Pracodawca („employer”) ponosi odpowiedzialność za działania swoich pracowników („employees”) podczas pracy w ramach ich zatrudnienia („within the scope of their employment”). Firma nie ponosi odpowiedzialności za niedbałe („negligent”) lub umyślne („intentional”) działania niezależnych wykonawców („independent contractors”), których zatrudniają.
Sądy uwzględniają następujące czynniki przy ustalaniu, czy dana osoba jest pracownikiem lub niezależnym wykonawcą:
- Prawo do kontroli sposobu wykonywania pracy;
- Prawo do zwolnienia („discharge”);
- Metoda płatności;
- Czy podatki są odejmowane od płatności;
- Poziom umiejętności wymagany do wykonania pracy; i
- Dostarczenie niezbędnych narzędzi, materiałów lub sprzętu.
Żaden pojedynczy czynnik nie jest determinujący, ale prawo do kontroli sposobu wykonywania pracy jest uważane za dominujące.
Pisemna umowa jest ważna nie tylko dla ochrony firmy przed odpowiedzialnością za niedbałe i niedozwolone działania niezależnego wykonawcy, ale także dla ochrony firmy w przypadku sporu między firmą a niezależnym wykonawcą. Należy się skonsultować z adwokatem, aby sporządzić pisemną umowę z niezależnym wykonawcą, która jest stosowna do potrzeb firmy.
Dwoma celami tego rodzaju umów są: (1) zapewnienie, że relacje między firmą a zatrudnioną osobą lub jednostką („entity”) będą traktowane przez sądy jako relacje z niezależnym wykonawcą, a nie jako relacje między pracodawcą a pracownikiem; oraz (2) zapewnienie firmie korzystnej sytuacji prawnej w odniesieniu do wszelkich sporów, które mogą wystąpić między firmą a niezależnym wykonawcą.
Poniżej znajduje się lista niektórych ważnych klauzul („clauses”), które firma powinna zawrzeć w swoich umowach z niezależnymi wykonawcami – to nie jest wyczerpująca lista:
- Usługi oraz stawka („services and rate”): niniejsze klauzule opisują usługi, które niezależny wykonawca będzie świadczył na podstawie umowy, oraz wynagrodzenie, jakie niezależny wykonawca otrzyma za takie usługi. Oczekiwania stron powinny być jasne i szczegółowe, aby uniknąć późniejszych sporów dotyczących zobowiązań każdej ze stron.
- Charakter relacji między stronami: ta klauzula wyraźnie charakteryzuje relację jako relację niezależnego wykonawcy. Intencja stron jest jednym z czynników stosowanych przez sądy w celu ustalenia, czy dana osoba jest pracownikiem czy niezależnym wykonawcą. Właściwie opracowana klauzula charakteryzująca relacje między stronami wyjaśni tę intencję.
- Konflikty: umowa powinna uniemożliwić niezależnemu wykonawcy angażowania się w działania sprzeczne z interesami firmy.
- Koszty i podatki („expenses and taxes”): zobowiązanie niezależnego wykonawcy do ponoszenia własnych kosztów („expenses”) i podatków („taxes”) w związku z umową nie tylko oszczędza pieniądze firmy, ale jest kolejną oznaką, że niezależny wykonawca nie jest pracownikiem.
- Świadczenia („benefits”): umowa powinna jasno określać, że niezależny wykonawca nie ma prawa do uczestnictwa w planie świadczeń pracowniczych („employee benefit plan”) firmy.
- Agentura („agency”): niezależny wykonawca nie powinien mieć uprawnień do zawierania umów w imieniu firmy.
- Indemnizacja („indemnification”): ta klauzula stanowi, że jeśli firma zostanie pozwana na podstawie działań niezależnego wykonawcy, to w takim przypadku niezależny wykonawca jest odpowiedzialny za pokrycie kosztów obrony („costs of defense”).
- Poufność („confidentiality”): niezależnemu wykonawcy należy zabronić ujawnienia tajemnic handlowych („trade secrets”) lub innych poufnych („confidential”) informacji firmy.
- Obowiązujące prawo („applicable law”): należy zdecydować, którego stanu prawo będzie miało zastosowanie do umowy w przypadku konfliktu.
- Licencjonowanie („licensing”): niezależny wykonawca powinien zagwarantować („guarantee”), że posiada licencję („license”) na świadczenie uzgodnionych usług. Jeśli niezależny wykonawca nie jest licencjonowany („licensed”) i udziela takiej gwarancji („guarantee”), niniejsza klauzula ułatwia firmie uzyskać odszkodowania od niezależnego wykonawcy. Ta klauzula także chroni firmę przed odpowiedzialnością wobec osób trzecich.
- Ubezpieczenie („insurance”): Niezależny wykonawca jest zobowiązany do wykupienia własnej polisy ubezpieczeniowej, na której firma powinna być wskazana jako dodatkowa jednostka ubezpieczona. Ta klauzula także chroni firmę przed odpowiedzialnością wobec osób trzecich.
- Zakaz konkurowania („non-compete”): w zależności od rodzaju działalności firmy oraz roli niezależnego wykonawcy w firmie, może być stosowna klauzula, która zabrania niezależnemu wykonawcy prowadzenia działalności, która konkuruje z działalnością firmy przez rozsądny okres czasu („reasonable time”) i w rozsądnej odległości („reasonable distance”) od firmy.
- Egzekwowanie („enforcement”): Wszelkie opłaty adwokackie („attorney fees”) lub inne koszty lub wydatki poniesione przez którąkolwiek ze stron w celu wyegzekwowania umowy lub odzyskania odszkodowania za naruszenie umowy („breach of contract”) powinny być możliwe do odzyskania od strony naruszającej („breaching party’).
Po analizie konkretnej sytuacji w danej firmie, adwokat może pomóc firmie dostosować każdą z powyższych klauzul do potrzeb firmy oraz może sporządzić umowę, która będzie działała na korzyść firmy.
Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.
Katarzyna Brukało
Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge