W okresie wiele lat reprezentowania klientów w sprawach imigracyjnych niejednokrotnie spotykałam się z sytuacjami, które komplikują procedurę starania się o pobyt stały czy obywatelstwo, a których tak łatwo można uniknąć. Moi klienci odpowiadają wtedy: "a gdybym to ja wtedy wiedział, gdyby mi tylko ktoś o tym powiedział..."
Postanowiłam więc opisać w niniejszym artykule błędy popełniane przez imigrantów, których łatwo uniknąć, a które powodują czasem poważne problemy z prawem imigracyjnym.
Wykroczenia karne
Wydawałoby się jasne, że osoby nielegalnie przebywające w USA nie powinny popełniać wykroczeń kryminalnych, aby nie narazić się na komplikacje imigracyjne, niemniej jednak jest to bardzo częsty problem. Oczywiście, wykroczenia mają różne konsekwencje w zależności od ich powagi, niemniej jednak nawet najmniejsze wykroczenie potrafi wpłynąć negatywnie na procedurę w biurze imigracyjnym.
Jeśli staramy się o obywatelstwo, to musimy udowodnić, że przynajmniej od 5 lat jesteśmy osobami tak zwanego "dobrego moralnego charakteru." Jeśli mamy na swym koncie nawet najmniejsze wykroczenie kryminalne, typu spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, przeskoczenie bramki w metrze (bez zapłacenia za bilet), kradzież jakiegoś drobiazgu w sklepie, itd., to już przez następne 5 lat od takiego wykroczenia nie będziemy mogli uzyskać obywatelstwa. Lekkie wykroczenia nie powodują może deportacji, ale zawsze spowodują opóźnienie procedury starania się o obywatelstwo USA o kilka lat.
Jeśli chodzi o staranie się o pobyt stały, to niektóre wykroczenia kryminalne mogą ten proces bardzo utrudnić. Czasem jest to utrudnienie nie do przeskoczenia i sprawa może zakończyć się deportacją. Czasem jednak, w przypadku lekkich wykroczeń, sprawa może się przeciagnąć o miesiące lub lata.
W każdym przypadku, w którym macie Państwo na swym koncie nawet najmniejsze wykroczenie kryminalne, musicie porozumieć się z prawnikiem imigracyjnym zanim złożycie dokumenty w biurze imigracyjnym. Potem może być już za późno. Biuro imigracyjne ma dostęp do każdego wykroczenia, które skończyło się Państwa aresztowaniem. Nawet jeśli sprawa zakończyła się małym wyrokiem, typu grzywna lub zawieszeniem wyroku, biuro imigracyjne może odmówić przywileju imigracyjnego o który się Państwo starają. Podobnie w przypadku osób, które otrzymały tzw. expungement, a więc wymazanie wyroku z kartoteki. Biuro imigracyjne nadal ma dostęp do informacji odnośnie takiej sprawy, ponieważ czerpie swe informacje z kartotek FBI, a nie kartotek sądowych, gdzie sprawa była już wymazana. Bardzo częstym błędem jest nieprzyznawanie się przed biurem imigracyjnym do wykroczenia w takich właśnie przypadkach. Czasem zatajenie wykroczenia nie jest świadome, ponieważ na przykład prawnik, który reprezentował nas w sprawie kryminalnej powiedział, że będzie ona wymazana i nie musimy się do niej przyznawać. Jest to bardzo zła porada, ponieważ biuro imigracyjne uzna takie zatajenie za oszustwo, i nawet jeśli samo wykroczenie było lekkie, to skłamanie przed oficerem może spowodować odmowę aplikacji.
Każda osoba, która byla aresztowana musi wystąpić o tak zwany certified court disposition, a więc historię postępowania w sądzie, od aresztu do wyroku. Nawet jeśli sprawa zakończyła się uniewinnieniem, Biuro Imigracyjne będzie tego dokumentu wymagać i bez niego nie zakończy sprawy pozytywnie. Problem polega na tym, że jeśli aplikant otrzymał expungment (wymazanie rekordu), to certified court disposition nie może już być wydane. To znacznie wtedy komplikuje sprawę aplikanta. Dlatego zawsze należy najpierw wystąpić o certified court disposition, a dopiero potem starać się o wymazanie wykroczenia z rekordu sądowego. W przeciwnym razie biuro imigracyjne będzie żądać szczegółowej dokumentacji zarówno z policji jak ich z sądu. Zbierania tej dokumentacj można uniknąć przedstawiając ten jeden dokument - certified court disposition.
Jeśli aplikant dopuści się wykroczenia w trakcie trwania sprawy imigracyjnej i podczas interview sprawa kryminalna w sądzie nadal nie będzie zakończona, to biuro imigracyjne albo odmówi aplikacji i nakaże składać ją od nowa po zakończeniu sprawy w sądzie, albo zawiesi decyzję do otrzymania końcowego wyroku. Taka sytuacja potrafi bardzo opóźnić przyznanie zielonej karty lub obywatelstwa.
Kłamanie przed urzędnikiem
Biura Imigracyjnego
Kłamstwo ma krótkie nogi, a szczególnie w procesie imigracyjnym. Proszę zrozumieć, że w obecnych realiach biuro imigracyjne chce się o Państwu jak najwięcej dowiedzieć zanim przyzna pobyt stały, wizę lub obywatelstwo. Interview jest zazwyczaj ostatnim źródłem informacji. Już przed interview urzędnik będzie wiedział o Państwu bardzo wiele, od kartoteki policyjnej i sądowej (w USA i za granicą), poprzez historię imigracyjną (poprzednie wjazdy, starania się o wizę w ambasadzie, poprzednio złożone petycje, poprzednie deportacje, itd.) po ewentualną rejestrację do wyborów w Stanach Zjednoczonych (która jest oczywiście zabroniona wszystkim, którzy nie są obywatelami USA.) Wiele pytań urzedników imigracyjnych ma na celu nie tyle uzyskanie informacji, co sprawdzenie czy aplikant odpowie na pytanie uczciwie. Jak wspomniałam powyżej, nieuczciwość podczas interview często karana jest odmową, nawet jeśli zatajony fakt nie wpłynąłby ujemnie na przyznanie aplikacji. Dlatego mówienie prawdy jest tak niezmiernie ważne. Wielu oficerów pozwoli na naprawę błędu i przyznanie się do zatajonego faktu, ale wielu innych nie będzie tak łaskawych.
Pozbywanie się
dokumentów imigracyjnych
Udowodnienie w jaki sposób dotarliśmy do USA jest jednym z najważniejszych zadań osoby, która stara się o pobyt stały. Dlatego zachowanie dokumentów wjazdowych, takich jak oryginalny paszport z wizą, oryginalna wkładka I-94 jest zawsze bardzo ważne i dokumenty te zawsze powinny być zachowane i przedstawione podczas interview. W przypadku osób wjeżdzających do USA nielegalnie bardzo ważne jest zachowanie paszportu z oryginalną wizą kanadyjską, czy pieczątką wjazdową z Meksyku, czy wysp Bahama, w zależnosci od sposobu wjazdu. Pamiętajmy, że o ile kara 245(i) $1,000 przebacza nielegalne wjazdy do USA przez Kanadę, Meksyk lub Bahama, a tylko wjazd na nielegalne dokumenty nie jest wybaczony i dlatego trzeba udowodnić, że aplikant naprawdę miał własny paszport z własną wizą lub pieczątką wjazdu do Kanady, Meksyku bądź na wyspy Bahama.
Jeśli starają się Państwo o nowy paszport polski, to należy poprosić aby Konsulat RP oddał paszport stary przy wydaniu nowego. Nigdy również nie powinno się oddawać wkładki I-94. Konsulatowi nie jest ona potrzebna do wydania nowego paszportu, a Państwu jest niezbędna do załatwiania spraw imigracyjnych.
Podawanie się za obywatela USA
Podawanie się za obywatela USA jest w prawie imigracyjnym niewybaczalne. Jeśli biuro imigracyjne znajdzie dowody, że aplikant podawał się za obywatela Stanów Zjednoczonych, to osoba taka może być przekazana biurowi deportacyjnemu. Zazwyczaj jednak biuro imigracyjne musi mieć niezbite dowody, że aplikant świadomie podawał się za obywatela USA. Jeśli na przykład podczas rozmowy kwalifikacyjnej biuro imigracyjne zauważy, że aplikant zarejestrował się na wybory amerykańskie, to powinien on wytłumaczyć, że zrobił to nieświadomie. Bardzo często taka rejestracja odbywa się na podstawie listy osób, które starały się niedawno o prawo jazdy. Jeśli ktoś otrzymał taką kartę rejestracyjną, to często nie zdaje sobie sprawy, że jest to rejestracja do brania udziału w wyborach. Jeśli biuro imigracyjne stwierdzi, że osoba taka nie zrozumiała, że bierze udział w rejestracji, to powinno wybaczyć ten błąd i nie traktować go jako świadome podawanie się za obywatela USA. Jeśli natomiast biuro imigracyjne ma jasne dowody na to, że aplikant świadomie podawał się za obywatela Stanów Zjednoczonych czy to kłamiąc na granicy USA czy to starając się o paszport amerykański na podstawie fałszywych dokumentów, czy to podając się za obywatela na aplikacji o pożyczkę, to w takiej sytuacji odmowa pobytu stałego jest nieunikniona, i co najgorsze, nie można starać się o tzw. waiver, a więc aplikację o wybaczenie.
Niepłacenie podatków w USA
Osoby, które w USA pracują powinny płacić podatki. Przy staraniu się o pobyt stały, czy o obywatelstwo amerykańskie zaniedbanie obowiązku podatkowego może doprowadzić do odmowy aplikacji. Płacenie podatków jest częścią udowodnienia tak zwanego dobrego moralnego charakteru, który trzeba posiadać aby starać się o pobyt stały lub obywatelstwo USA. Biuro imigracyjne nie uwierzy, ze ktoś żyjący w tym kraju od kilku lat nie pracował i utrzymywał się z oszczędności z Polski. Jeśli mają Państwo zaległości podatkowe to należy je uzupełnić zanim złożą Państwo dokumenty do biura imigracyjnego. Jeśli podczas interview urzędnik zauważy zaległości podatkowe, ale będziemy mu w stanie pokazać, że jesteśmy w trakcie ich nadrabiania, to prawdopodobnie przyzna aplikację ze względu na pokazanie tzw. good faith (dobrej woli) z naszej strony.
Zniszczone lub naruszone paszporty
Często zdarza się, że aplikant prezentuje podczas interview paszport, a w nim urzędnik znajduje zlepione kartki, wyrwane kartki lub fałszywe pieczątki. Proszę zawsze sprawdzić swój paszport zanim zostanie on zaprezentowanypodczas rozmowy kwalifikacyjej, aby nie zostać posądzonym o fałszowanie wizy lub podawanie się za rezydenta USA w celu uzyskania numeru Social Security.
Posługiwanie się falszywym
numerem Social Security
Proszę pamietać, że posługiwanie się fałszywym numerem Social Security jest poważnym przestępstwem. Podobnie przestępstwem jest udostępnianie swojego Social Security osobom trzecim, które wykorzystują go do pracy. Biuro imigracyjne ma dostęp do informacji, czy osoba na danym numerze ma prawo do pracy, czy nie. Jeśli taka kombinacja wyjdzie na jaw podczas starania się o przywilej imigracyjny, to może ona spowodować odmowę aplikacji, a co za tym idzie deportację.
Pragnę wyjaśnić, że powyższe scenariusze powtarzają się dość często. Moim celem nie było opisanie konkretnych przypadków, a raczej wskazanie typowych błędów popełnianych przez wielu imigrantów, którzy nie zdają sobie sprawy z ich przyszłych konsekwencji. Jeśli mają Państwo na swoim koncie coś niepokojącego, musicie udać się do prawnika imigracyjnego przed złożeniem dokumentów do biura imigracyjnego.
Autorką artykułu jest Agata Gostyńska Frakt.
Adwokat imigracyjny i rodzinny
Tel. (312) 644-8000
Adres: 100 W. Monroe, Suite 1705 Chicago, IL 60603