----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

15 grudnia 2022

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Amerykańska kuchnia świąteczna nie jest wyszukana i nie ma w niej dań typowo bożonarodzeniowych, jak przykładowo w kuchni polskiej. Nie doprawia się farszu na pierogi z grzybami, nie gotuje się specjalnych zup, nie smaży się karpia, pstrąga czy szczupaka. A co się jada w „Christmas day”? Niemal to samo, co podczas rodzinnego obiadu dziękczynnego. Najpopularniejszy jest indyk i szynka, pieczone ziemniaki w sposób różny albo puree ziemniaczane z różnymi dodatkami, pieczona wołowina, czasem kotlety schabowe i obowiązkowo pieczony łosoś. Jeśli ma być rodzinnie i warzywnie, to musi być brukselka i fasolka szparagowa z czymś lub pod czymś…

W naszych domach przygotowujemy posiłki świąteczne trochę po polsku, trochę po amerykańsku, zachowując upodobania domowników i ewentualnych gości. Dlatego dzisiaj nie będę opisywała historii potraw poszczególnych, wszak powstały całkiem niedawno w kuchni mojej i będą też podane ponownie podczas tegorocznych Świąt. Wprawdzie zachowałam amerykański standard, ale zmodyfikowałam proporcje i dodatki, troszkę spolszczyłam, gdzie mogłam, i oto co wyszło… Świąteczny obiad inaczej.

38

Śledź z kaparami na czosnkowej grzance

1 bagietka, 1 opakowanie (500 gram) polskich śledzi w oleju, 2-3 średnie cebule, 1 łyżeczka octu, olej, odsączone kapary (2 łyżki)

Śledzie odsączyć z oleju z opakowania, pokroić na małe kawałki. Cebulę drobno posiekać. W szklanym naczyniu układać warstwami: śledzie, cebula, posypać kaparami (1 łyżeczka), powtarzać warstwy, zakończyć cebulą i kaparami. Całość lekko skropić octem, zalać olejem (do pokrycia całości). Odstawić pod przykryciem do schłodzenia. Najsmaczniejsze następnego dnia. Bagietkę pokroić diagonalnie na plastry, podpiec w piecyku na lekko złoty kolor, po wyjęciu natrzeć każdą grzankę ząbkiem czosnku. Na małym talerzyku ułożyć grzankę, na niej śledzie z cebulką i kaparami, przybrać koktajlowym pomidorkiem i pietruszką.

Biała ryba w galarecie

Przygotować rybę w galarecie po polsku, tradycyjnie. Biały chleb opiec w tosterze lub piekarniku na jasno złoty kolor. Wystudzić. Na chlebie układać kawałki ryby w galarecie. Wzdłuż ryby „namalować” pasek z ostrego chrzanu. Udekorować.

Flaki z kurczaka

Ugotować intensywny rosół z kurczaka z warzywami. Po wyjęciu kurczaka i warzyw rosół przecedzić, warzywa (marchewka, seler korzenny, pietruszka) pokroić w kostkę, kurczaka oddzielić od kości, zdjąć skórę (zachować). Mięso pokroić w kostkę, skórę w paski. Warzywa i kurczaka dokładać stopniowo do rosołu. Zupa nie powinna być bardzo gęsta. Całość doprawić jak flaki – 3 ząbki posiekanego czosnku, 3 liście laurowe, kilka ziaren ziela angielskiego, 1 łyżka polskiego majeranku (amerykański nie ma smaku i zapachu), 1 łyżeczka mielonego imbiru, 1 łyżeczka ostrej papryki, 1 gałka muszkatołowa (zetrzeć), sól i pieprz do smaku. Całość doprowadzić do wrzenia. Wyłączyć i odstawić na godzinę. Przed podaniem podgrzać.

Wołowina w korzeniach

Pieczeniową wołowinę zamarynować w przyprawie korzennej, wymieszanej w oliwie. Przyprawa korzenna: 8 łyżeczek cynamonu, 3 łyżeczki mielonego imbiru, 2 łyżeczki gałki muszkatołowej, 1 łyżeczki mielonych goździków, 1 łyżeczki mielonego kardamonu, 1 łyżeczka mielonego anyżu, 1 łyżeczka mielonego ziela angielskiego, 1 łyżeczka ziaren kolendry, 1 łyżeczka pieprzu.

Następnego dnia wołowinę przełożyć do naczynia do pieczenia, zalać marynatą i piec do miękkości. Serwować pokrojoną w plastry z sosem na boku, w sosjerce lub głębokiej miseczce.

36Pieczony łosoś

Piekarnik rozgrzać do 250°F. Płat łososia bez skóry ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Cienko pokroić 1 cytrynę i 1-2 pomarańcze (najlepiej czerwone). Rybę posmarować mieszanką: 1 łyżeczka suszonego oregano, 0.5 łyżeczki płatków suszonego chili, 1 duży ząbek czosnku z praski, 0.5 łyżeczki soli i pieprzu, 2-3 łyżki oliwy. Obłożyć plastrami cytrusów. Piec około 25-30 minut. Przełożyć na półmisek, posypać koperkiem, pietruszką, danie serwować gorące.

Placki ziemniaczane

Usmażyć według własnego przepisu, trzymać w ciepłym piekarniku do czasu podania.

Makaron z czosnkiem i ziołami

Ugotować makaron (świderki, muszelki lub wstążki) al dente, odcedzić i odstawić. Przed podaniem na głębokiej patelni rozgrzać 2-3 łyżki oleju/oliwy, wrzucić makaron, posypać go solą, pieprzem, ziołami prowansalskimi i czosnkiem w proszku. Podsmażyć i natychmiast serwować, posypawszy uprzednio lekko zieloną pietruszką

Pozostałe przepisy już za tydzień, jeszcze przed świętami. Więcej przepisów na stronie www.amerykanskiekulinaria.com.

Anna Czerwińska
wielbicielka muzyki klasycznej i dobrej literatury, amatorka gór i namiotu, podglądania życia od kuchni i innych obserwacji wszelkich na własny użytek.
Autorka blogów: o kuchni Stanów Zjednoczonych i… truflach czekoladowych www.amerykanskiekulinaria.com; www.domowetrufle.com
kontakt: amerykanskie.kulinaria@gmail.com

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor