Kto może skorzystać z możliwości przeniesienia się na studia w USA? Na jakich zasadach dokonuje się transferu? Na jakim poziomie studiów powinniśmy złożyć podanie?
W ostatnim numerze rozpoczęliśmy omawianie często zadawanych pytań, odnoszących się do transferu na amerykańskie uczelnie. Artykuł poprzedni omówił podstawowe pojęcia, związane ze zmianą uczelni, procedurę transferu i wymagane dokumenty. Dziś dalszy ciąg pytań i odpowiedzi.
Pytanie: Jakie są plusy i minusy złożenia podania jako student transferowy?
Główny plus to oszczędność czasu i pieniędzy. Przeniesienie oznacza zaliczenie przynajmniej części z już odbytych studiów, co pozwala przeskoczyć od razu na wyższy rok. To oznacza, że studia skończymy wcześniej niż pierwszoroczni zaczynający w tym samym czasie, co my. A w związku z tym studia będą tańsze, bo zostanie nam mniej semestrów do zaliczenia.
Innym plusem jest zazwyczaj późniejszy niż w przypadku pierwszorocznych termin składania podań, co oznacza, że mamy więcej czasu na przygotowanie aplikacji, zdanie egzaminów standardowych i ściągnięcie wymaganych dokumentów z poprzedniej uczelni.
Minusem są nieco większe wymagania "biurokratyczne" przy składaniu podania, bo często trzeba wysłać te same dokuementy, co studenci pierwszoroczni plus dodatkowo kartę przebiegu studiów z dotychczasowej uczelni. Przez jakiś czas po transferze możemy też jeszcze czekać na decyzję nowej uczelni odnośnie przeniesienia konkretnych zaliczeń, co może nam troche zdezorganizować program studiów.
Niektóre uczelnie mogą inaczej traktować studentów transferowych i pierwszorocznych z punktu widzenia pomocy finansowej - jeśli tak jest, to transferowi są zazwyczaj w gorszej sytuacji (szkoły w pierwszej kolejności przeznaczają środki na stypendia dla pierwszorocznych). Warto więc sprawdzić najpierw na interesujących nas uczelniach, czy oferują pomoc finansową dla studentów transferowych.
Ile semestrów mogę przenieść z poprzedniej uczelni? Mam zaliczone 3 lata studiów?
Ogólna zasada przy transferach, stosowana przez większość amerykańskich uczelni, to przyjęcie górnego pułapu przenoszonych zaliczeń na poziomie połowy okresu studiów wymaganych do uzyskania danego stopnia naukowego.
To oznacza, że na dwuletnich studiach na community college prowadzących do uzyskania stopnia Associate, przenieść można maksymalnie dwa semestry (rok) studiów. Na czteroletnim college"u, nadającym stopień bakalarza, maksymalnie przenieść można dwa lata zaliczeń. Wyjątkiem od tej reguły mogą być niektóre uczelnie, nastawione przede wszystkim na edukację dorosłych.
Ktoś, kto zaliczył w Polsce 3 lata studiów, może się przenieść na drugi rok community college albo na trzeci rok studiów bakalarskich. W tym przypadku zdecydowanie bardziej opłaca się więc złożyć podanie na uczelnię czteroletnią.
Czy jest sens starać się o transfer, jeśli zmieniam kompletnie kierunek studiów?
Jak najbardziej. Nawet przy zmianie kierunku studiów można zaoszczędzić semestr lub dwa, przenosząc przedmioty zaliczane jako distribution requirements (przedmioty ogólne, wymagane od wszystkich studentów, zazwyczaj po jednym przedmiocie z każdej dziedziny wiedzy: nauk humanistycznych, społecznych, przyrodniczych, ścisłych, matematyki, itp.), albo jako electives (czyli przedmioty do wolnego wyboru)
Na typowej amerykańskiej uczelni, aby uzyskać stopień bakalarza, student musi zaliczyć 32-40 przedmiotów. Na kierunkach liberal arts, kończących się stopniem bakalarza sztuk wyzwolonych, czyli BA (Bachelor of Arts), student musi zazwyczaj zaliczyć 6-10 przedmiotów ogólnych w ramach distribution requirements i 8-12 przedmiotów kierunkowych na swoim wydziale (major lub concentration). Pozostałe przedmioty ma do wolnego wyboru (to są właśnie electives) - może w ich ramach wybrać drugi kierunek studiów, może też poeksperymentować sobie z innymi dziedzinami wiedzy.
Jeśli więc ktoś studiował w Polsce np. biologię, a tu chce się przenieść na historię, to może przenieść zaliczenia z biologii i chemii w ramach przedmiotów ogólnych i do wolnego wybour. Prawdopodobnie uda mu sie w związku z tym przeskoczyć rok studiów.
Nieco inaczej wygląda sytuacja osób, które przenoszą się z lub na kierunki ściśle zawodowe. Tu możliwości zaliczenia przedmiotów ogólnych są mniejsze, bo na studiach specjalistycznych (związanych z konkretnymi zawodami) są dość szczegółowo określane wymagana programowe. Muzykolog przenoszący się na pielęgniarstwo przeniesie najwyżej parę przedmiotów. Podobnie ktoś transferujący się z technologii żywienia w Polsce na studia księgowe w Stanach przeniesie co najwyżej kilka przedmiotów.
Prawdę mówiąc, nie chce mi się wyciągać papierów z poprzedniej uczelni, na której zresztą nie miałem najlepszych ocen. Czy mogę po prostu złożyć podania jako fresman (pierwszoroczny student)?
Nie doradzamy ukrywania poprzednich studiów przed nowo wybraną uczelnią. Złe oceny można wytłumaczyć na podaniu, na którym zazwyczaj jest miejsce na wyjaśnienia szczególnych okoliczności. Jeśli ktoś przerwał studia jakiś czas temu, uczelnia weźmie pod uwagę fakt, że z biegiem czasu i po kolejnych doświadczeniach życiowych dany student miał najprawdopodobniej okazję dojrzeć i docenić wartość edukacji.
Uczelnia zakłada, że na podaniu pisze się prawdę i w pełni odzwierciedla ono dotychczasowe doswiadczenia (głównie akademickie, ale nie tylko) kandydata. Złożenie podania dla pierwszorocznych przez osobę, która zaliczyła już część studiów, jest w rozumieniu uczelni oszustwem. Jeśli uczelnia w jakiś sposób dowie się o poprzednich studiach, może uznać złożenie podania dla pierwszorocznych jako naruszenie kodeksu honorowego (honor code, obowiązującego na wielu amerykańskich uczelniach). To się może wiązać z akcją dyscyplinarną, włącznie z usunięciem z uczelni i odebraniem przyznanego dyplomu.
Tak więc, jeśli z jakiś względów zdecydujemy się złożyć podanie jako pierwszoroczni, nigdy nie powinniśmy występować później o transfer zaliczeń z poprzedniej uczelni (możemy natomiast starać się o kredyt akademicki a konto egzaminów AP lub międzynarodowej matury, zdawanych w szkole średniej).
Artykuł przedrukowano za zgodą
Polskiego Poradnika "Sukces"
Adres: 255 Park Lane; Douglaston, NY 11363