22 marca 2024

Udostępnij znajomym:

Chirurdzy z Bostonu przeszczepili nerkę od genetycznie zmodyfikowanej świni choremu mężczyźnie. 62-letni Richard Slayman z Massachusetts cierpiał na schyłkową niewydolność nerek. To pierwsza tego typu operacja. Stan pacjenta systematycznie się poprawia.

Procedura ta stanowi najnowsze osiągnięcie w szybko rozwijającym się wyścigu mającym na celu stworzenie genetycznie zmodyfikowanych świń, które będą dostarczać nerki, wątroby, serca i inne narządy, aby pomóc złagodzić niedobory narządów dla osób potrzebujących przeszczepów.

„Mamy nadzieję, że to podejście do przeszczepów zapewni ratunek milionom pacjentów na całym świecie cierpiących na niewydolność nerek” – stwierdził w oświadczeniu dr Tatsuo Kawai, dyrektor szpitala.

Organy zwierzęce odpowiedzią na niedobór ludzkich dawców

Kilka firm biotechnologicznych ściga się, aby opracować dostawę sklonowanych świń, których DNA zostałoby genetycznie zmodyfikowane w taki sposób, aby nie zostały odrzucone przez organizm ludzki, nie przenosiły świńskich wirusów na ludzi ani nie powodowały innych powikłań.

Nerka przeszczepiona w Bostonie pochodziła od świni stworzonej przez eGenesis z Cambridge w stanie Massachusetts. Świnie eGenesis są hodowane z 69 modyfikacjami genetycznymi w celu przygotowania narządów do przeszczepu u ludzi. Zmiany chronią przed wirusem, o którym wiadomo, że zakaża świnie, a także usuwają geny świń i dodają geny ludzkie, aby narządy były kompatybilne z ludźmi.

„Jesteśmy wdzięczni za odważny wkład pacjenta i postęp nauki o transplantacji” – powiedział w oświadczeniu Mike Curtis, dyrektor generalny eGenesis. „To wyznacza nową granicę w medycynie i pokazuje potencjał inżynierii genomu w zakresie zmiany życia milionów pacjentów”.

W tej dziedzinie panuje entuzjazm w związku z wykorzystaniem technologii klonowania i edycji genów w celu rozwiązania problemu utrzymującego się niedoboru narządów do przeszczepów u ludzi. Obecnie na liście oczekujących na przeszczep narządów znajduje się ponad 103 000 osób. Około 17 osób umiera każdego dnia, ponieważ nie otrzymuje organu.

Zastrzeżenia dotyczące wykorzystania narządów zwierzęcych u ludzi

Jednym z powodów obaw jest możliwość przeniesienia wirusów zwierzęcych na ludzi. Inny dotyczy uboju tysięcy zwierząt każdego roku w celu pobrania ich narządów. Niektórzy kwestionują także testowanie tych narządów u ciężko chorych pacjentów.

„Jeśli FDA chce zbadać zastosowanie nerek świńskich u ludzi, lepiej byłoby zatwierdzić badanie kliniczne I fazy, abyśmy mogli zacząć gromadzić bardziej systematyczne dowody na ten temat” – napisał Michael Gusmano, bioetyk z Lehigh University.

Chirurdzy przeszczepili już nerki i wątroby od genetycznie zmodyfikowanych sklonowanych świń pawianom i garstce osób ze śmiercią mózgu. Chirurdzy z Uniwersytetu Maryland testowali nawet serca u dwóch mężczyzn, którym zabrakło innych możliwości. Po zabiegach żyli kilka tygodni.

jm

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor