12 lipca 2017

Udostępnij znajomym:

Świątynia modlitwy i wszystkich wyznań

Jest to chyba jedyna z najbardziej ukrytych perełek architektonicznych Chicago. Obiekt ten leżący na północnych przedmieściach miasta Wilmette, na powierzchni prawie 7 hektarów, zaprojektowany przez architekta Louisa Bourgeois, po 33 latach budowy otworzył swe podwoje w 1953 roku. W 1920 roku rozpoczęto pierwsze prace budowlane, aby w dwa lata później otworzyć pierwszą część budowli, służącej początkowo jako miejsce spotkań nie tylko wyznawców bahaizmu. W 1931 roku firma kontraktorska George Fuller Comp. kontynuowała prace budowlane, by po 11 latach ustawić główną konstrukcję nośną budynku. Rok później betonowe okładziny ścian wyłożył John Earley. W 1933 roku podczas chicagowskiej wielkiej wystawy „Wiek Postępu” wystawiono dla publiczności makietę budującego się obiektu, który stał się wielce interesującym dla mieszkańców miasta, ściągając tu setki ciekawych budowy gapiów. W 1930 oraz w 1940 roku sylwetka mającego powstać w przyszłości obiektu uwieczniona została na znaczku pocztowym amerykańskiego serwisu pocztowego. Prace budowlane zewnętrznej struktury budynku zakończone zostały w 1943 roku i w chwili obecnej jest on jednym z siedmiu tego typu obiektów na świecie. W tym samym roku rozpoczęły się prace wykończeniowe wnętrz i wokół świątyni. Wewnętrzne prace rzeźbiarskie i wykończeniowe po zmarłym w 1930 roku Louisie Bourgeois kontynuował Alfred Shaw. W 1951 roku rozpoczęto budowę zaprojektowanych przez Hilberta Dahla unikalnych ogrodów okalających świątynię

2 maja 1952 roku przy udziale 3,500 osób nastąpiło uroczyste otwarcie świątyni, zadedykowanej osobom wszystkich wyznań w celu kontemplacji, modlitwy oraz fizycznego i psychicznego relaksu. W 1978 roku obiekt ten, ze względu na strukturę budowlaną i przeznaczenie, znalazł się na liście „Krajowego Rejestru Historycznych Miejsc”. Natomiast główne Biuro Turystyki stanu Illinois uznało ten obiekt jako „siódmy cud stanu”. 

Bahai Temple zbudowana jest w formie kopuły o wysokości 42 metrów i średnicy 22 metrów, audytorium dla prawie 2 tys. osób i okalającymi ogrodami o powierzchni prawie 3 hektarów. Ponieważ w religii Bahai cyfra 9 jest symbolem doskonałości i perfekcji, wiele elementów budynku nawiązuje do tej cyfry: istnieje 9 głównych wejść – symbolizujących 9 głównych religii świata i ich jedność, 9 wnęk, 9 sektorów sklepienia lub 9 fontann w ogrodach. Okładziny budynku są mieszanką jasnego cementu portlandzkiego i dwóch rodzajów kwarcu z wyrytymi nań różnymi sentencjami religijnymi. Symbole wielu religii jak np. chrześcijańskiego krzyża, gwiazdy Dawida, półksiężyca, czy też symbole używane przez hindusów i buddystów w kształcie swastyki znaleźć można na każdym filarze nośnym budynku, a na ich szczycie widnieje dziewięcioramienna gwiazda symbolizująca Bahaizm.

W centralnym miejscu wewnętrznej kopuły widnieje arabska inskrypcja bahaiskiego symbolu oraz inwokacji do Boga, nazwana „Największa Godność”, co w wolnym tłumaczeniu może znaczyć „ O Ty, W Chwale Uwielbienia” lub „Chwała Najświętszemu Imieniu”.

Ten dziewięciokątny budynek zwieńczony kopułą pełnić ma funkcję domu modlitwy i być miejscem duchowego spotkania całej ludzkości wszystkich wyznań. Jego symetryczność i okrąg ma odzwierciedlać doskonałość Boga, a harmonia formy współgrając z otoczeniem w postaci bujnej zieleni jest symbolem nieba, natomiast kwitnące ogrody symbolem nowego życia i duchowego rozwoju. Jego wnętrze zaprojektowane zostało zgodnie z zasadą minimalizmu, czyli wyeliminowaniu zbędnych ozdób takich jak obrazy i rzeźby, które rozpraszałyby medytujących czy modlących się w nim ludzi. Tym samym nawiązuje do tradycji ikonoklazmu, ruchu sprzeciwiającego się kultowi obrazów już za czasów chrześcijańskiego Bizancjum, a w późniejszych okresach za czasów reformacji. Podobne tendencje, bardzo prostych i oszczędnych w formie spotkać można obecnie w innych religiach, np. kościołach protestanckich.

W najbliższym czasie planuje się dobudowanie dodatkowych obiektów kompleksu charytatywnego takich jak sierociniec, szkoła i dom starców, które prowadzone będą przez jednostki administracyjne Wiary Bahai tj. dziewięciu członków wybieranych rokrocznie w demokratycznych wyborach tzw. zgromadzenia duchowego.     

Wiara Bahai, najmłodsza niezależna monoteistyczna religia świata została założona w Iranie w XX wieku. Jej 5 milionów wyznawców zamieszkujących 218 różnych krajów i pochodzących z ponad 2,100 różnych grup etnicznych, stanowi obecnie drugą po chrześcijaństwie, najbardziej geograficznie rozprzestrzenioną religię na świecie. Podstawową zasadą jej wiary jest jedność ludzkości w całej swej różnorodności oraz przezwyciężanie wszelkiego rodzaju uprzedzeń i efektywne wspieranie społecznego, duchowego i ekonomicznego rozwoju wszystkich ludzi. 

Wstęp na teren Bahai Temple możliwy jest tylko w butach, koszuli i skromnej sukni, natomiast zrobienie grupowego zdjęcia tylko za specjalnym pozwoleniem. Zezwolone jest także wejście dla niewidomych z psem – przewodnikiem.

Adres: 100 Linden Ave, Wilmette, Illinois.

Godz. otwarcia:
świątynia zimą – 9 am – 5 pm, latem – 6 am – 10 pm, 
ogrody: 6 am – 10 pm
centrum turystyczne: 16.IX – 14.V - 10 am – 5 pm, 15.V – 15.IX - 10 am – 8 pm.

Zarówno Chicago jak i wiele innych ciekawych obiektów na terenie USA zwiedzić można korzystając z usług biura podróży Tramp Travel w Chicago, które już od 1988 roku organizuje wycieczki autokarowe po terenie całego kraju.

Marek Brzeziński
Tel. 414-207-3800
www.tramptravelusa.com

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

Polonez

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor