13 kwietnia 2018

Udostępnij znajomym:

Często słyszymy o wydawaniu wezwań („subpoenas”). Ale, co to oznacza? Generalnie, wezwania są pisemnymi zleceniami, które wymagają od osoby odpowiedzi. Po otrzymaniu wezwania osoba powinna rozważyć kilka kwestii. Wezwanie jest wydawane za pośrednictwem uprawnionego autorytetu. Wezwania wymagają, aby osoba pojawiła się z jakiegoś powodu lub wydała coś – dowód rzeczowy. Jeżeli dana osoba nie stawi się w odpowiedzi na wezwanie, może podlegać sankcjom („sanctions”). Wezwanie ma na celu pomóc w ustaleniu faktów dotyczących sytuacji, z której wynika spór. Wezwanie należy dokładnie sprawdzić; także powinno się na nie zareagować.

Po otrzymaniu wezwania osoba powinna rozważyć, kto lub jaka organizacja/autorytet wydał wezwanie. Osoba lub organizacja/autorytet, która wydała wezwanie, powinna być wyraźnie zidentyfikowana na wezwaniu. Osoba lub organizacja/autorytet wydająca wezwanie musi mieć prawo do wydania takiego wezwania, w przeciwnym razie odbiorca nie musi wezwania przestrzegać. Historycznie, wezwania były wydawane tylko przez sąd. Obecnie prawo w stanie Illinois oraz w niektórych innych stanach, zmieniło się, aby umożliwić urzędnikom sądowym oraz adwokatom samodzielne wydawanie wezwań bez bezpośredniego udziału sądu. Stało się tak, ponieważ wezwania stały się powszechnie stosowane w nierozstrzygniętych sporach.

W niektórych sytuacjach można składać wezwania bez sprawy toczącej się przed sądem. Wprowadzono przepisy, które umożliwiają niektórym jednostkom wydać wezwanie, tak jakby sprawa była rozpatrywana przez sąd. Na przykład często słyszymy o tym, że poszczególne osoby są wezwane do stawienia się przed Kongresem („Congress”). W związku z tym odbiorca musi wstępnie rozważyć, kto wydał wezwanie.

Odbiorca wezwania powinien również rozważyć, gdzie jest osoba, której wniosek dotyczy. W 2015 roku stan Illinois dołączył do kilku innych stanów, przyjmując jednolite prawo, które wymaga zgodności z wezwaniem, nawet jeśli zostało wydane przez sąd spoza stanu Illinois. Zasadniczo prawo to reguluje wezwania wydane do odkrycia faktów/dowodów rzeczowych. W taki sposób strony po przeciwnej stronie sporu próbują odkryć fakty w sprawie. Bez względu na to, gdzie wydano wezwanie, prawo zazwyczaj wymaga udziału w powiecie („county”), w którym zamieszkuje odbiorca.

W takim zakresie, w jakim wezwanie wymaga zgodności poza powiatem, w którym przebywa odbiorca, dana osoba może je zignorować. Osoba ta powinna jednak zachować ostrożność, ponieważ kary za lekceważenie wezwania mogą być poważne. Kiedy dana osoba nie odpowiada na wezwanie, może spotkać się z karą za lekceważenie wezwania – która może nawet wiązać się karą więzienia lub innymi karami.

Wezwania generalnie mają te wymagania, które zostały odnotowane. Zazwyczaj również powinny być wniesione z opłatą dla świadka, która jest ogólnie przeznaczona na pokrycie podstawowych kosztów odpowiedzi na wezwanie. Zazwyczaj świadkowi należy zapłacić co najmniej za podróż do miejsca, gdzie ma się stawić, za koszt duplikowania dokumentów lub przedstawienia innych dowodów rzeczowych. W zakresie, w jakim wymagane są podróże nadzwyczajne (na przykład podróż lotnicza), należy pokryć dodatkowe uzasadnione koszty.

Konieczna może być podróż poza powiatem zamieszkania odbiorcy, albo poza stanem; zazwyczaj wiąże się to z działalnością sądu, w którym toczy się sprawa, lub sądu w powiecie zamieszkania odbiorcy. Sprawy toczące się w sądzie federalnym mają szerszy zasięg, ponieważ federalny system sądowy obejmuje całe Stany Zjednoczone. Niemniej jednak procedura weryfikacji wymaga, aby każdy odbiorca wezwania sądowego miał rozsądną możliwość zakwestionowania zgodności z wezwaniem. Jeżeli odbiorca nie odpowiada na wezwania sądowe, działalność sądu może również obejmować nałożenie sankcji („sanctions”).

Wezwanie powinno być wydane i doręczone co najmniej dwa tygodnie przed koniecznością uzyskania odpowiedzi. Nie ma jednak ustalonego czasu na wcześniejsze powiadomienie o wezwaniu. Czas musi być rozsądny w danych okolicznościach. W kontaktach ze stronami, które nie są zaangażowane w postępowanie sądowe, strona, która wystawia wezwanie, powinna powiadomić odbiorcę o wezwaniu jak najwcześniej jest to możliwe. Strona, która wydała wezwanie, powinna zadbać o to, żeby wezwanie zostało osobiście doręczone odbiorcy. Zasady, które regulują wezwania często pozwalają na inne wiarygodne sposoby doręczenia wezwania, takie jak polecona poczta z potwierdzeniem odbioru.

Wezwanie powinno być traktowane z szacunkiem, ponieważ jest traktowane jako nakaz sądowy („Court Order”). Jeśli jest problem z wezwaniem, należy go niezwłocznie skierować do osoby, która wystawiła wezwanie lub do osoby zidentyfikowanej w wezwaniu, w celu uzyskania informacji. Zazwyczaj adwokat strony, która wydała wezwanie, jest zidentyfikowany na wezwaniu wraz z danymi kontaktowymi. Jeśli problemów nie można rozwiązać, należy je skierować do sądu, który ma jurysdykcję nad wezwaniem, zazwyczaj w formie wniosku o umorzenie.

Wezwanie to przydatne narzędzie dla stron próbujących rozwiązać spory. Po otrzymaniu wezwania osoba powinna zastanowić się nad odpowiedzią. Jeśli dana osoba nie może odpowiedzieć na wezwanie, powinna natychmiast skontaktować się z wystawcą wezwania, aby spróbować rozwiązać ten problem. Podobnie jak w przypadku każdej sprawy związanej z nakazem sądowym lub możliwością nałożenia sankcji, odbiorca powinien skonsultować się z adwokatem.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Katarzyna Brukalo

Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor