31 maja 2005

Udostępnij znajomym:

Mam za sobą rok studiów w Polsce. Czy ma znaczenie, czy będę się przenosił na communicty college czy na czteroletnią uczelnie?

Jeśli ktoś ma za sobą nie więcej niż dwa semestry studiów, nie ma większego znaczenia, czy transferuje się na uczelnię dwu- czy czteroletnią. Obie pozwoliłyby mu przenieść dwa semestry. W przypadku transferu na community college trzeba wziąć pod uwagę, że po roku lub półtora ponownie będziemy zmieniać uczelnię i że nowa uczelnia może nam nie zaliczyć wszystkich przedmiotów z community college.

Skończyłam w Polsce pięć semestrów, teraz chcę się przenieść na uczelnię w USA. Na jakiego typu uczelnię (dwu- czy czteroletnią) lepiej złożyć papiery (nie ukrywam, że zależy mi na jak najniższym koszcie studiów)?

Każdy, kto skończył więcej niż rok studiów w Polsce, najprawdopodobniej straci na transferze na community college, pomimo niższego kosztu nauki na dwuletnich uczelniach. Jeśli wszystko pójdzie dobrze i nie ma problemów z przenoszeniem kredytów, wynikających z rozbieżności nauki lub zawodowym charakterze poprzednich (albo obecnych) studiów, osoba z zaliczonymi pięcioma semestrami z Polski może otrzymać dwa semestry kredytów na community college lub cztery semestry na czteroletniej uczelni. Róźnica wynika z ograniczenia przenoszonych zaliczeń do połowy czasu nauki na danym poziomie (a więc rok na dwuletniej i dwa na czteroletniej uczelni).

Widać z tego, że transfer na community college, przy założeniu, że chcemy docelowo skończyć studia bakałarskie, nie zaoszczędzi nam bynajmniej pieniędzy ani czasu. Przenosząc się na dwuletnią uczelnię wylądujemy na drugim roku i po roku ponownie będziemy występować o transfer na uczelnię czteroletnią, być może ryzykując, że ta nie zaliczy nam wszystkich kredytów z community college. W najlepszym więc wypadku będziemy studiować w Stanach łącznie 3 lata (rok na dwuletniej i dwa lata na czteroletniej uczelni), ale jest też możliwe, że studia będą trwać dłużej (np. o dodatkowy semestr z powodu niezaliczenia wszystkich kredytów z community college).

Transfer na uczelnię czteroletnią powinien nam pozwolić rozpocząć naukę w USA od trzeciego roku, a więc studia w Stanach będą trwały w najlepszym przypadku dwa lata (jeśli uda nam się przenieść dozwolone maksimum 4 semestrów), w najgorszym trochę dłużej (jeśli amerykańska uczelnia nie zaliczy nam wszystkich kredytów z Polski). W porównaniu z transferem na community college zaoszczędzimy więc najprawdopodobniej rok.

Skończyłem w Polsce studia licencjackie. Czy muszę się transferować na studia w USA, czy mogę złożyć podanie od razu na uzupełniające studia magisterskie?

Niestety, choć licencjat jest obecnie podstawowym stopniem wyższego wykształcenia w Polsce, nie jest on uznawany za odpowiednik amerykańskiego bakałarza. Wynika to m.in. z liczby lat studiów (i nauki ogólnie) w obu krajach. Trzy lub cztery i pół roku nauki to za mało, by zdobyć stopień bakalarza (BA lub BS), tak więc amerykańskie uczelnie standardowo traktują licencjat jedynie jako zaliczone 3-3.5 roku studiów undergraduate.

To oznacza, że absolwent studiów licencjackich typowo może liczyć tylko na transfer na studia bakalarskie. A w związku z zasadą, że maksymalnie można przenieść jedynie połowę zaliczeń wymaganych na danym poziomie studiów, polski licencjata może zazwyczaj dostać się na trzeci rok studiów undergratuate.

W lepszej nieco sytuacji są osoby z dyplomem inżyniera. Ponieważ studia inżynierskie trwają zazwyczaj 4 lata, mogą się one starać o przyjęcie na studia magisterskie lub doktoranckie (choć powinno się najpierw upewnić na danej uczelni, czy uzna stopień inżyniera po 4-letnich studiach za odpowiednik amerykańskiego BS, nie jest automatyczne).

Mam dyplom magistra z Polski, ale chciałbym też uzyskać dyplom tutejszej uczelni. Czy mogę się przenieść na amerykańską uczelnię, choć skończyłem już jedną w Polsce?

W tego typu przypadku nie ma sensu starać się o transfer (chyba że diametralnie zmieniamy kierunek studiów). Zamiast tego powinniśmy złożyć podanie na studia magisterskie. Są one podobne do polskich magisterskich studiów uzupełniających: idzie się na nie po uzyskaniu dyplomu bakałarza i trwają one zazwyczaj rok lub dwa.

Jeśli złożymy podanie o transfer na studia undergraduate, uczelnia je przyjmie i zaliczy nam maksymalnie rok (w przypadku community college) lub dwa lata studiów (na uczelni czteroletniej). Będziemy więc musieli studiować dwa lub trzy lata, aby uzyskać dyplom bakałarza, a potem kolejny rok lub dwa, aby dostać magistra.

Jeśli złożymy podanie bezpośrednio na studia graduate, z polskim dyplomem magistra zostaniemy potraktowani jako osoba z odpowiednikiem bakałarza lub nieco powyżej. Po roku lub dwóch będziemy mieć też tytuł magistra z amerykańskiej uczelni. Widać z tego, że transfer w tego typu wypadku, to po prostu cofanie się w rozwoju, nie mówiąc już o zbędnych wydatkach i stracie czasu.

Gdzie pytać o proces i zasady transferu na danej uczelni? Czy są jakieś specjalne biura przeznaczone dla studentów transferowych?

Zazwyczaj wystarczy zadzwonić lub napisać do biura rekrutacji (Admission Office). Natomiast informacje o pomocy finansowej dla studentów transferowych będą dostępne w biurze pomocy finansowej (Financial Aid Office). Na stronach internetowych uczelni bywają osobno zgrupowane informacje dla studentów transferowych, jeśli nie nie, hasła "studenci trasnferowi" znajdą się na stronie biura rekrutacji i pomocy finansowej.

Czy przed rozpoczęciem nauki na community college można gdzieś znaleźć informacje o tym, które przedmioty będą zaliczone na czteroletnich uczelniach?

To zależy od stanu i uczelni. W niektórych stanach (np. w New Jersey) są dostępne wykazy wszytskich przedmiotów oferowanych przez dwuletnie uczelnie, zaliczanych przez szkoły czteroletnie (w NJ te dane dostępne są w Internecie www.njtransfer.org). Akurat w New Jersey kwestia uznania przedmiotów jest rozwiązana na szczeblu ogólnostanowym umową międzyuczelnianą. Ale nie wszystkie stany mają tego typu umowy.

Czy można gdzieś łatwo porównać warunki transferu?

Witryna CollegeProfiles udostępnia informator (College Transfer Directory). Można w nim sprawdzić informacje przeznaczone dla studentów transferowych, wyszukując uczelnie wg stanu i alfabetycznie po nazwie (www.collegeprofiles.com/transer/home.html). Ze strony tej trafia się bezpośrednio na strony internetowe przeznaczone dla studentów transferowych na danej uczelni.

Artykuł przedrukowano za zgodą

Polskiego Poradnika "Sukces"

Adres: 255 Park Lane; Douglaston, NY 11363

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor