Zgodnie z zapowiedzią, dzisiaj druga część przepisów na dziękczynny obiad. Przed tygodniem gotowaliśmy wspólnie, piekliśmy też. Mamy przystawkę, tradycyjną zupę i mięsa dla „bezindykowców” i „indykowców” - przepis ten sam, zawsze się sprawdza.
Dzisiaj podpowiem, jak przygotować specjalną wołowinę, ziemniaki puree z białą czekoladą (polecam!), słodkie ziemniaki z orzechami, brukselkę z boczkiem i deser specjalny, acz łatwy w przygotowaniu… Nie podaję przepisów na paje wszelkie. Każda z pań ma swój ukochany sposób. A jak nie – to proszę przygotować ciasto na kruche ciasteczka, po schłodzeniu rozwałkować, wyłożyć nim formę „pajową”, nakłuć widelcem i upiec. Po wystudzeniu upieczone ciasto napełnić: ulubionym dżemem (najlepszy z czarnej porzeczki lub morelowy), na to wyłożyć ugotowane jabłka (jak na szarlotkę), wymieszane z cytrynową galaretką i wystudzone, po czym całość pokryć lekko osłodzoną bitą śmietaną, doprawioną sokiem, tartą skórką z cytryny i posypać uprażonymi migdałami. Taki szybki paj „indyczy”!
Zaczynamy!
Wołowina w korzeniach
Kawałek wołowiny pieczeniowej umyć, posolić. Ułożyć w blaszce do pieczenia lub naczyniu żaroodpornym. Przygotować zalewę korzenną: 1 opakowanie przyprawy do piernika wsypać do szklanki, dodać po 0.5 łyżeczki – mielonego ziela angielskiego i cynamonu, po 0.25 łyżeczki – mielonych goździków, gałki muszkatołowej, mielonego imbiru, czarnego pieprzu. Dodać 2-3 łyżki oleju roślinnego, wymieszać. Całość wylać na mięso, przykryć folią i piec w temperaturze 340° F, około 2-3 godzin, podlewając od czasu do czasu powstałym sosem. Podawać pieczeń w plastrach z sosem na boku. Całość powinna być mocno ciepła, wołowina wonna, miękka i korzenna w smaku. Jeśli gdzieś w polskim sklepie ktoś zauważy przyprawę korzenną do mięs firmy „Kamis” – jest świetna zamiast przyprawy do piernika, którą można też przygotować samodzielnie bez udziału cukru, a jeśli odrobina, to wyłącznie ciemnobrązowy.
Ziemniaki puree z białą czekoladą
SKŁADNIKI (dla 6 osób):
8 średnich ziemniaków, obrać, podzielić na mniejsze części, umyć
6 łyżek niesolonego masła
76 gram masła kakaowego lub białej czekolady
1/2 szklanki pełnego mleka (krowiego, migdałowego, kokosowego)
sól i pieprz do smaku
posiekany szczypiorek do dekoracji
PRZYGOTOWANIE:
- ziemniaki ugotować w osolonej wodzie, odcedzić i odparować
- rozgnieść widelcem, przełożyć do garnka, dodać masło, pokruszoną czekoladę i mleko, wymieszać,
- elektrycznym mikserem dokładnie wymieszać całość (1 minutę, nie dłużej)
- doprawić solą i pieprzem, serwować gorące, posypane szczypiorkiem.
Słodkie ziemniaki z orzechami
SKŁADNIKI (dla 6 osób):
3-4 duże słodkie ziemniaki, obrać, pokroić na małe kawałki
28 gram masła, rozdrobnić
2 łyżki ciemnego brązowego cukru
mała puszka (227 gram) rozdrobnionych ananasów (opcjonalnie)
szczypta soli
szczypta cynamonu
2 łyżki posiekanych i podpieczonych orzechów laskowych (lub pecan)
PRZYGOTOWANIE:
- ugotować ziemniaki do miękkości, rozdrobnić widelcem ...
- ananasy odcedzić z soku, wymieszać z ziemniakami ...
- dodać masło, brązowy cukier, sól i cynamon (do smaku) i całość wymieszać ręcznym mikserem lub łyżką ...
- na gorącym półmisku układać kulki ziemniaczane, uformowane za pomocą łyżki do lodów, wszystkie porcje posypać orzechami laskowymi lub orzechami pecan.
O PRZEPISIE:
- nie należy dodawać zbyt dużej ilości cynamonu; powinno się lekko wyczuwać jego smak i zapach. To nie jest deser, tylko dodatek do mięs.
- brązowego cukru nie powinno się zastępować innym, bardziej słodkim. Można zmniejszyć ilość cukru (1 łyżka) lub w ogóle z niego zrezygnować,
- jeśli z przepisu odrzucimy masło (co jest absolutnie możliwe, często tak robię), potrawa stanie się wegetariańską.
Brukselka / fasolka szparagowa z boczkiem i migdałami
SKŁADNIKI (dla 6 osób):
0.5 kilograma brukselki / fasolki szparagowej
wędzony boczek (ilość zależna od potrzeb)
2-3 łyżki podprażonych płatków migdałowych
sól i pieprz do smaku
PRZYGOTOWANIE:
- brukselkę /fasolkę oczyścić, podzielić na połówki, ugotować w osolonej wodzie…
- boczek pokroić, usmażyć na chrupiące skwarki, tłuszcz przelać do zamykanego pojemniczka…
- migdały podprażyć na patelni…
- na patelnie rozgrzać 2-3 łyżki tłuszczu z boczku, wrzucić warzywo, podsmażyć, doprawiając solą i pieprzem, pod sam koniec wmieszać skwarki z boczku.
- brukselkę /fasolkę z boczkiem wyłożyć na półmisek, posypać migdałami.
Specjalny deser
Upiec babkę cytrynową w tortownicy. Przepisów na taką babkę jest sporo, można też posłużyć się gotową mieszanką, jeśli nie mamy czasu. Po wystudzeniu babkę przeciąć na dwa-trzy płaty (zależnie od wysokości ciasta). Przygotować mocno alkoholowy poncz z dodatkiem ewentualnie likieru brzoskwiniowego, którym będziemy nasączać poszczególne płaty ciasta. A do przełożenia proponuję bitą śmietanę z dodatkiem cukru i soku z cytryny i frużelinę owocową. Najlepsza do ciast jest z owoców mieszanych (mrożonych), może też być zrobiona z żurawiny, tylko wówczas potrzebuje dużo więcej cukru. Jak zrobić? Ugotować owoce z dodatkiem niewielkiej ilości cukru do smaku (bez wody, około 30 minut). Odstawić na bok i dodać galaretkę w proszku w smaku „black cherry” (amerykańską). Po wystudzeniu przekładać: płat ciasta nasączonego, frużelina, bita śmietana; ostatnia warstwa to bita śmietana posypana posiekanymi orzechami pecan (słodsze w smaku).
Wszystkim życzę smacznego z podziękowaniem za Państwa zainteresowanie kuchnią amerykańską i jej kolorytem. I radości wielkiej przy rodzinnych, przyjacielskich, koleżeńskich stołach.
Anna Czerwińska
wielbicielka muzyki klasycznej i dobrej literatury, amatorka gór i namiotu, podglądania życia od kuchni i innych obserwacji wszelkich na własny użytek.
Autorka blogów: o kuchni Stanów Zjednoczonych i… truflach czekoladowych www.amerykanskiekulinaria.com; www.domowetrufle.com
kontakt: amerykanskie.kulinaria@gmail.com