28 grudnia 2017

Udostępnij znajomym:

Ten artykuł wyjaśnia generalnie rolę opiekuna „ad Litem” („Guardian ad Litem” lub „GAL”) w przypadku opieki nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi lub ubezwłasnowolnionymi w stanie Illinois.

Kim jest opiekun „ad Litem” („Guardian ad Litem”)?

Opiekun „ad Litem” jest osobą wyznaczoną przez sąd w sprawie opieki nad dorosłą osobą niepełnosprawną lub ubezwłasnowolnioną w celu reprezentowania najkorzystniejszej pozycji takiej osoby dorosłej, zwanej również „respondentem” („Respondent”), w przypadku sprawy o opiekuństwo nad takĄ osobą dorosłą. Opiekun „ad Litem” także informuje sąd na bieżąco o tej najkorzystniejszej pozycji.

W jaki sposób zostaje wyznaczony opiekun „ad Litem”?

Ustawa o sprawach spadkowych stanu Illinois określa zasady wyznaczenia przez sąd opiekunów „ad Litem” w sprawach dotyczących opieki nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi. Po złożeniu wniosku o opiekę nad dorosłą osobą niepełnosprawną, sąd jest zobowiązany, według ustawy o sprawach spadkowych stanu Illinois, aby wyznaczyć opiekuna „ad Litem”. Lecz sąd może uznać że w danym przypadku opiekun „ad Litem” nie jest konieczny do ochrony pozwanego/„respondenta” lub do poinformowania sądu. Ustawa pozwala na to, by sąd odstąpił od wymogu wyznaczenia opiekuna „ad Litem”, jeżeli sprawa jest bezsporna. Niektórzy sędziowie rutynowo wyznaczają opiekuna „ad Litem” w każdym przypadku.

Kto może zostać opiekunem „ad Litem”?

Zgodnie z ustawą o sprawach spadkowych stanu Illinois, opiekun „ad Litem” musi być licencjonowanym adwokatem lub posiadać specjalne kwalifikacje do pracy oraz reprezentacji dorosłych osób niepełnosprawnych o danym schorzeniu lub inwalidztwie. W praktyce jednak opiekun „ad Litem” prawie zawsze będzie licencjonowanym adwokatem.

Co robi opiekun „ad Litem” w postępowaniu dotyczącym opieki nad dorosłą osobą niepełnosprawną?

Po wyznaczeniu przez sąd opiekuna „ad Litem”, ma on/ona do wykonania kilka zadań, w tym:

  • Spotkanie się z dorosłą osobą niepełnosprawną w celu obserwacji jej stanu zdrowia ORAZ kompetencji legalnej;
  • Informowanie dorosłej osoby niepełnosprawnej o jej prawach w odniesieniu do złożonej petycji;
  • Ustalenie jakie są życzenia dorosłej osoby niepełnosprawnej w odniesieniu do złożonej petycji;
  • Przeglądnięcie wszelkich dokumentacji medycznych lub dotyczących zdrowia psychicznego dorosłej osoby niepełnosprawnej, które opiekun „ad Litem” uzna za konieczne;
  • Przeprowadzanie wywiadów z członkami rodziny dorosłej osoby niepełnosprawnej;
  • Przeprowadzenie wywiadu z proponowanym opiekunem, aby upewnić się, że dana osoba jest odpowiednim opiekunem i nie dąży po prostu do osobistej korzyści z posiadłości dorosłej osoby niepełnosprawnej - „respondenta” („Respondent”);
  • Jeśli to konieczne, skonsultowanie się z innymi specjalistami posiadającymi wiedzę na temat niepełnosprawności „respondenta”; oraz,
  • Przygotowanie pisemnego raportu lub raportów dla sądu.

Co zawiera raport opiekuna „ad Litem”?

Po tym, jak opiekun „ad Litem” zakończy proces zbierania informacji, złoży on/ona pisemne sprawozdanie do sądu, w którym wyszczególnia:

  • obserwacje opiekuna „ad Litem” dorosłej osoby niepełnosprawnej;
  • uczucia oraz pragnienia dorosłej osoby niepełnosprawnej w odniesieniu do petycji;
  • opinię opiekuna „ad Litem” na temat tego, czy proponowana opieka jest odpowiednie; oraz
  • wszelkie inne problemy, które opiekun „ad Litem” uważa za istotne.

Raport należy złożyć w dniu przesłuchania lub przed datą przesłuchania, które ma w celu ustalenie opieki. Opiekun „ad Litem” pojawi się na rozprawie, aby mógł/mogła zeznawać a propos swojego raportu.

Co się dzieje, jeśli opiekun „ad Litem” nie zgadza się z życzeniami dorosłej osoby niepełnosprawnej?

Czasami życzenia dorosłych osób niepełnosprawnych różnią się od opinii opiekuna „ad Litem”, jeżeli chodzi o najkorzystniejszą pozycję dorosłej osoby niepełnosprawnej. Ważne jest, aby pamiętać że zadaniem opiekuna „ad Litem” jest reprezentowanie najkorzystniejszej pozycji dorosłej osoby niepełnosprawnej, a nie tylko życzenia tej osoby. Gdy opinia opiekuna „ad Litem” dotycząca najkorzystniejszej pozycji dorosłej osoby niepełnosprawnej odbiega od życzeń tej osoby, sąd musi wyznaczyć dodatkowego adwokata do reprezentowania dorosłej osoby niepełnosprawnej w realizacji życzeń tej osoby. Sąd musi także wyznaczyć oddzielnego adwokata dla dorosłej osoby niepełnosprawnej, jeżeli ta osoba prosi o swojego adwokata.

Kto jest odpowiedzialny za zapłacenie opłaty opiekuna „ad Litem”?

Opiekun „ad Litem” będzie zazwyczaj opłacany przez majętność dorosłej osoby niepełnosprawnej. Jednakże w przypadkach, gdy majątek dorosłej osoby niepełnosprawnej nie jest na tyle wartościowy, by zapłacić opłaty opiekuna „ad Litem”, sąd może nakazać składającemu petycję uiszczenie tych opłat.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor