15 marca 2024

Udostępnij znajomym:

Konfiskata samochodu – to nowy rodzaj kary, który może spotkać kierowcę poruszającego się po polskich drogach na tzw. podwójnym gazie. Nowelizacja kodeksu karnego, która wprowadziła taki przepis, weszła w życie 14 marca. Uchwalił ją jeszcze poprzedni rząd w celu zmniejszenia liczby pijanych kierowców na drogach.

Pierwsi zatrzymani byli po kilku godzinach

Samochód straci każdy nietrzeźwy kierowca, który będzie miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. Przepadek auta ma być stosowany także wtedy, gdy kierowca spowoduje wypadek przy zawartości powyżej promila alkoholu we krwi lub w sytuacji recydywy. Konfiskata pojazdu uwzględnia tylko pojazdy mechaniczne, poruszające się po lądzie. Oznacza to, że wprowadzone 14 marca przepisy nie obejmują kierowców np. motorówek czy rowerów. W przypadku uszkodzenia auta w wyniku wypadku – zakładając, że kierowca był pijany – będzie trzeba oddać równowartość wartości auta sprzed kolizji. Konfiskata samochodu dotyczy również pojazdów w leasingu lub wynajmie długoterminowym. W takich przypadkach, jeśli kierowca nie jest właścicielem pojazdu, może zostać obciążony karą finansową równą wartości pojazdu. W przypadku kierowania pojazdem służbowym podczas wykonywania obowiązków zawodowych, nawet w stanie nietrzeźwości, kierowca nie podlega konfiskacie pojazdu. W takich przypadkach sąd może nałożyć nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Są głosy krytyki

Nie wszystkim podoba się nowe prawo – stąd postulaty, by w przypadkach skrajnych można było od restrykcyjnych kar odstąpić.

To są przepisy, które obowiązują i będą miały znaczenie, natomiast pojawiają się wątpliwości w kontekście konkretnych przypadków. Zapowiadana przez nas nowelizacja ma się odnosić do kwestii wątpliwych. Nowelizacja ma powodować, że w pewnych sytuacjach nie będzie to obowiązek sądu, lecz prawo do odebrania samochodu. Nasza idea jest taka, żeby te przepisy uelastycznić — wyjaśnił minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Eksperci apelowali o zaostrzenie prawa

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2023 roku kierujący, będący pod wpływem alkoholu, spowodowali 1 331 wypadków drogowych; 189 z nich to wypadki ze skutkiem śmiertelnym. W wypadkach spowodowanych przez kierowców na podwójnym gazie zginęło 212 osób, a 1 506 zostało rannych.

fk

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor