Monika przyjechała do Stanów Zjednoczonych z rodzicami jako nastolatka. Nie znała języka angielskiego, rodzice też nie. Mama i tata szybko znaleźli proste prace pozwalające na utrzymanie rodziny i budowanie tzw. “American dream”. Pracowali od rana do wieczora, akceptując także dodatkowe godziny w weekendy. Żyli skromnie. W ciągu kilku miesięcy kupili dwa używane samochody. Z czasem odłożyli na pierwszą wpłatę na dom. Monika w tym czasie kończyła szkołę średnią. Poznała nauczycieli, zapisywała się na dodatkowe zajęcia. Nie wiedząc nic o systemie edukacji w Stanach Zjednoczonych, korzystała ze wszystkich rad doradcy akademickiego. Dzięki dobrym wynikom w nauce otrzymała stypendia, które pomogły jej pokryć cały koszt nauki w Columbia College. Po studiach szybko znalazła pracę w firmie producenckiej w Chicago. Marzyła o pracy w przemyśle filmowym w LA. Dziś mieszka w Kalifornii, na przedmieściach LA i nadzoruje edycje kasowych filmów hollywoodzkich. Mówi, że wszystko zawdzięcza edukacji i radom ludzi, którzy nie pozwolili jej ani przez chwilę zwątpić, że nauka ma sens.
Marvin jest synem samotnej matki. Ojca nigdy dobrze nie poznał. Dzieciństwo i młodość spędził w budynkach komunalnych dzielnicy cieszącej się najgorszą sławą – Cabrini Green. Dzielnicą rządziła przemoc i gangi. W latach 80-tych XX wieku nawet policja unikała interwencji w tym rejonie. Marvin był niewysoki i szczupły. Uwielbiał czytać książki. Do gangu się nie nadawał. Podświadomie czuł, że tylko szkoła uwolni go od biedy i będzie przepustką do innego życia. Jako nastolatek mógł sprzedawać narkotyki i zarabiać pieniądze. Wybrał inwestycję długoterminową – edukację. Skończył szkołę średnią w terminie, wybrał community college. Dzięki uporowi i edukacji dziś jest doradcą studenckim w jednym z colledżów. Nadzoruje ten departament. Kilka lat temu obronił doktorat.
Takie historie można mnożyć. Wielu imigrantów tylko dzięki szkole, kursom, edukacji całkowicie zmieniło swoje życie i sytuację społeczną oraz materialną. Nikt nie kwestionuje, że nauka i edukacja jest drogą do niezależności finansowej i rozwoju zawodowego. Powszechny jest pogląd, że edukacja jest kluczem do sukcesu w każdej dziedzinie życia.
Edukacja jest też drugą szansą dla ludzi, którzy chcą zmienić ścieżkę kariery, odnaleźć się w innej dziedzinie, ale też dla tych, którzy z różnych powodów weszli w konflikt z prawem.
Zajmując się edukacją od wielu lat, obserwuję codziennie, jak ukończenie szkoły czy kursu zmienia ludzi na lepsze. Daje im dobre samopoczucie, podwyższa satysfakcję i poziom własnej wartości, czyni człowieka potrzebnym i istotnym w społeczeństwie. Przez lata oferując najwyższy poziom kształcenia nawiązaliśmy owocną współpracę z wieloma instytucjami i organizacjami niedochodowymi, które zajmują się ułatwianiem ludziom dostępu do edukacji. Istnieje wiele grantów i stypendiów bezzwrotnych, które mogą w części lub w całości pokryć koszta edukacji i ułatwić start w nowym zawodzie.
Organizacja Safer Foundation, działająca w naszym stanie, oferuje wiele programów ułatwiających rozpoczęcie edukacji i nowej ścieżki kariery.
Jednym z nich, o którym nie każdy wie, jest program ułatwiający powrót do szkoły osobom, które weszły w konflikt z prawem.
Do tej pory branża medyczna była poza zasięgiem osób, które weszły w konflikt z prawem. Dziś mają szansę na pracę w zawodach medycznych.
Nie jest tajemnicą, że problemy prawne mogą bardzo skomplikować sytuację osobistą. Drobne przewinienia, aresztowania, zatrzymania odnotowane na rejestrze danej osoby, nie tylko mogą wykluczyć ją z rynku pracy, ale także przyczynić się do problemów z zaakceptowaniem do szkoły.
Programy rządowe, które propaguje Safer Foundation pozwalają “wyczyścić” rekord sądowy, a także oferują pomoc w rozpoczęciu edukacji i pokryciu kosztów związanych z edukacją.
Wielu imigrantów doświadcza na własnej skórze, jak bolesny może być konflikt z prawem w Stanach Zjednoczonych. Sprzeczka domowa zakończona awanturą i wezwaniem policji, walka o dzieci, poważniejsze przewinienia drogowe, czy błędy młodości mogą słono kosztować, a cena może być bardzo wysoka i rozłożona w czasie przez wiele, wiele lat.
Szukając pomysłów na ulepszenie życia nie zapominajmy o edukacji.
Dziś okazuje się, że edukacja rozwiązuje wiele życiowych wyzwań.
Nie bójmy się pytać. Szukajmy informacji i konstruktywnych rozwiązań, które są na wyciągnięcie ręki.
Anna Tukiendorf-Wilhite
dyrektor TTI Medical Training School,
prezes Polish Women in Business
Tel. 773-774-2222