02 sierpnia 2016

Udostępnij znajomym:

Z Trampem przez Amerykę

45 mil od opisywanej "Arki Noego", w Petersburgu (Ky) znajduje się Muzeum Życia Bożego, o powierzchni prawie 7 tys. metrów kwadratowych, w którym biblijne kartki przeniesiono do rzeczywistości przedstawiając osoby i zwierzęta w dynamicznej formie umieszczając je w znanych sytuacjach. Adam i Ewa w Ogrodach Edenu, bawiące się dzieci i wędrujące dinozaury nieopodal rzeki Eden, przebiegły wąż na Drzewie Poznania Dobra i Zła. Majestatyczne freski, wielkie arcydzieła, pełne pulsujących kolorów i specyficznych detali oraz imponujący pokaz planetarium zapewniają niesamowite tło dla wszystkich tych ekspozycji.

Z historycznego punktu widzenia i przekazów biblijnych opowieść o arce istnieje w rozdziałach 6-9 Księgi Rodzaju. Boża obserwacja złego postępowania ludzi na ziemi spowodowała decyzję o potopie w celu zniszczenia wszelkiego życia.

Jedynym człowiekiem, który nie zasługiwał na uśmiercenie był Noe „żyjący w przyjaźni z Bogiem, wyróżniający się nieskazitelnością wśród współczesnych sobie ludzi”, który żył jeszcze po potopie przez 350 lat, czyli zmarł w wieku 950 lat. Dlatego też wytypowany został przez Boga na tego, który uratuje ludzkość od wyginięcia. 100 lat przed potopem nakazał Noemu wybudowanie arki i zamieszkać w niej z żoną – Wailą (w tradycji żydowskiej – Nammah), synami Semem, Chamem i Jafetem oraz ich żonami. Nakazał również zabrać wszystkie zwierzęta, samce i samice – po siedem samców i samic spośród zwierząt „czystych” i po samcu i samicy spośród zwierząt „nieczystych”, w których było tchnienie życia plus oczywiście odpowiednią ilość pokarmu. Prawdopodobnie „czyste” zwierzęta to te, które klękały przed Noem w momencie „zaokrętowania”. W momencie ukończenia arki i rozpoczęcia potopu Noe miał 600 lat, kiedy to "w drugim miesiącu roku, siedemnastego jego dnia, trysnęły z hukiem wszystkie źródła Wielkiej Otchłani i otworzyły się upusty wielkiego nieba, aby przez 40 dni i 40 nocy padać nieustannie...”. Noe wraz z rodziną zajęty był opieką i karmieniem zwierząt przez całą dobę na okrągło. Wstrzymały one rozmnażanie się w czasie pobytu na arce, tak więc ich liczba nie uległa zmianie. Po 150 dniach dryfowania arka osiadła przypuszczalnie w górach Ararat. Po kolejnych 70 dniach oczekiwania na opadnięcie poziomu wody, kiedy ukazały się niektóre wierzchołki gór, Noe wypuścił czarnego kruka w celu sprawdzenia stopnia wyschnięcia wód potopu. Po jego natychmiastowym powrocie stwierdził, iż jeszcze nie pora na opuszczenie arki. Podobnie było z wypuszczoną gołębicą, która swym szybkim powrotem obwieściła pokrycie lądu wodą. Po tygodniu i ponownym wypuszczeniu gołębicy, która powróciła z gałązką oliwną, było już wiadomo, że nadszedł czas na opuszczenie arki. Siedem dni później ta sama gołębica opuściła swe bezpieczne schronienie i odleciała w świat nigdy już nie wracając. 

Po 60 dniach przygotowań rodzina Noego wraz ze zwierzętami opuścili arkę, by złożyć dziękczynną ofiarę Bogu ze wszystkimi „czystymi” zwierzętami i ptakami”. Ofiarę tę złożył syn Noego Sem, jako że ojciec okulawiony został przez jednego z lwów. Jedyny jeszcze problem sprawiał kruk, który nie chciał opuścić arki, jednak Bóg wybaczył mu to nieposłuszeństwo i utrzymał przy życiu te ptaki, by mogły przynosić jedzenie prorokowi Eliaszowi. „Nieczyste” zwierzęta zajmowały najwyższy pokład, ludzie i „czyste” zwierzęta środkowy, natomiast odpadki zalegały na dolnym pokładzie. Przed zepsuciem się pokarmu chronił Bóg. W zamian za to Bóg obiecał, że "nie będzie już więcej złorzeczył ziemi ze względu na ludzi, bowiem usposobienie człowieka jest już złe od młodości, nie niszcząc już więcej tego wszystkiego co żyje na ziemi" ( Rozdział 8,21). Na potwierdzenie swej obietnicy stworzył potężną tęczę zapewniając, że "gdy zatem będzie ten łuk na obłokach, patrząc na niego, wspomnę na przymierze i obietnicę wieczną między mną a wszelką istotą żyjącą w każdym ciele, które egzystuje na ziemi”.

Data otwarcia „Arki Noego”, czyli 7 lipca 21016 roku, nie była przypadkowa. Nawiązano bowiem do „Księgi Rodzaju – 7:7, która głosi, że „i Noe i jego synowie i jego żona i żony jego synów weszli do arki, aby uciec przed wodami potopu”.

W 2007 i 2008 roku grupa archeologów odkryła liczące 4,800 lat kawałki drewna, które być może pochodzą z biblijnej arki Noego, na zboczu góry Ararat w południowo-wschodniej Turcji, na pograniczu z Armenią.

Opłata za wjazd na parking do Encounter Park dla samochodów osobowych wynosi $ 10, dla większych $15.

Wstęp do arki (bez podatku): dorośli $40; seniorzy (ponad 60 lat) – $31, dzieci (od 5 do 12 lat) $28.

Park otwarty jest przez pierwsze 40 dni (nawiązanie do biblijnego potopu) od 9 rano do północy.

Natomiast po 16 sierpnia – od 10 rano do 6 wieczorem, od poniedziałku do piątku, w soboty i niedziele – od 9 rano do 6 wieczorem.

Ten imponujący obiekt, jak i wiele innych ciekawych miejsc geograficznych, historycznych i przyrodniczych w USA zwiedzić można udając się na 3-dniową wycieczkę autokarową w „Appalachy – góry Smoky Mountains” organizowaną przez biuro Tramp Travel w Chicago, które od 28 już lat prowadzi działalność turystyczną.

Marek Brzeziński                 
Biuro Tramp Travel
Tel.  414-207-3800            
www.tramptravelusa.com

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor