01 grudnia 2017

Udostępnij znajomym:

Kim są świadkowie eksperci?

Reguły Sądu Najwyższego w Illinois („Illinois Supreme Court Rules”) uznają trzy kategorie świadków. Jedna kategoria to świadkowie świeccy („lay witnesses”); są to osoby świeckie. Świadkowie świeccy mogą zeznawać o tym, co zaobserwowali lub o czym faktycznie wiedzą. Przykładem świadka świeckiego jest naoczny świadek kolizji samochodowej. Świadkowie świeccy nie mają specjalistycznej wiedzy na temat spraw, na temat których zeznają.

W innej kategorii znajdują się świadkowie eksperci niezależni („independent expert witnesses”). Są to zwykle lekarze, którzy prowadza lub leczą osobę poszkodowaną. Nie są specjalnie zatrudnieni na przegląd dokumentów oraz kartotek medycznych, lecz mają konkretną, specjalistyczna wiedzę.

Trzecia kategoria to świadkowie eksperci kontrolowani („controlled expert witnesses”). To właśnie o tej kategorii mowa, gdy potocznie się słyszy o świadkach ekspertach. Przykłady to ekspert od DNA w procesie karnym, lub ekspert od rekonstrukcji w przypadku kolizji samochodowej. W przypadkach spraw dotyczących obrażeń cielesnych oraz błędów w sztuce lekarskiej, jest to lekarz zatrudniony przez jedną stronę w celu przeglądnięcia dokumentów oraz kartotek medycznych i przedstawienia opinii, których lekarz prowadzący nie może przedstawić z różnych powodów.

Dlaczego są potrzebni eksperci?

Weźmy przykład kolizji samochodowej. Samochód kierowcy stojącego na czerwonym świetle jest uderzony od tylu i wepchnięty w samochód stojący przed nim. Podczas kolizji, kierowca doznaje obrażeń szyi; później chodzi na leczenie. Reprezentant ubezpieczenia kierowcy, który uderzył samochód poszkodowanego akceptuje fakt, że ubezpieczony dopuścił do zaniedbania oraz kolizji, lecz kwestionuje to, że obrażenia szyi poszkodowanego były spowodowane przez to uderzenie.

Kiedy decydujemy się na ekspertów?

Załóżmy, że lekarz prowadzący poszkodowanego mówi, że istnieje związek przyczynowy między tym uderzeniem oraz urazami doznanymi.

Świadkowie eksperci kontrolowani („conrolled expert witnesse”) mogą być w takiej sprawie zaangażowani na kilka sposobów.

Firma ubezpieczeniowa kierowcy, który uderzył samochód poszkodowanego może zaangażować eksperta, który przedstawi opinię, że takie uderzenie nie mogło spowodować poważnych obrażeń z powodów biomechanicznych. Ekspert biomechaniczny może zeznawać, że ‘kolizja przy niskiej prędkości’ nie powoduje znaczących obrażeń. Kierowca poszkodowany może będzie potrzebował zeznania swojego eksperta biomechanicznego, żeby wykazać błędność twierdzeń eksperta zaangażowanego przez ubezpieczenie kierowcy, który uderzył samochód poszkodowanego.

Kierowca poszkodowany może także zaangażować eksperta od rekonstrukcji kolizji samochodowej, który może pomóc w stwierdzeniu, że kierowca mógł doznać obrażeń w tej kolizji. Także kierowca poszkodowany może zaangażować eksperta lekarza, który będzie mógł wytłumaczyć, że istnieje związek przyczynowy między tym uderzeniem oraz urazami doznanymi, jeżeli lekarz prowadzący poszkodowanego nie będzie mógł tego zrobić.

Kto płaci za ekspertów?

Każda strona płaci za swoich ekspertów. Na tym polega problem dla wielu poszkodowanych.

Eksperci liczą setki dolarów za godzinę. Koszt czasu eksperta można liczyć w dziesiątki tysięcy dolarów przez czas trwania sprawy - ekspert musi przeglądnąć dokumenty, przygotować się do zeznania pod przysięgą („deposition”), odpowiadać na pytania podczas zeznania pod przysięgą, przygotować się do rozprawy sądowej, oraz zeznawać podczas procesu sądowego.

Czy ławnicy wierzą ekspertom?

Czasami tak, a czasami nie.

Często eksperci zaangażowani przez firmy ubezpieczeniowe oskarżonych zeznają prawie wyłącznie po stronie oskarżonych.

Poszkodowanym jest trudno zaangażować ekspertów; często najlepiej kwalifikowani eksperci są wcześniej zatrudnieni przez firmy ubezpieczeniowe oskarżonych. Potencjalni eksperci także często nie mogą zeznawać po stronie poszkodowanych, żeby nie naruszyć relacji ze swoimi pracodawcami (np. ze szpitalem).

Stawia to poszkodowanego na trudnym stanowisku, ponieważ musi finansować kosztowną sprawę, musi zatrudnić kosztownych ekspertów i poświęcić czas na przygotowanie tych ekspertów do zeznawania pod przysięgą, bez gwarancji odzyskania odszkodowania.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor