----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

17 grudnia 2021

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Pudding śliwkowy, zwany też bożonarodzeniowym, jest tradycyjnym zwieńczeniem wigilijnej kolacji lub świątecznego obiadu. Ten gęsty, wypełniony owocami wiktoriański deser pozostaje do dziś stałym elementem brytyjskich obchodów Bożego Narodzenia, ale i w Stanach Zjednoczonych stał się popularny od czasów brytyjskiej kolonizacji, a sposób przyrządzania i podawania tego deseru przechodzi z pokolenia na pokolenie.

Świąteczny pudding ma swoje korzenie w średniowiecznej Anglii, kiedy tłuszcz, przyprawy i owoce (najlepsze w owych czasach konserwanty) mieszano z siekanym mięsem, zbożami i warzywami, napełniano mieszanką żołądki i jelita zwierząt, godzinami gotowano w wodzie i przechowywano przez czas dłuższy, aniżeli surowe czy tylko upieczone mięso. Wtedy, tak jak i teraz, „śliwka” w puddingu odnosi się do każdego suszonego owocu – najczęściej rodzynek i porzeczek.

Pod koniec XVI wieku wybór suszonych owoców w Anglii był większy i pikantna mikstura, ciężka od mięsa i korzennych warzyw, przybrała zupełnie inną postać i smak. Stała się deserem słodkim, uwolnionym od zwierzęcych produktów (chociaż łój wołowy i barani zawsze był kluczowym składnikiem), wieńczącym wykwintne posiłki.  

W roku 1647 Oliver Cromwell zakazał spożywania puddingu, śpiewania kolęd i wystawiania szopek. Uznał to za pogaństwo i rzymskokatolickie bałwochwalstwo. Pięćdziesiąt lat później Jerzy I został nazwany „królem puddingu”, kiedy to poprosił o podanie puddingu śliwkowego na jego pierwszym bożonarodzeniowym przyjęciu.

Podobnie jak w przypadku wielu angielskich tradycji bożonarodzeniowych, standardowa forma świątecznego puddingu utrwaliła się w epoce wiktoriańskiej. Pisał o nim Karol Dickens w „Opowieści wigilijnej”. Wzmianka o tymże jest w kolędzie „We wish you a Merry Christmas”.

Wśród ubogich w Anglii powstawały specjalne kluby, które pomagały gospodyniom domowym przez cały rok odkładać grosze na zakup świątecznych składników. Mieszano puddingi całymi rodzinami, gotowano i odstawiano, by dojrzewały do Bożego Narodzenia.

W ciągu ostatniego stulecia świąteczny pudding nieco się „odchudził” i uprościł, zgodnie z nowoczesnymi gustami. Zwierzęce żołądki zastąpiono foremkami, a kucharze amerykańscy stworzyli odmianę świątecznego puddingu, którą jest ciasto owocowe (fruitcake), obowiązkowe w czasie Świąt i chyba bardziej popularne. Dla mnie te desery nie są takie same i preferuję mniej słodki, nasączony rumem pudding, który chętnie podpalam przed podaniem na stół. Gorąca słodycz z masłem rumowym lub lodami – tego życzę wszystkim. WESOŁYCH ṠWIĄT!

XIX-wieczny pudding prababci Fischer (zmodyfikowany przez Lindę Stradley)

Składniki:

Pudding:
- 1/2 szklanki/cup cukru
- 1/2 szklanki/cup masła w temperaturze pokojowej
- 1/2 szklanki/cup mleka (1/4 szklanki soku owocowego plus 1/4 szklanki brandy)
- 2 jajka, wymieszać
- 1/3 szklanki/cup melasy
- 1/8 łyżeczki soli 
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 1 1/2 łyżki proszku do pieczenia
- 1 3/4 szklanki/cups plus 1 łyżka mąki
- 3/4 szklanki/cup rodzynek, posiekać
- 1/2 szklanki/cup daktyli, posiekać
- 1/4 szklanki/cup orzechów, posiekać
- 1 1/2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 3/4 szklanki/cup posiekanych jabłek świeżych
- 1 łyżeczka cynamonu w proszku
- 1/8 łyżeczki goździków w proszku
- 1/8 łyżeczki gałki muszkatołowej w proszku
- 1/2 szklanki/cup gorącej wody

Sos z gałką muszkatołową
- 2/3 szklanki/cup brązowego cukru
- 1 1/2 łyżki mąki kukurydzianej
- 1/8 łyżeczki soli
- 1 szklanka/cup gorącej wody
- 1 łyżka masła
- 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej w proszku

- Wymieszać wszystkie składniki i gotować przez 3 minuty, do całkowitego połączenia.

Masło rumowe
- 250 gram niesolonego masła
- 200 gram ciemnego brązowego cukru
- 10 łyżek ciemnego rumu
- duża szczypta świeżo tartej gałki muszkatołowej

- Włożyć masło do podgrzanej miski i ubijać drewnianą łyżką lub mikserem.
- Wsypać cukier, dolać rum i wszystko razem wymieszać.
- Zetrzeć gałkę muszkatołową i wymieszać ponownie.

Przygotowanie puddingu:

- Natłuścić masłem formę na pudding (blaszka na babkę, miska żaroodporna, forma puddingowa).

- W dużej misce wymieszać cukier, masło, mleko (sok i brandy), jajka, melasę, sól, sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia i mąkę; dodać rodzynki, daktyle, orzechy, kandyzowaną skórkę, jabłka, cynamon, goździki i gałkę muszkatołową.

- Napełnić ciastem przygotowaną formę do połowy, przykryć pokrywką lub podwójną warstwą folii aluminiowej. W dużym garnku lub brytfannie umieścić foremkę na podstawkach lub stojaku i nalać wrzątku do 2/3 wysokości formy; szybko zagotować. Zmniejszyć ogień niemal do minimum, przykryć garnek lub brytfankę i gotować delikatnie 4 do 4 1/2 godziny (w razie potrzeby dodawać więcej wrzącej wody) lub do czystego patyczka/widelca.

- Wyjąć formę z kąpieli wodnej i odstawić do całkowitego wystygnięcia. Zimny pudding zawinąć w folię i przechowywać w lodówce w zamkniętej plastikowej torbie przez około 3 tygodnie. Mrożenie - do trzech miesięcy.

- Podczas „dojrzewania” puddingu można go co jakiś czas odwijać, nakłuwać szpikulcem lub grubszą igłą i dodawać więcej koniaku lub innego alkoholu (nie powinien w nim jednak pływać!)

Podawanie:

- Przed podaniem pudding włożyć z powrotem do foremki i podgrzewać przez 1 do 2 godzin w gorącej kąpieli wodnej.

- Jeśli był przygotowany w szklanej misce, można do podgrzać w mikrofali.

- Po wyjęciu z formy, przed pokrojeniem, polać lekko brandy lub spirytusem, podpalić niosąc na stół. Serwować na gorąco z sosem z gałką muszkatołową, masłem rumowym lub lodami waniliowymi.

Anna Czerwińska
wielbicielka muzyki klasycznej i dobrej literatury, amatorka gór i namiotu, podglądania życia od kuchni i innych obserwacji wszelkich na własny użytek.
Autorka blogów: o kuchni Stanów Zjednoczonych i… truflach czekoladowych www.amerykanskiekulinaria.com; www.domowetrufle.com
kontakt: amerykanskie.kulinaria@gmail.com

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor