Było kolorowo, wybornie, elegancko. Z przyjemnością poszukiwaliśmy razem z uczestnikami dobrych emocji, wspomnień, smaków, barw jesieni. Ten mały konkurs przekonał nas, jak bardzo lubimy dom i spotkania przy stole, jak potrafimy celebrować chwile, nawet w tak trudnej sytuacji, w jakiej znaleźliśmy się obecnie…
Zaprezentowane pyszności czasem były zaskakujące, czasem cało-obiadowe, chyba nie zawsze ulubione, ale z pewnością lubiane. Wspólna zabawa wokół kuchni i stołu sprawiła nam wszystkim – uczestnikom i jurorom – dużo radości, oszołomiła zapachami, smakowymi połączeniami, podpowiedziami…
Wszystkim uczestnikom ogromnie dziękujemy za zainteresowanie, zaangażowanie, przygotowanie i… przysłanie do nas. Specjalne podziękowania dla dzieci – za ich pomysłowość i ciekawe rysunki, wyklejanki z okazji Thanksgiving. Muszę przyznać, że nie wpadłabym na niektóre pomysły.
Nagrody przyznano. Zostaną one zaprezentowane na łamach tygodnika „Monitor” oraz na stronie www.amerykanskiekulinaria.com.
I nagroda (dwa bilety na premierę; Teatr Nasz, „Zemsta” Aleksandra Fredry) - pan JAKUB WIDELSKI – za zestaw obiadowy: zapiekana zupa cebulowa, pieczona pierś indyka z pieczarkowym risotto i pieczone słodkie ziemniaki.
II nagroda (karta BP $40) – pani ELZBIETA STARCZEWSKI – za „Fantazję a la Risotto”.
III nagroda (nagroda książkowa) – pani RENATA MESZEK – za zmodyfikowaną zupę cebulową z tostami.
Nagroda specjalna (słodko-książkowa) dla rodzeństwa: Gabriel Plewa (lat 5), Patrick Plewa (lat 9), Emilia Plewa (lat 13) – za wyklejone nakrycia stołów do obiadu w Dniu Dziękczynienia.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym, życząc dalszych fantazji smakowych.
Dzisiaj zaprezentujemy I nagrodę, a więc przepisy Pana Jakuba Widelskiego na zestaw obiadowy, nie tylko świąteczny.
Nagroda II i III oraz nagroda specjalna zostaną przedstawione w następnym numerze tygodnika „Monitor”.
Pierś z indyka
– 2 piersi indycze
– 1 łyżka suszonej szałwii
– 1 łyżka suszonego tymianku
– ½ łyżki granulowanego czosnku
– 1 łyżka zmielonego czarnego pieprzu
– 1 łyżka soli
– 1 łyżka miodu
– 2 łyżki oleju warzywnego
– 1 szklanka bulionu drobiowego
1. Każdą pierś dzielimy na dwa jednakowe kawałki.
2. Piersi marynujemy w mieszance ziół, pieprzu, soli, czosnku, miodu i oleju w pojemniku, pod przykryciem przez minimum 5 godzin, najlepiej przez noc.
3. Piersi wkładamy do naczynia żaroodpornego, zalewamy bulionem, przykrywamy folią i wkładamy do nagrzanego do 350 stopni F piekarnika.
4. Pieczemy, dopóki środek piersi nie osiągnie temperatury 165 stopni F. Następnie wyciągamy i dajemy im odpocząć na około dziesięć minut.
5. Można podawać z sosem z żurawiny (ja użyłem takiego w formie galaretki) i/lub z sosem chrzanowym, dla przełamania słodkości (najłatwiejszy przepis na ten sos to wymieszanie 2 części śmietany do 1 części startego chrzanu z domieszką soli i pieprzu do smaku).
Pieczarkowe risotto
– 1 funt pieczarek białych albo baby portobello
– 1 ½ szklanki ryżu arborio
– 6 szklanek bulionu drobiowego
– 2 szalotki
– 2 ząbki czosnku
– 2 łyżki oliwy
– 1 łyżka masła
– 1/3 szklanki sherry
1. Pieczarki kroimy w plastry i podsmażamy na gorącej patelni z rozpuszczonym masłem. Doprawiamy pieprzem. Odstawiamy do miski na bok.
2. Na patelni rozgrzewamy oliwę. Wrzucamy posiekane drobno szalotki, które smażymy 2 minuty. Potem dodajemy drobno posiekany czosnek i smażymy go minutę.
3. Na patelnię wsypujemy opłukany ryż. Mieszamy go dokładnie, aby cały pokrył się oliwą. Wlewamy sherry by za jej pomocą usunąć przypalone części na dnie patelni (deglazing).
4. Na patelnię dolewamy powoli w małych ilościach ciepły bulion. Mieszamy niemal cały czas. Dolewamy więcej bulionu dopiero gdy poprzedni zostanie wchłonięty. Całość procesu powinna trwać od 15 do 40 minut, zależy na jakim ogniu gotujemy.
5. Dodajemy do ryżu pieczarki i mieszamy przez minutę. Podajemy ze świeżą pietruszką i odrobiną parmezanu.
Zapiekana zupa cebulowa
– 5 dużych cebul żółtych lub białych
– 1 ½ litra bulionu wołowego
– ½ szklanki sherry
– 1 łyżka oliwy
– 1 francuska bagietka
– 200 gramów startego sera gruyere
– 200 gramów startego sera gouda
1. Cebulę obieramy i przekrajamy w pół, następnie kroimy w plastry. Wrzucamy je na patelnię z oliwą i karmelizujemy.
2. Wlewamy sherry i „deglazujemy”.
3. Po wyparowaniu alkoholu, cebulę dodajemy do gotującego się bulionu. Gotujemy przez 5 minut.
4. Bagietkę kroimy w plastry o grubości 1 cala. Rozkładamy je na tacce, skraplamy oliwą, doprawiamy solą i pieprzem i sproszkowanym czosnkiem i wkładamy do piekarnika, dopóki się nie opieką.
5. Do misek żaroodpornych wlewamy zupę, posypujemy trochę serami, kładziemy na to upieczone kawałki bagietki i to wszystko posypujemy jeszcze raz wszystko serem, by całość przykryć. Wsadzamy do piekarnika na około 10 minut na 350 stopni F.
Pieczone bataty
– 4 spore bataty
– ¼ kostki masła
– 4 łyżki brązowego cukru
– 1 szklanka pianek marshmallow
1. Bataty obieramy i kroimy w dużą kostkę. Gotujemy w osolonej wodzie przez 40 minut.
2. Do naczynia żaroodpornego przesypujemy odcedzone bataty. Posypujemy je brązowym cukrem, a masło pokrojone w plastry rozkładamy równomiernie. Pieczemy w 350 stopniach F przez 30 minut.
3. Wyjmujemy z piekarnika bataty i posypujemy je piankami. Wkładamy na 4 minuty pod broiler w piekarniku. Należy uważać, by się nie przypaliły.
Anna Czerwińska
wielbicielka muzyki klasycznej i dobrej literatury, amatorka gór i namiotu, podglądania życia od kuchni i innych obserwacji wszelkich na własny użytek.
Autorka blogów: o kuchni Stanów Zjednoczonych i… truflach czekoladowych www.amerykanskiekulinaria.com; www.domowetrufle.com
kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.