Okres wakacji sprzyja podróżom, a co za tym idzie obfituje w problemy dotyczące wiz turystycznych. Wielu naszych rodaków przybywa do USA nas odwiedzić i często po odbyciu pierwszych kilku miesięcy wizyty zaczyna się zastanawiać nad pozostaniem trochę dłużej.
W niniejszym artykule opiszę najczęstsze problemy związane z przedłużaniem i zamienianiem wiz tymczasowych.
Na początek kilka pojęć i konceptów prawnych, które pojawiają się często w rozmowach o wizach tymczasowych.
Status legalny
a status autoryzowany
Osoba, która przebywa w USA posiadając konkretny status wizowy, np. turysty lub studenta, znajduje się w USA legalnie. Czasem jednak status wizowy kończy się i decydujemy się na jego przedłużenie lub zamianę na inny status wizowy. Aplikacje o nową lub przedłużoną wizę musimy złożyć jeszcze podczas trwania poprzedniego, ale jeśli w międzyczasie skończy się on, to nie musimy wyjeżdżać, ponieważ okres tzw. "pending", a więc załatwiania nowego statusu jest okresem autoryzowanym. W tym okresie nie mamy jeszcze przyznanego nowego statusu legalnego, ale możemy legalnie przebywać w USA i jesteśmy do tego autoryzowani przez biuro imigracyjne.
Utrzymywanie statusu. Podstawą i warunkiem przedłużania wiz lub zamiany na inną jest utrzymywanie legalnego statusu. Utrzymywanie statusu ma dwa aspekty. Pierwszy to aspekt czasowy. Nie można przekroczyć terminu, na który status został wydany. W związku z tym, aplikacja o przedłużenie lub zamianę wizy musi być złożona zanim skończy się termin poprzedniej wizy. Jeśli aplikacja o zamianę lub przedłużenie wizy dojdzie do biura imigracyjnego nawet jeden dzień później, to status został złamany i aplikant jest już w USA nielegalnie. Dlatego kluczową sprawą jest złożenie aplikacji jeszcze zanim poprzedni status się skończy. Nie można tego jednak zrobić za wcześnie. Jeśli spróbujemy zmienić status wizowy w ciągu pierwszych 30 dni, to możemy zostać posądzeni o oszustwo wizowe, to znaczy oskarżenie o to, że wjeżdżając na jednym statusie tak naprawdę mieliśmy intencję przebywania w innym. Drugim aspektem utrzymywania statusu wizowego jest przestrzeganie warunków wizowych. Każda wiza ma pewne warunki. Wiza turystyczna jest przeznaczona dla osób, które przybywają do USA w celach turystycznych lub z wizytą do rodziny lub wizytą służbową. Wiza ta nie pozwala na pracę w USA i nie pozwala również na studiowanie. Jeśli ktoś pracuje lub studiuje na wizie turystycznej, to łamie warunek wizowy. Podobnie z wizą studencką. Jej celem jest podjęcie studiów w USA. Jeśli aplikant nie studiuje lub pracuje (z niewielkimi wyjątkami, kiedy praca jest dozwolona) na wizie studenckiej, to łamie warunek wizowy. Osoby na wizach pracowniczych łamią warunek wizowy jeśli nie pracują dla sponsora lub pracują poza sponsorem bez starania się o dodatkową wizę. Takie łamanie warunku wizowego powoduje techniczne przerwanie legalnego statusu, i jeśli biuro imigracyjne dowie się o takim przerwaniu, to nie przyzna przedłużenia lub zamiany statusu.
Najczęstszym więc błędem powodującym odmowę zamiany lub przedłużenia wizy jest spóźnienie się ze złożeniem aplikacji, lub składanie aplikacji po wcześniejszym przerwaniu legalnego statusu.
Innym powodem odmowy przedłużenia lub zamiany wizy tymczasowej jest nieodpowiednie udowodnienie intencji aplikanta. Biuro imigracyjne zawsze wymaga, aby udowodnić, że osoba starająca się o wizę ma zamiar spełniać jej warunek i wyjechać przed jej skończeniem. Dlatego każda aplikacja o zamianę lub przedłużenie wizy powinna zawierać krótkie oświadczenie aplikanta, w którym opisze on swoje plany pobytu w USA i plany wyjazdu po zakończeniu dozwolonego pobytu. Plany te muszą być oczywiście zgodne z warunkami wizy, o którą prosimy. Często wiza odmawiana jest również, ponieważ aplikant nie jest w stanie przedstawić, że ma odpowiednie zaplecze finansowe i nie będzie pracował w USA, a więc nie będzie łamał warunku wizy turystycznej lub studenckiej.
Jednym z największych problemów przy składaniu podania o zamianę lub przedłużenie wizy tymczasowej jest problem "abandonment", a więc porzucenia aplikacji. Najczęściej dzieje się to w następujący sposób. Aplikant chce pozostać w USA na dwa miesiące dłużej niż zezwala mu na to wiza pobytowa. Składa więc aplikację o przedłużenie statusu. Po kilku tygodniach oczekiwania musi już wracać do Polski, ale jego poprzednia wiza w międzyczasie już się skończyła. Ponieważ jednak aplikant musi wyjechać, nie może już czekać na odpowiedź biura imigracyjnego i wyjeżdża przed jej wydaniem. Jeśli biuro imigracyjne zauważy, że aplikant wyjechał, to najczęściej wyda odmowę aplikacji o przedłużenie lub zamianę wizy na podstawie stwierdzenia, że osoba ta porzuciła swą aplikację wyjeżdżając przed jej otrzymaniem. Problem polega na tym, że przynajmniej na razie aplikacja porzucona traktowana jest tak, jakby aplikant nigdy jej nie złożył, a więc aplikant wyjeżdża na kilka miesięcy po skończeniu się swej poprzedniej wizy i według biura imigracyjnego był on w USA nielegalnie przez ten okres po skończeniu się wizy oryginalnej. Ta interpretacja powoduje poważny problem przy ponownym wjeździe, ponieważ wiza traktowana jest już jako nieważna i nie można na niej ponownie wjechać. Wiele osób dowiaduje się o tym dopiero przy ponownym wjeździe. Wiele z takich osób jest wtedy zawracanych do kraju, gdzie muszą ponownie ubiegać się o wizę w konsulacie USA. Biuro imigracyjne ma zmienić swoją interpretację. Bill Yates, który odpowiedzialny jest za interpretację prawa przez biuro imigracyjne, obiecał na ostatniej konferencji, że zmieni interpretację w ten sposób, że jeśli biuro imigracyjne zauważy, że aplikant wyjechał zanim otrzymał odpowiedź o przedłużeniu lub zamianie (a z nowymi możliwościami technicznymi coraz częściej się to zdarza), to jeśli osoba kwalifikowała się na przedłużenie lub zamianę, to otrzyma wizę do dnia wyjazdu. To rozwiązałoby oczywiście problem kasacji wizy i problem z następnym wjazdem. Na dzień dzisiejszy jednak, wyjazd przed otrzymaniem odpowiedzi jest niebezpieczny i powinno się go unikać. Jeśli chcą Państwo przedłużyć wizę o zaledwie kilka tygodni, to może to nie być warte zachodu, bo odpowiedź prawdopodobnie nie przyjdzie na czas, i tylko spowoduje, że będziecie musieli porzucić aplikację, co pociągnie za sobą wyżej wymienione konsekwencje.
Jeśli jednak poczekają Państwo do otrzymania odpowiedzi z biura imigracyjnego i otrzymają Państwo odpowiedź pozytywną, to jesteście ponownie w legalnym statusie na okres przyznany przez biuro imigracyjne. Jeśli otrzymają Państwo odmowę, to należy opuścić teren USA jak najszybciej, aby uniknąć problemów z następnymi wjazdami. Należy zawsze mieć ze sobą pełną dokumentację przy ponownym wjeździe, aby wytłumaczyć dłuższy poprzedni pobyt.
W przypadku osób przebywających w stanie Illinois, aplikacje o zamianę lub przedłużenie statusu wysyła się do biura regionalnego w Lincoln, w stanie Nebraska. Tam, po kilku miesiącach rozpatrywania aplikacji biuro imigracyjne albo ją przyzna, albo odmówi, albo poprosi o dodatkowe informacje lub dokumenty w postaci "Request for Evidence", tzw. RFE. Na odpowiedź mamy zazwyczaj 89 dni, i jeśli odpowiedź nie dotrze do biura imigracyjnego na czas, to aplikacja traktowana jest jako porzucona, czego konsekwencje opisane są powyżej.
Przedłużanie lub zamiana wizy może mieć również konsekwencje przy kolejnym wjeździe, nawet, jeśli aplikacja została nam przyznana. Często biuro imigracyjne chce wiedzieć, dlaczego aplikant przedłużał pobyt wcześniej przyznany, lub dlaczego zamieniał na inny. Po takim przedłużeniu, aplikant nie powinien wjeżdżać z powrotem przez dłuższy czas, aby nie sprawiać wrażenia, że przebywa w Stanach Zjednoczonych częściej niż poza ich granicami.
Życzę przyjemnych (i legalnych) pobytów w USA na wizach tymczasowych.
Autorką artykułu jest Agata Gostyńska Frakt.
Adwokat imigracyjny i rodzinny
Tel. (312) 644-8000
Adres: 100 W. Monroe, Suite 1705 Chicago, IL 60603