Od kilku tygodni trwa walka o przyszłość osób, które kwalifikowały się na pozwolenie na pracę na podstawie programu DACA. Były to dzieci nielegalnych imigrantów, które przyjechały do USA przed 16 rokiem życia i uczęszczały tutaj do szkoły.
Kongres wiele lat temu obiecał osobom w tej sytuacji status imigracyjny, ale ponieważ obietnicy nie dotrzymał, wobec tego w 2012 roku prezydent Obama wprowadził program, który pozwalał tym osobom na staranie się o ochronę przed deportacją i pozwolenie na pracę. Była to czasowa ulga do czasu, kiedy Kongres wprowadzi coś bardziej trwałego w postaci pobytu stałego. Niestety, Kongres do dzisiaj nie znalazł prawnego rozwiązania dla tych osób, a walka o to jest teraz krytyczna, ponieważ we wrześniu ubiegłego roku prezydent Trump odwołał dekret Obamy, dający tym osobom pozwolenia na pracę i ochronę przed deportacją.
Demokraci chcieli nawet zablokować rząd federalny nie dając mu budżetu, aby zmusić republikanów do głosowania o przywrócenie DACA. Ale zgodzili się na kilkutygodniowe przedłużenie. A prezydent swoje zamiary imigracyjne przedstawiał w orędziu State of the Union.
Mimo że prezydent mówi, że zależy mu na powrocie programu DACA, to aby go przywrócić chce wprowadzić bardzo negatywne zmiany w prawie imigracyjnym. To, czego żąda, to oprócz budżetu na budowanie muru na granicy południowej, także olbrzymie okrojenie sponsorowania przez rodzinę (coś, co przeciwnicy imigracji nazywają "chain migration") oraz likwidacja loterii wizowej. O ile likwidacja loterii ma duże wsparcie, o tyle okrojenie o ponad połowę imigracji przez sponsorowanie rodzinne jest nie do przyjęcia. Na szczęście wszyscy demokraci, a i duża ilość reprezentantów republikańskich, nie zgadza się na takie warunki i nie wyobraża sobie likwidacji żadnych kategorii rodzinnych. Na takich warunkach przywrócenie programu DACA kosztowałoby za wiele. Jeszcze przed końcem poprzedniego roku republikanie obiecywali, że wprowadzą przywrócenie DACA jako odrębną ustawę bez żadnych innych warunków, ale Trump nie chce na to się zgodzić. Wobec tego spodziewamy się, że DACA prawdopodobnie przestanie istnieć w marcu, i osoby, które z niej korzystały, będą musiały szukać innej drogi legalizacji.
Agata Gostyńska-Frakt
Adwokat imigracyjny i rodzinny
Tel. 312-644-8000
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.