17 listopada 2022

Udostępnij znajomym:

Pielgrzymi z Plymouth obchodzili swoje Święto Dziękczynienia w XVII wieku, by zaznaczyć koniec długiej i niechcianej suszy i przymusowego postu. Ta praktyka przyjęła się również w innych osadach Nowej Anglii, ale świętowano w dniach różnych i nie w każdym domu. 

Podczas rewolucji amerykańskiej Kongres Kontynentalny wyznaczył jeden lub więcej dni dziękczynienia w roku, ale nie obchodzono ich z takim entuzjazmem, jak oczekiwano. W 1789 roku George Washington wydał pierwszą proklamację Święta Dziękczynienia przez rząd narodowy Stanów Zjednoczonych. Wezwał w niej Amerykanów do wyrażenia wdzięczności za szczęśliwe zakończenie wojny o niepodległość kraju i pomyślną ratyfikację Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Tym samym Dzień Dziękczynienia nabrał innego znaczenia!

Nowy Jork jako pierwszy z kilku stanów oficjalnie przyjął coroczne Święto Dziękczynienia (1817 rok). Inne stany wprawdzie wyrażały zainteresowanie wspólnym celebrowaniem końca wojny, jednak każdy obchodził to w inny dzień, a Południe Ameryki w dużej mierze nie znało tej tradycji.

Wreszcie Abraham Lincoln w 1863 roku zainteresował się Świętem Dziękczynienia pod koniec wojny secesyjnej, załamany sytuacją w kraju. W proklamacji ustalono, iż Thanksgiving staje się dorocznym świętem narodowym, obchodzonym w ostatni czwartek listopada. Prosił też wszystkich, by w swoich modlitwach do Boga „polecili Jego czułej opiece tych, którzy zostali sierotami, wdowami, żałobnikami lub cierpiącymi w opłakanych konfliktach domowych” i „uleczył rany narodu”.

W wielu amerykańskich domach Święto Dziękczynienia sporo straciło ze swojego znaczenia religijnego. Koncentruje się raczej na spotkaniach z rodziną, przyjaciółmi, wspólnym gotowaniu i dzieleniu się posiłkiem, którego nieodzowną częścią jest indyk. To najważniejsze rodzinne święto amerykańskie.

Nie wszystkim jednak taki ptak odpowiada. Co wówczas…

Dzisiaj część zestawu obiadowego na Thanksgiving bez indyka
(pozostała część za tydzień)

  • Kowbojski kawior
  • Zupa dyniowa z imbirem, bułeczki z serem cheddar
  • Pieczony schab w śliwkach i pomarańczach

Kowbojski kawior

może być podawany jako przystawka do czipsów, salsa lub sałatka

Składniki:
1 puszka fasoli z czarnym oczkiem, odcedzić i wypłukać
1 puszka czarnej fasoli, odcedzić i wypłukać
1.5 szklanki drobno pokrojonych pomidorów roma
1 jalapeño, posiekać (może być więcej albo dodać szczyptę pieprzu cayenne)
1 żółta papryka, oczyścić i posiekać
0.5 szklanki posiekanej czerwonej cebuli 
0.5 szklanki posiekanego cilantro
3 łyżki oliwy z oliwek
2 łyżki octu z czerwonego wina
1 łyżka sosu Worcestershire
0.5 łyżeczki soli
0.5 łyżeczki mielonego kuminu rzymskiego / 1 łyżeczka mielonego kminku
0.5 łyżeczki czarnego pieprzu
ulubione czipsy

Przygotowanie:
Wszystkie składniki wymieszać, poza cilantro, przykryć folią i odstawić do lodówki. Przed serwowaniem dodać świeżo posiekane cilantro.

60Zupa dyniowa z imbirem

Składniki:
połowa dyni Calabaza (sklepy farmerskie i meksykańskie) lub innej, ulubionej dyni
4 szklanki rosołu z kurczaka / bulionu warzywnego
2 łyżki suszonej włoszczyzny
1 łyżeczka (lub więcej – do smaku) świeżo tartego imbiru
sól, pieprz do smaku
1 łyżeczka kurkumy (opcjonalnie)
prażone pestki z dyni

Przygotowanie:
- Dynię obrać, pokroić na małe kawałki, wrzucić do garnka, dodać włoszczyznę, zalać rosołem / bulionem i gotować około 20 minut.
- Po lekkim przestudzeniu zmiksować na aksamitny krem (jeśli zupa jest zbyt gęsta, dodawać stopniowo gorącego rosołu /bulionu lub gorącej wody do uzyskania odpowiedniej gęstości; ta zupa nie może być wodnista).
- Całość przelać do garnka, doprawić kurkumą (opcjonalnie), imbirem, solą i pieprzem do smaku. Podawać w małych miseczkach, z kleksem śmietany (opcjonalnie) i dyniowymi pestkami. Zielony listek będzie miłym dodatkiem.

59Bułeczki z serem cheddar

Składniki:
2 szklanki mąki pszennej
2.5 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka soli
6 łyżek zimnego niesolonego masła, pokroić w kostki
1 szklanka tartego, ostrego sera cheddar
1 łyżka posiekanego świeżego szczypiorku lub 2 łyżeczki suszonego szczypiorku
3/4 szklanki maślanki
2 łyżki masła, rozpuścić do „pędzlowania” bułeczek
2 szczypty ziół prowansalskich
2 szczypty soli czosnkowej (opcjonalnie)
1 szczypta soli

Przygotowanie:
- Piekarnik rozgrzać do 350°F/180°C. Mąkę wymieszać z solą i proszkiem do pieczenia. Mix posiekać z masłem, dodać ser cheddar, szczypiorek, lekko wymieszać.
- Do mikstury dodać maślankę i szybko zagnieść ciasto. Rozwałkować na grubość 2 centymetrów i wyciąć szklanką okrągłe bułeczki, ułożyć na blasze.
- Piec na złoty kolor (około 20-25 minut).
- W czasie pieczenia rozpuścić masło, dodać zioła prowansalskie, sól i sól czosnkową (opcjonalnie).
|- Upieczone bułeczki przełożyć na kratkę do ciastek i każdą posmarować masłem z przyprawami (może być pędzelek silikonowy lub z włosia bądź dobrze zwinięty kawałek ręcznika papierowego).
- Ciepłe bułeczki są doskonałym dodatkiem do zup wszelkich.

Schab pieczony w śliwkach i pomarańczach

Schab posolić, popieprzyć, ułożyć w naczyniu żaroodpornym, uprzednio wysmarowanym olejem. Mięso obłożyć suszonymi śliwkami (12-14 sztuk) i zalać rozmrożonym koncentratem soku pomarańczowego. Całość przykryć folią aluminiową i piec przez 1.5 godziny, polewając mięso od czasu do czasu powstałym sosem. Wyłączyć piekarnik i pozostawić mięso jeszcze 0.5 godziny do lekkiego wystudzenia. Jeśli śliwki nie rozgotowały się, a sos nie stał się ciemnobrązowy, całość – ze śliwkami – przelać do małego rondelka z przykryciem i gotować do rozgotowania się śliwek (sos wyraźnie ściemnieje – jeśli zbyt gęsty, rozrzedzić gorącą wodą). W tym czasie schab owinąć w folię i trzymać w ciepłym piekarniku. Kiedy wszystko już jest gotowe do podania na świąteczny stół, schab pokroić w grubsze plastry, po wierzchu polać sosem, a jego pozostałą część podać na boku w sosjerce lub miseczce.

Anna Czerwińska
wielbicielka muzyki klasycznej i dobrej literatury, amatorka gór i namiotu, podglądania życia od kuchni i innych obserwacji wszelkich na własny użytek.
Autorka blogów: o kuchni Stanów Zjednoczonych i… truflach czekoladowych www.amerykanskiekulinaria.com; www.domowetrufle.com
kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor