Biuro Imigracyjne w Nebrasce zmieniło znacznie procedurę przyznawania przedłużeń wiz turystycznych i zamiany na wizy studenckie. Do tej pory procedura ta była wyjątkowo łatwa i sprawnie przeprowadzana przez biuro imigracyjne. Jednak od kilku miesięcy praktyka ta wyraźnie się zmieniła i zauważamy coraz większą liczbę aplikantów, którzy po złożeniu dokumentów przychodzą do naszego biura albo z prośbą od CIS o dodatkowe dokumenty, albo, co gorzej, z odmową aplikacji.
Najczęstszym powodem kwestionowania aplikacji o przedłużenie wizy turystycznej jak i zamiany jej na wizę studencką są gwarancje finansowe. W przeszłości składaliśmy Affidavit of Support, formularz I-134 z kopią podatków z ostatnich lat i czasem listem z banku o stanie konta i było to wystarczające. Obecnie biuro imigracyjne (CIS) wymaga jeszcze dodatkowych dokumentów.
Po pierwsze, wymaga ostatnich trzech poświadczeń stanu konta (bank statements), ponieważ chce ocenić faktyczny stan konta sponsora. Skąd nagle takie wymaganie? Podejrzewamy, że biuro imigracyjne chce uniknąć sytuacji, w której sponsor przelewa pewną sumę pieniędzy na konto, potem prosi o list z banku, który wykaże tę zwiększoną kwotę, a następnie po złożeniu I-134, sumę tę wybierze z konta. Teoretycznie, fundusze przedstawione biuru imigracyjnemu mają być dostępne na czas trwania pobytu osoby sponsorowanej. CIS może więc nas zaskoczyć po kilku miesiącach od złożenia aplikacji prośbą o przedstawienie zaświadczenia z banku, aby zobaczyć, czy sponsor nadal tą sumą dysponuje. Proszę więc albo od początku dodać trzy ostatnie zaświadczenia, albo przygotować się na dosłanie ich, jeśli nadejdzie taka potrzeba.
Jeśli ktoś deklaruje, że będzie opłacał za pobyt z własnej kieszeni, bo na przykład albo był tutaj wcześniej na wizie J-1 (i mógł pracować), albo twierdzi, że ma przelewy z konta bankowego z Polski, to też będzie poproszony o trzy ostatnie zaświadczenia z konta. Składanie tych zaświadczeń udowodni biuru imigracyjnemu, czy aplikant mówi prawdę, i czy rzeczywiście otrzymał przelew z Polski. Jeśli na zaświadczeniu będą jakieś niewielkie regularne wpłaty, to może to wzbudzić podejrzenia CIS co do nielegalnej pracy w USA.
Przy przedłużaniu wizy turystycznej biuro imigracyjne wymaga również wytłumaczenia, dlaczego aplikant chce pozostać w USA dłużej. Pamiętajmy, że powód powinien być wyłącznie turystyczny, np. zwiedzanie kraju, spędzenie świąt z rodziną, itd. Biuro CIS nie będzie chciało przedłużyć wizy osobom, które powiedzą, że uczęszczają na kursy językowe lub że opiekują się kimś, kto nagle zachorował i potrzebuje ich pomocy. Wiele biur pośrednictwa prawnego używa tych powodów, co okazuje się być zgubne. Przedłużenie wizy może nastąpić wyłącznie z powodów turystycznych.
CIS wymaga teraz częściej niż zwykle dowodów, że aplikant ma w Polsce do czego wrócić. Dobrze jest więc załączyć z góry (w zależności od naszej sytuacji) akt notarialny, jeśli posiadamy w Polsce nieruchomość lub list z pracy, jeśli jesteśmy na urlopie, lub list z dziekanatu, jeśli jesteśmy na urlopie dziekańskim. Inne informacje, takie jak; kto z rodziny został w Polsce, itd. są również przydatne.
Ostatnio CIS często wymaga, aby sponsor, który podpisał formularz I-134 zadeklarował wartość sumy, którą ma zamiar poświęcić na utrzymanie aplikanta. Wymóg ten pozostaje w sprzeczności ze stwierdzeniem zawartym w formularzu, który wyraźnie pozostawia miejsce na opcję "nie mam zamiaru deklarować konkretnej sumy". Jeśli więc mają Państwo zamiar wymienić konkretną sumę, to ważne jest, aby objęła ona całkowite koszty utrzymania aplikanta w USA, co w przypadku studenta oznacza również szkołę i związane z nią wydatki. Jeśli jednak nie chcecie wymienić sumy, by nie ograniczać wsparcia finansowego, dobrze jest przygotować krótkie wyjaśnienie od sponsora, w którym napisze on jakiego rodzaju wsparcia będzie udzielał, a więc na przykład: pokój i wyżywienie, opłaty szkolne, wydatki codzienne, itd, tak aby CIS nie miało wątpliwości, że aplikant ma zapewnione wsparcie całkowite i nie będzie musiał pracować w USA.
W niektórych przypadkach starania się o wizę studencką biuro CIS ostatnio prosiło o list ze szkoły z dokładnym planem zajęć studentów. W innym przypadku CIS poprosiło o list ze szkoły z informacją dotyczącą tego, kiedy, kto i w jaki sposób zapłacił czesne za szkołę. Prawdopodobnie chodzi tu o to, by stwierdzić czy za szkołę rzeczywiście płacił sponsor, czy jednak sam aplikant. Jeśli sam aplikant, to należy wytłumaczyć, że za pieniądze od sponsora, i w jaki sposób pieniądze od sponsora otrzymał. W innym przypadku CIS wymagał dokładnego opisu, w jaki sposób sponsor daje pieniądze na utrzymanie aplikantowi, czy jest to przelew z banku, czy jest to gotówka, czy jest to czek. Jeśli są Państwo w stanie udowodnić, w jaki sposób sponsor dostarcza pieniądze, to dobrze jest to zrobić we wstępnej aplikacji.
Innym aspektem zamiany statusu, na który CIS zwraca ostatnio szczególną uwagę, jest moment, w którym aplikant zmienił swój cel pobytu w USA z turystycznego na studencki. Chodzi głównie o to, że aplikant nie miał zamiaru zostać w USA na studia w momencie, kiedy wjechał do USA na wizie turystycznej, i że zmienił swój zamiar dopiero na kilka miesięcy (przynajmniej po 60 dniach) pobytu w USA. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ biuro imigracyjne może odmówić wizy na podstawie oszustwa wizowego, jeśli ktoś poczyni jakieś kroki w kierunku zmiany na inną wizę w ciągu pierwszych 60 dni pobytu w USA. Biuro CIS uważa wtedy, że aplikant wiedział już wjeżdżając na wizie turystycznej, że zostanie na studia, a zatem skłamał na granicy (i wcześniej w konsulacie starając się o wizę), że przyjeżdża wyłącznie jako turysta. Składając aplikację należy dołączyć wyjaśnienie aplikanta opisujące, że wjechał do USA z intencją odwiedzin rodziny, czy znajomych, ale po kilku miesiącach zmienił swój zamiar. CIS może nawet wymagać przedstawienia kopii dokumentów zapisania się do szkoły, aby stwierdzić, czy nastąpiło to w ciągu pierwszych 60 dni pobytu w USA.
CIS również wymaga, aby szkoły podały roczną sumę utrzymania się studenta. Niektóre uczelnie podają tę sumę na pojedyncze semestry. Jeśli Państwa uczelnia w ten sposób wypełnia I-20, to dobrze jest dostać od nich list z oszacowaniem sumy wymaganej na cały rok szkolny.
Ostatnio CIS stwarza również problemy jeśli data rozpoczęcia szkoły przekracza 30 dni. Jest to naszym zdaniem błędna interpretacja prawa, niemniej jednak, aby uniknąć problemów, dobrze jest jednak poprosić szkołę o wpisanie daty rozpoczęcia szkoły odległej w czasie mniej niż 30 dni od złożenia aplikacji. Ostatnio CIS w Californi wymaga, aby data ta była nie tylko odległa o mniej niż 30 dni, ale również, aby data zawarta była w czasie trwania legalnego poprzedniego pobytu. Ta interpretacja jest również błędna, ale warto o niej wiedzieć, jeśli chcemy uniknąć problemów.
Te ostatnie problemy z aplikacjami, które kiedyś były naprawdę proste i bez problemu przyznawane, wynikają z pewnych nadużyć w systemie wiz studenckich, o których biuro imigracyjne się regularnie dowiaduje. Funkcjonują bowiem szkoły, które nie informują CIS, że student przestał uczęszczać do szkoły.
Olbrzymie ilości podań o numer Social Security składane przez studentów, powodują, że CIS podejrzewa nielegalną pracę wśród studentów na wizach F i dlatego kładzie teraz wielki nacisk na gwarancję finansową i udowodnienie, że fundusze sponsora pozostają dostępne dla studenta nawet po złożeniu aplikacji.
Przedmiotem drobiazgowej kontroli ze strony CIS są zwłaszcza aplikacje wystawione przez niektóre szkoły, które popełniły liczne błędy w prowadzeniu swych programów dla studentów zagranicznych.
Reasumując, staranie się o zwykłe przedłużenie wizy turystycznej jest w tej chwili bardziej skomplikowane niż kiedyś. Podobnie - ubieganie się o wizy studenckie. Trudno powiedzieć, czy jest to faza przejściowa, czy też nowy standard w biurze imigracyjnym. Proszę zwrócić się o pomoc prawnika imigracyjnego, który oceni, czy w Państwa sytuacji przedłużanie lub zamiana wizy jest bezpieczne. Odmowa aplikacji o przedłużenie lub zamianę wizy ma bardzo poważne skutki, ponieważ w większości przypadków powoduje anulowanie wizy poprzedniej, i zamyka drogę powrotu do USA.
Agata Gostyńska-Frakt
Adwokat imigracyjny i rodzinny
Tel. (312) 644-8000
Adres: 100 W. Monroe, Suite 1705 Chicago, IL 60603