Co to jest przesłuchanie potwierdzające („prove-up”) w sprawie rozwodowej?
Przesłuchanie potwierdzające („prove-up”) to termin używany w odniesieniu do ostatniego przesłuchania dotyczącego bezspornego („uncontested”) postępowania rozwodowego. W celu przeprowadzenia przesłuchania potwierdzającego („prove-up”) obie strony muszą uzgodnić warunki rozwodu, w tym podział majątku i podział czasu rodzicielskiego („parenting time”) w przypadku, gdy są nieletnie dzieci („minor children”).
Rozwód nie może zostać sfinalizowany bez zgody sądu. Jeżeli sędzia uzna, że ugoda/umowa jest niezupełna („incomplete”) lub nadmierna („unconscionable”) – co oznacza ze jest jednostronna („one-sided”) lub nieuczciwa („unfair”) – ugoda/umowa może zostać odrzucona („rejected”). Należy skonsultować się z adwokatem, aby upewnić się, że ugoda/umowa zostanie podtrzymana przez sąd, unikając zbędnych opłat sądowych.
Jak długo trwa przesłuchanie potwierdzające („prove-up”)?
Samo przesłuchanie potwierdzające („prove-up”) jest w miarę krótkim przesłuchaniem. Lecz ten czas może się znacznie różnić w zależności od przypadku. Należy także wziąć pod uwagę inne czynniki zewnętrzne, takie jak fakt czy sąd działa zgodnie z harmonogramem. Może minąć 1–2 godziny od momentu przyjścia do sadu zanim nastąpi zakończenie przesłuchania potwierdzającego („prove-up”).
Kto ma obowiązek brać udział w przesłuchaniu potwierdzającym („prove-up”)?
Współmałżonek składający petycję („petitioner”) (osoba, która złożyła pierwszy wniosek o rozwód) jest zawsze zobowiązany do udziału w przesłuchaniu potwierdzającym („prove-up”). W większości przypadków obecność pozwanego („respondent”) (osoby, której doręczono dokumenty rozwodowe) jest nieobowiązkowa („optional”), choć zalecana. Ustawy związane z udziałem w przesłuchaniu potwierdzającym („prove-up”) mogą się różnić w zależności od powiatu („county”). Jeśli strony mają adwokatów, adwokaci także biorą udział w przesłuchaniu potwierdzającym („prove-up”). Można także przyprowadzić świadków. Najczęściej współmałżonkowie oraz ich adwokaci są jedynymi obecnymi osobami przed sędzią.
Co to jest przesłuchanie potwierdzające bez wstawienia się jednej ze stron („default prove-up”)?
Składający petycję („petitioner”) jest jedyną osobą zobowiązaną do uczestnictwa w przesłuchaniu potwierdzającym („prove-up”). Jeśli nie można skontaktować się z pozwanym („respondent’) lub odmówi uczestnictwa, sprawa może nadal się toczyć, o ile w dobrej wierze („good faith”) podjęto starania, aby powiadomić pozwanego („respondent”) o dacie, godzinie i miejscu przesłuchania potwierdzającego („prove-up”).
Co dzieje się podczas przesłuchania potwierdzającego („prove-up”)?
Składający petycję („petitioner”) i pozwany („respondent”) (jeśli są obecni) będą zeznawać przed sędzią, potwierdzając, że każda ze stron zgadza się na warunki umowy/ugody, że nie została przymuszona („coerced’) oraz że wyrok o rozwiązaniu małżeństwa („judgment for dissolution of marriage”) jest sprawiedliwy („fair”).
Po zaprzysiężeniu składający petycję („petitioner”) zeznaje w pierwszej kolejności. Adwokat składającego petycję zadaje mu pytania. Zadawane pytania zasadniczo podsumowują warunki umowy/ugody dla sędziego. Następnie pozwany („respondent”) zeznaje, odpowiadając na pytania adwokata. Sędzia zwracając się do jednej oraz drugiej strony może zadać kilka dalszych pytań; nie zawsze jest to konieczne. Gdy sędzia będzie usatysfakcjonowany po zeznawaniu stron ze umowa/ugoda jest sprawiedliwa i zgodna z prawem Stanu Illinois, sędzia podpisze wyrok o rozwiązaniu małżeństwa („judgment for dissolution of marriage”). Stenograf dokona transkrypcji przesłuchania. Sąd wyznaczy czas, w którym składający petycję („petitioner”) musi złożyć do kartoteki sądowej kopie transkrypcji przesłuchania.
Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.