Dokumenty potrzebne do transferu
Pytanie: Jakie dokumenty muszę załączyć razem z podaniem?"
Zawsze elementem podania o transfer będzie karta przebiegu studiów z Polski lub transcript z poprzedniej uczelni w USA. Jest to dokument zawierający spis wszystkich dotychczasowych przedmiotów, semestr po semestrze, wraz z liczbą godzin wykładowych w tygodniu (kredytów na transkrypcie amerykańskim) i otrzymanymi ocenami.
Często wymagane jest też przedstawienie dyplomu ukończenia szkoły średniej (z USA) lub świadectwa maturalnego z Polski (wraz z tłumaczeniem). Odnosi się to przede wszystkim do osób, które zaliczyły mniej niż 2 semestry nauki na poziomie uniwersyteckim (każda uczelnia może mieć nieco inne wymagania, więc oczywiście trzeba sprawdzić w biurze rekturacji na kazdej z interesujących nas uczelni).
Pytanie: Pierwszy raz w życiu słyszę o czymś takim, jak karta przebiegu studiów. Dlaczego nie mogę po prostu wysłać tutejszej uczelni ksero z mojego indeksu?
Większość amerykańskich uczelni przy rozpatrywaniu podań od kandydatów z zagranicy korzysta z publikacji NAFSA (National Association of Foreign Student Advisors, stowarzyszenia doradców studentów zagranicznych). W tej publikacji opisany jest system szkolnictwa w danym państwie, warunki ubiegania się o przyjęcie na studia, podstawowe egzaminy i dokumenty. Stąd urzędnicy amerykańskich biur rekrutacji wiedzą np., że do rozpoczęcia studiów w Polsce wymagana jest matura i że oficjalnym potwierdzeniem zdania matury jest świadectwo maturalne - wymagają więc od kandydatów z Polski nie tylko skończenia liceum, ale i zdania matury.
Według tej publikacji, oficjalnym dokumentem potwierdzającym kolejne zaliczenia na studiach jest karta przebiegu studiów. Dlatego biura rekturacji spodziewają się otrzymać kartę przebiegu studiów jako odpowiednik amerykańskiego transkyptu.
Dodatkowym czynnikiem, który powoduje, że urzędnicy amerykańskich uczelni proszą o kartę przebiegu studiów i nie zadowalają się zazwyczaj kopią indeksu, jest fakt, że indeks, jako dokument pozostający w posiadaniu studenta, można sfałszować (podczas gdy karta przebiegu studiów wydawana jest bezpośrednio przez uczelnię). Stąd kopia indeksu nie jest zazwyczaj uznawana za odpowiednik oficjalnego dokumentu.
Pytanie: Czy mogę po prosut zanieść moje świadectwo maturalne i kartę przebiegu studiów (wraz z tłumaczeniami) do biura rekrutacji na tutejszej uczelni?
Każda uczelnia ma nieco inne wymagania, więc jak zawsze trzeba sprawdzić warunki transferu w b iurze rekrutacji na każdej z interesujących nas uczelni. Większość uniwersytetów prosi o przesłanie karty przebiegu studiów bezpośrednio z poprzedniej uczelni. Jeśli karta, czy transkrypt jest wydawana do ręki studentowi, powinna spełniać określone warunki, które sygnalizują odbiorcy (biuro rekrutacji), ze otrzymany przez nie od studenta dokument jest autentyczny i nie mógł być zmieniony.
Typowo więc karta/trankrypt wydawane są na papierze firmowym uczelni, z podpisem i pieczątką odpowiedzialnego urzędnika, w zamkniętej kopercie, z pieczęcią uczelni i podpisem wydającego urzędnika z tyłu koperty (tak, aby w razie jej otwarcia było widać, że koperta została naruszona). Niektóre uniwersytety w USA wydają otwarte transkrypty studentom, ale są one wtedy inaczej zabezpieczone przed fałszerstwem, np. są wydawane na papierze ze znakiem wodnym i specjalną, niekserowalną, grafiką.
Przy przedstawianiu dokumentów z Polski trzeba też zapytać się w biurze rekrutacji amerykańskiej uczelni, w którym momencie wymaga ono tłumaczenia polskich dokumentów. Wiele uczelni pozwala na wysłanie z Polski dokumentu w języku polskim wraz załączonym tłumaczeniem przysięgłym, lub też na wysłanie dokumentu dwujęzycznego od razu przez uczelnię polską. Ale niektóre tutejsze szkoły życzą sobie otrzymania je-dynie polskiego oryginału i dokonania tłumaczenia już na miejscu przez jedno z zatwierdzonych przez biuro rekrutacji biur tłumaczeń.
Pytanie: Uczelnia prosi mnie o przysłanie świadectwa maturalnego oraz karty przebiegu studiów. Czy powinienem im wysłać oryginal matury, czy może być kopia?
O ile nie jest to absolutnie konieczne, nigdy nie należy wysyłać oryginałów dokumentów (zwłaszcza świadectwa maturalnego i dyplomu ukończenia studiów), ponieważ uczelnia może je zgubić, a są one wtedy bardzo trudne do odtworzenia w Polsce. W Ameryce transkrypt jest dokumentem wydawanym na żądanie studenta i może on poprosić o tyle kopii, ile chce (czasem uczelnie pobierają drobne opłaty za wydanie takiego dokumentu). Jest więc naturalne, że amerykańska uczelnia oczekuje przedstawienia oryginalnego dokumentu.
W przypadku świadectwa maturalnego powinniśmy poprosić nasze liceum o wystawienie oficjalnej kopii świadectwa na papierze firmowym liceum. Możemy też zapytać w biurze rekrutacji, czy przyjmie notarialne potwierdzoną kopię oryginalnego świadectwa. W przypadku transferu uczelnie często zadowalają się po prostu kopiami świadectw z liceum, bo znacznie ważniejsze dla nich informacje znajdują się na karcie przebiegu studiów.
Pytanie: Moja uczelnia w Polsce powiedziała, że nie wydaje czegoś takiego, jak karta przebiegu studiów. Co mam zrobić?
Jest kilka wyjść. Jeśli polska uczelnia pójdzie studentowi na rękę, można osobiście albo przez członka rodziny spróbować sporządzić własnym sumptem coś w rodzaju karty przebiegu studiów. W tym celu można spisać z indeksu wszystkie przedmioty semestr po semestrze, wraz z liczbą godzin wykładowych w tygodniu, oraz otrzymaną ocenę końcową.
Taki dokument wraz z indeksem trzeba następnie zanieść do dziekanatu, poprosić o sprawdzenie zgodności z oryginałem (indeksem lub kartami egzaminacyjnymi), a następnie o wydrukowanie czy skopiowanie tabelki z zestawieniem przedmiotów i ocen na oficjalnym papierze firmowym uczelni, przybicie pieczęci i podpisanie dokumentu przez urzędnika dziekanatu. W ten sposób otrzymujemy de facto kartę przebiegu studiów. Jeśli uczelnia się na to zgodzi, można od razu sporządzić sobie dokument dwujęzyczny, z angielskimi nazwami przedmiotów pod polskim oryginałem - w ten sposób zaoszczędzając sobie problemów z dosyłaniem tłumaczeń.
Można też poprosić polską uczelnię o odpis z karty egzaminacyjnej. Według rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dn. 20 września 2000 r. w sprawie dokumentacji przebiegu studiów (Dz. U. Nr 81, poz. 907), uczelnia może wydać odpisy i wyciągi z całej dokumentacji przebiegu studiów, w tym karty egzaminacyjnej "studentowi lub absolwentowi bądź, na ich wniosek, upoważnionej przez nich osobie do rąk własnych lub wysłane pocztą za zwrotym poświadczeniem odbioru".
Jeśli uczelnia nie chce wydać karty i już, warto skontaktować się z amerykańską uczelniaą i powiedzieć im o swoich kłopotach. Można zaproponować przedstawienie innych dokumentów - kopii indeksu (jeśli trzeba, potwierdzonej notarialnie) lub wyciągu z indeksu. Amerykańska uczelnia często może się zgodzić w takim przypadku na przyjęcie dokumentu zastępczego. Przykładowo CUNY (miejski uniwersystet nowojorski) prosi o przedstawienie dowodu, że kandydat dwukrotnie wystąpił do macierzystej uczelni z prośbą o przesłanie dokumentów (liczy się dowód nadania listu z urzędu pocztowego/firmy kurierskiej). Jeśli pomimo dwukrotnych próśb poprzednia uczelnia nie wysłała karty przebiegu studiów, CUNY przyjmie w zastępstwie kopię indeksu.
Artykuł przedrukowano za zgodą
Polskiego Poradnika "Sukces"
Adres: 255 Park Lane; Douglaston, NY 11363