie. Mąż i żona traktowani są jako oddzielni aplikanci. Jeżeli ta sama osoba złoży więcej niż jedną aplikację, to będzie ona zdyskwalifikowana. Zgłoszenia muszą być składane elektronicznie pod adresem interentowym: www.dvlottery.state.gov. Wysyłamy tylko zgłoszenie oraz fotografie wszystkich członków rodziny wymienionych na aplikacji.

Formularz: Rejestracja na tegoroczną loterię wizową odbywać się będzie wyłącznie przez wypełnienie formularza EDV Entry Form (Electronic Diversity Visa Entry Form), który znajdą Państwo pod wskazanym wyżej adresem internetowym w okresie pomiędzy 5 listopada 2004 a 7 stycznia 2005.

Formularz ten zawiera następujące informacje o Państwu:

1. Pełne imię i nazwisko.

2. Datę urodzenia: dzień, miesiąc, rok.

3. Płeć.

4. Miasto urodzenia.

5. Kraj urodzenia. Kraj urodzenia to kraj, w którym obecnie znajduje się miasto urodzenia. Jeśli na przykład urodzili się państwo w Wilnie, to krajem urodzenia jest Litwa. Osoby urodzone we Lwowie, jako kraj urodzenia muszą podać Ukrainę.

6. Fotografia aplikanta (o fotografiach poniżej).

7. Adres korespondencyjny aplikanta.

8. Numer telefonu (nie wymagany).

9. Adres internetowy (nie wymagany).

10. Kraj pochodzenia, jeśli nie ten gdzie się osoba urodziła (tylko w przypadku osób, ktore urodziły się w krajach nie zaliczonych do loterii, na przykład w Wielkiej Brytanii, Rosji). W to miejsce wpisujemy kraj, pod którym się zgłaszamy, ale tylko, jeśli nie jest to kraj naszego urodzenia. Na przykład w przypadku osoby, która urodziła się w Wielkiej Brytanii, która nie bierze udziału w loterii. Jeśli osoba taka ma małżonka urodzonego w Polsce, to może zgłosić swą narodowość jako polską, która jest krajem urodzenia małżonka. W ten sposób osoba, która się nie kwalifikuje przez kraj swego urodzenia może się kwalifikować przez kraj urodzenia małżonka lub rodzica.

11. Stan cywillny.

12. Ilość dzieci w wieku poniżej 21 roku życia (stanu wolnego).

13. Informacje o małżonku (imię, nazwisko, datę urodzenia, płeć, miejsce urodzenia i fotografię małżonka).

14. Informacje o dzieciach (imię, nazwisko, datę urodzenia, płeć, miejsce urodzenia i fotografię dziecka).

UWAGA: W tym roku pominięcie małżonka lub dzieci na zgłoszeniu nie tylko uniemożliwi im staranie się o pobyt nawet jeżeli aplikant byłby wylosowany, ale również spowoduje w ogóle odrzucenie zgłoszenia aplikanta. Formularz zawiera pytania o liczbę dzieci i stan cywilny, aby sprawdzić, czy czyjeś informacje lub fotografia nie zostały pominięte. Jeśli pominiemy zdjęcie nawet jednego dziecka, nasza aplikacja będzie odrzucona. Nie możemy pominąć żadnych dzieci, nawet, jeśli z nimi nie mieszkamy lub nie chcemy, by z nami imigrowały. Wszystkie dzieci rodzone i adoptowane oraz dzieci z poprzedniego małżeństwa naszego małżonka (pasierb lub pasierbica) do 21 roku życia i stanu wolnego muszą być wymienione i ich fotografie muszą być zamieszczone w naszym podaniu. Jedynym wyjątkiem są tu dzieci, które są już obywatelami USA lub legalnymi rezydentami USA (posiadaczami zielonej karty). Takie dzieci można pominąć. Nie możemy pominąć małżonka, nawet jeśli żyjemy w legalnej separacji. Jeśli tylko nie było rozwodu, małżonek musi być wymieniony i jego fotografia zamieszczona, w przeciwnym wypadku nasza aplikacja będzie zdyskwalifikowana.

Fotografie: Jak już wcześniej nadmieniłam, do zgłoszenia należy dołączyć jedną fotografię aplikanta oraz każdego wymienionego członka rodziny (małżonka i dzieci.) Fotografia nie może być grupowa. Każdy członek rodziny musi mieć swoją osobną. Fotografia w tym roku musi być cyfrowa (digital), ponieważ dołączona będzie do naszego elektronicznego podania. Proszę dokładnie przeczytać instrukcje dotyczące zdjęć i jak je dołączyć cyfrowo.

Poza: Osoba musi patrzeć prosto w obiektyw (inaczej niż na zdjęciach na zieloną kartę, gdzie pokazuje się prawy półprofil). Głowa nie może być zwrócona w żadną stronę lub pochylona. Głowa powinna zajmować około 50% zdjęcia. Zdjęcie wykonane musi być na jasnym, neutralnym tle. Osoba nie może mieć ani nakrycia głowy ani ciemnych okularów. Fotografia może byc kolorowa lub w skali szarości (grayscale).

Podpis: Podpis nie jest wymagany. Autentyczność podania sprawdzana jest na podstawie zdjęć. Ponieważ podpis nie jest wymagany, to możemy złożyć podanie członkom rodziny, którzy są w Polsce jeśli tylko dostaniemy od nich odpowiednie infomacje i fotografie. Pominięcie któregokolwiek z powyższych wymogów spowoduje natychmiastową dyskwalifikację zgłoszenia. Na szczęście, jeśli coś w aplikacji nie jest wypełnione poprawnie, to natychmiast program nas o tym poinformuje i będziemy mieli okazję poprawić błąd. Jeśli nasza aplikacja jest zdyskwalifikowana, to będziemy o tym natychmiast poinformowani.

Jakie trzeba spełniać warunki imigracyjne,

a więc jaki trzeba mieć status imigracyjny, aby brać udział w losowaniu?

Jeżeli chodzi o osoby zamieszkałe w Polsce, to starać mogą się wszystkie osoby spełniające warunki edukacyjne, które nie mają żadnych zakazów imigracyjnych powrotu, na przykład zakaz po deportacji, czy 10 letni zakaz powrotu za nielegalny pobyt w USA.

Spośród osób przebywających w USA, w loterii wizowej uczestniczyć mogą następujące grupy osób:

n Osoby przebywające w USA legalnie na ważnych wizach studenckich, pracowniczych, itd. Wizy te muszą być ważne jednak nie tylko w momencie złożenia zgłoszenia, lecz również po wylosowaniu i w momencie złożenia końcowych dokumentów o pobyt stały (tzw. adjustment of status).

n Osoby, które przebywają w USA nielegalnie, lecz które zakwalifikowały się na płacenie kary $1,000, a więc mogą korzystać z sekcji 245(i), ponieważ złożone dla nich zostały petycje imigracyjne przed 30 kwietnia 2001 roku (osoby te muszą również spełniać drugi warunek ostatniej ustawy, to znaczy musiały również przebywać w USA przed 21 grudnia 2000). Osoby takie, jeśli oczywiście zostaną wylosowane, będą mogły złożyć końcowe dokumenty o pobyt stały i zapłacą $1,000 kary za nielegalny pobyt.

Osoby, które przebywają w USA nielegalnie i nie podlegają sekcji 245(i), ponieważ nie zostały dla nich złożone petycje przed 30 kwietnia 2001, na dzień dzisiejszy nie będą mogły złożyć końcowych dokumentów na pobyt stały (adjustment of status), nawet jesli będą wylosowane. Należy jednak pamiętać, że obecnie w Kongresie USA znajduje się propozycja przywrócenia sekcji 245(i) i kary $1,000, co może nastąpić dopiero po okresie loteryjnych zgłoszeń, i na zgłoszenie będzie już za późno. Każdy z Państwa musi więc podjąć własną decyzję, czy zaryzykuje i zgłosi się w nadziei, że kara $1,000 i sekcja 245(i) będzie przywrócona, czy nie będzie brać udziału w loterii.

UWAGA: W tym roku ewentualne ryzyko związane ze składaniem aplikacji na loterię jest większe. Do tej pory wszystkie nie wylosowane zgłoszenia listowne były niszczone i nie wykorzystywane. W tym roku jednak zgłoszenia odbywają się drogą komputerową, co spowoduje, że Departament Stanu, biuro imigracyjne i inne agencje państwowe będą miały olbrzymią bazę danych osób, które starały się o losowanie. Obawiamy się, że informacje te mogą potem być przez biuro imigracyjne wykorzystane do innych celów. Na przykład starając się w przyszłości o wizę turystyczną będziemy musieli udowodnić, że nie mamy intencji wyjazdu do USA na stałe. Ponieważ Departament Stanu będzie miał dostęp do listy osób starających się o loterię i może zobaczyć tam nasze nazwisko, nasze podanie o loterię może spowodować odmowę wizy, itd. Na dzień dzisiejszy nie wiemy jeszcze w jaki sposób ta wielka baza danych może być wykorzystana. Sam fakt jednak, że po raz pierwszy nazwiska, dane osobowe i zdjęcia wszystkich składających będą zebrane w programie komputerowym i łatwo dostępne, budzi pewne niepokoje wśród nas, prawników. Proszę zauważyć, że formularz nie zawiera pytań o adres zamieszkania, lecz o adres korespondencyjny. Wydaje mi się, że w przypadku osób przebywających w USA nielegalnie bezpiecznym byłoby podanie polskiego adresu, jako tego do korespondencji, unikając w ten sposób niepotrzebnego narażania się na kłopoty z biurem imigracyjnym.

Nie ma żadnej opłaty związanej ze zgłoszeniem. Wszystkie poprawnie przygotowane i złożone zgłoszenia wezmą udział w losowaniu.

Nikt nie ma wpływu na wyniki losowania. Proszę nie wierzyć osobom, które utrzymują, że znają kogoś związanego z loterią i mogą pomóc. Jest to bzdura. Losowanie odbywa się komputerowo i osoby, które będą wylosowane, zostaną powiadomione w maju, czerwcu lub lipcu 2005.

Tylko osoby, które zostaną wylosowane, otrzymają stosowne powiadomienia. Departament Stanu nie informuje osób, które nie zostały wylosowane. Jeśli więc nie otrzymają Państwo żadnej korespondencji, a złożyliście poprawnie swoje zgłoszenia, oznacza to po prostu, że nie zostali Państwo wylosowani.

Jak co roku, pozostaje mi tylko życzyć Państwu powodzenia. Good Luck.

Autorką artykułu jest Agata Gostyńska Frakt.

Adwokat imigracyjny i rodzinny

Tel. (312) 644-8000

Adres: 100 W. Monroe, Suite 1705 Chicago, IL 60603

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor