To najstarsze i najsłynniejsze oceanarium na świecie ulegało ciągłej rozbudowie. Powstawały nowe obiekty, parkingi, hotele oraz przybywało coraz to więcej nowych eksponatów morskich i zwierzęcych, a wszystko po to, aby przybliżyć i pokazać bajecznie piękny, nieznany, tajemniczy, niesamowity i pełen grozy podwodny świat zwierząt, ryb i roślin.
Swego czasu otworzono tu unikalne, pionierskie i eksperymentalne jedno z pierwszych na świecie kino, w którym można było obejrzeć w formie trójwymiarowej pasjonujący film o kolorowej faunie i florze oceanów. W tych czasach było to dla oglądających niezwykłe przeżycie.
Oceanarium „Marineland” było pierwszym miejscem na świecie, gdzie 26 lutego 1947 roku przyszedł na świat delfin urodzony w niewoli. Był to wielki sukces, jako że delfiny w warunkach i środowisku narzuconym oraz kontrolowanym przez człowieka rozmnażają się bardzo trudno. Ciężko jest jeszcze ustalić ponad wszelką wątpliwość, jak długo żyją te ssaki. Prawdopodobnie od 20 do 30 lat. Długość ich ciała waha się w granicach 2 do 5 metrów. Pływają szybko, często wyskakując z wody bez zmniejszania prędkości w celu zaczerpnięcia powietrza. Są towarzyskie, zwinne i bardzo drapieżne. Czasem zdarza się, że zjadają własne młode.
Dokładnie 6 lat później przyszedł na świat następny delfin o imieniu Nelly. W 1978 roku 25-letnia Nelly wydała na świat unikalnego w swym kremowym kolorze Juna. Tak na marginesie dodam, że Nelly była najstarszym na świecie znanym delfinem. 27 lutego 1988 roku ukończyła 35 lat. W kilka miesięcy później niefortunnym saltem nad wodą wykonanym dla własnej przyjemności, a nie w czasie pokazu, złamała kręgosłup, co zakończyło niestety jej jakże owocny i pracowity żywot.
W latach 50 XX wieku rocznie odwiedzało oceanarium prawie 1 milion turystów. Wśród nich kilkakrotnie zjawiał się tu E. Hemingway okupując z reguły miejscową tawernę „Moby Dick’s Bar”.
W 1971 roku nieopodal Orlando na Florydzie otworzyła swoje podwoje pierwsza część kompleksu parku tematycznego Disneya „Magic Kingdom”, a w dwa lata później oceanarium „Sea World”. Od tego czasu nastąpiła agonia tego jedynego w swoim rodzaju parku tematycznego na Florydzie. W chwili obecnej oceanarium „Sea World” odwiedza prawie 5 milionów turystów rocznie, natomiast „Magic Kingdom” Disneya ponad 20 milionów turystów rocznie. W 1999 roku potężne huragany Floyd i Irene dokonały poważnych zniszczeń obiektów oceanarium.
Brak turystów i wysokie koszty napraw po huraganie doprowadziły do zamknięcia parku w 2004 roku. Ponownie otworzono go 4 marca 2006 roku, aby w 2011 odsprzedać za sumę 9 milionów dolarów pod zarząd Georgia Aquarium. Obecnie pomniejszony terytorialnie i nieco uboższy w atrakcje służy głównie jako ośrodek naukowy uniwersytetu florydzkiego nosząc nazwę „Marineland Dolphin Adventure” oraz w celu przyciągnięcia turystów pobiera opłatę wejściową z roku 1938 w wysokości 1 dolara, oferując m. in. modną obecnie atrakcję: pływanie z delfinami, przyjęcia ślubne, urodzinowe, wieczory kawalerskie, panieńskie i rodzinne party.
Zarówno Marineland jak i wiele innych ciekawych miejsc zwiedzić można korzystając z usług biura Tramp Travel, które już od 28 lat organizuje autokarowe wycieczki po USA.
Osobom szczególnie zainteresowanym stanem Floryda i jego atrakcjami turystycznymi polecam mój film na DVD – „Floryda Znana i Nieznana” – 2 godz., który nabyć można składając zamówienie telefonicznie.
Marek Brzeziński
Tramp Travel
Tel. 414-207-3800
www.tramptravelusa.com