Sektor usług medycznych to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów rynku pracy. Od lat nieustannie rośnie zapotrzebowanie na personel pomocniczy – asystentów, techników, pielęgniarki. Śledząc ogłoszenia w prasie czy w internecie widzimy, że najwięcej otwarć w placówkach medycznych dotyczy właśnie tych pozycji.
Plaga chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie, w krajach wysokorozwiniętych powoduje, że z roku na rok coraz więcej osób potrzebuje dializ.
Nerki uszkodzone nawet w 90 procentach nie powodują żadnych charakterystycznych dolegliwości. Niewydolność nerek rozwija się powoli i bezboleśnie, wyniszczając organizm i wpływając na degradację innych narządów.
Centra dializ otwierane są dziś w każdej dzielnicy dużego miasta. Nie ma potrzeby jeżdżenia do szpitala, gdyż dializy wykonywane są w specjalnie przygotowanych do tego centach ambulatoryjnych. Zwiększona ilość centrów dializ powoduje większe zapotrzebowanie na techników dializ. Studenci kończący program technika dializ nie mają problemu ze znalezieniem pracy, gdyż pracodawcy czekają na dobrze wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie. Kończąc szkołę, z dyplomem w ręku następnego dnia można iść do pracy. Zarobki techników dializ wahają się od 35 do nawet 60 tysięcy dolarów rocznie.
Dializa nerek to procedura filtrowania krwi przy użyciu błony półprzepuszczalnej poza organizmem lub przy użyciu płynu dializacyjnego i otrzewnej jako naturalnej błony filtrującej.
Dializę nerek stosuje się u osób z niewydolnością nerek oraz oczekujących na przeszczep tego narządu. Organizm chorych z niewydolnością nerek wymaga wykonywania ciągłych dializ.
Prototyp i maszynę do dializ wynalazł holender Willem Kolff, który po II Wojnie Światowej wyemigrował do USA, aby tu rozpowszechniać swój wynalazek. Pierwszy Amerykanin przeszedł dializę w 1948 roku. Od tego czasu liczba osób, które rocznie przechodzą dializy liczona jest w tysiącach. A biznes dializ to jeden z najlepszych i najszybciej rozwijających się biznesów sektora medycznego. Obecnie dwie największe firmy zajmujące się dializami, które kontrolują przeszło 70% rynku w USA to: Fresenius Medical Care i DaVita Healthcare Partners. Firmy te mają około czterech tysięcy klinik w całych Stanach Zjednoczonych. To w przybliżeniu tyle, ile w USA jest sklepów sieci Target.
Koszt dializ ratujących życie od zawsze był wysoki. W latach 70. XX wieku dializy włączono do programu Medicare, aby osoby objęte tym programem mogły także korzystać z dializ.
Medicare wydaje obecnie przeszło 34 miliardy dolarów na opiekę dializacyjną.
Wedle NEJM Catalyst jedno centrum dializ zatrudnia najczęściej jednego lekarza, siedemnastu pracowników pomocniczych – pielęgniarki, asystentów, techników dializ, a roczne dochody placówki to około cztery milionów dolarów.
Naukowcy i lekarze wciąż szukają bardziej dogodnych dla pacjentów metod dializ, maszyn przenośnych, czy innych rozwiązań, które na stałe ułatwiłyby życie osób potrzebujących dializ.
Na razie centra dializ to świetnie prosperujące placówki medyczne, które przedłużają życie pacjentów, a rozwijając się stwarzają nowe miejsca pracy.
Anna Tukiendorf-Wilhite
dyrektor TTI Medical Training School,
prezes Polish Women in Business telefon 773-774-2222