07 marca 2018

Udostępnij znajomym:

Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej zależy od dokładnej diagnozy. Przy pomocy badania ultrasonograficznego określa się, które żyły są chore i niesprawne. To badanie sprawdza przede wszystkim anatomię żył, kierunek przepływu przez nie krwi i znajduje drobne żyłki łączące system żył głębokich i żył powierzchniowych, tak zwane perforatory odpowiedzialne za złe kierowanie krwi w żyłach w złym kierunku. Badanie ultrasonograficzne pozwalana na określenie rodzaju leczenia i kolejności leczenia.

W przewlekłej niewydolności krążenia żylnego, najważniejszą strategią jest zniszczenie nieprawidłowego przepływu krwi w chorych, najczęściej niewidocznych żyłach. Prawidłowy przepływ odbywa się spod powierzchni skóry do żył głęboko usadowionych w nogach, pomiędzy mięśniami.

Przepływ krwi w odwrotnym kierunku jest odpowiedzialny za przewlekłą niewydolność żylną. Żylaki to tylko najbardziej widoczny, ale bardzo często bezobjawowy problem niewydolności żylnej. Bez zniszczenia nieprawidłowego przepływu krwi, całe leczenie żylaków nie ma sensu, bo nie likwiduje objawów niewydolności, takich jak obrzęki nóg, bóle, znużenie nóg, przebarwienia skóry czy zmiany zapalne i owrzodzenia.

Tylko 10% krwi krąży w żyłach powierzchniowych, ale ta ilość jest wystarczająca, żeby spowodować poważne objawy, z kolei zniszczenie tych żył ma zbawienny efekt na nasze zdrowie i nie przeszkadza w powrocie krwi do serca.

Jeszcze nie tak dawno jedynym leczeniem niewydolności żylnej było wyrywanie żył, zabiegi były wykonywane na sali operacyjnej, w znieczuleniu ogólnym.

Zabiegi te były i są najbardziej urazowymi, bo łączyło się z nimi największe ryzyko uszkodzenia tkanek w bezpośrednim sąsiedztwie żył, a szczególnie nerwów i tętnic.

Od ostatniego przełomu wieków najbardziej popularnym i leczeniem z wyboru jest wewnątrznaczyniowe zamykanie żył laserem.

Cały zabieg jest przeprowadzany w gabinecie lekarskim, a nie w szpitalu. Zabieg ten jest przeprowadzany w sterylnych warunkach, po dokładnym wyczyszczeniu skóry nogi. Pacjent nie jest usypiany, kiedy cienki cewnik jest wprowadzany do niszczonej żyły. Przed wprowadzeniem cewnika, skóra ponad żyłą jest znieczulana małym nakłuciem ze znieczuleniem miejscowym. Sam cewnik służy do wprowadzenia cienkiego włókna lasera, około 1 milimetra średnicy, które to włókno posłuży do podgrzewania żyły od wewnątrz. Zabieg wprowadzanie włókna laserowego jest całkowicie bezbolesny.

Następnym krokiem jest znieczulenie całego odcinka leczonej żyły. Znowu skórę znieczula się miejscowo cieniutką igiełką, którą podaje się specjalny płyn znieczulający, otaczając nim żyłę. Po tym znieczuleniu aktywuje się laser, który przez włókno umieszczone wewnątrz żyły, doprowadza do powolnego podgrzewania i zamykania żyły od wnętrza.

W trakcie leczenia włókno lasera powoli i bezboleśnie wyciąga się z żyły, a po wyciągnięciu włókna miejsce jego wprowadzenia zakleja się małymi opatrunkami. Cały proces jest przeprowadzany pod pełną kontrolą, przy użyciu ultrasonografii i trwa około 45 minut. Dokładnie wiadomo, które żyły i na jakim odcinku są niszczone.

Laserowe uszkodzenie żyły to dopiero początek usuwania żyły. Proces zaniku i resorpcji przez nasz własny organizm leczonych żył, może potrwać nawet kilka miesięcy, ale już w tym czasie pacjenci czują się dużo lepiej i nie odczuwają żadnych objawów, z którymi zgłosili się do lekarza. Bezpośrednio po zabiegu na nogę zakłada się pończochę uciskową i po piętnastu minutach od zakończenia zabiegu pacjent może samodzielnie iść/jechać do domu. Już od tego momentu pacjent może praktycznie powrócić do większości swoich codziennych czynności.

Zabieg nie wymaga przygotowania na czczo i powinniśmy zażyć leki, które bierzemy na co dzień. Dobrze jest, jeśli na kilka dni przed zabiegiem nałożymy pończochę uciskową i sprawdzimy, czy dobrze pasuje. Pończochę taką dostaje się kilka dni wcześniej i powinniśmy ją przynieść ze sobą w dniu zabiegu.

Przez pierwsze 24 godziny po zabiegu powinniśmy jak najdłużej nosić pończochę. Pończocha zmniejsza dyskomfort związany z zabiegiem. Można ją zdjąć do kąpieli, ale na pierwszą noc lepiej mieć ją na nodze.

Bezpośrednio po zabiegu ciężki wysiłek fizyczny nie jest wskazany, gdyż może zwiększyć dyskomfort. Do intensywnych czynności można powrócić już po kilku dniach. Do kontroli bólu, który może wystąpić w czasie pierwszych dni zaleca się leki przeciwbólowe z półki, bez recepty.

Wizyta kontrolna odbywa się po 5-7 dniach i znowu przeprowadza się badania ultrasonograficzne, sprawdzające, czy wszystko goi się tak, jak powinno.

Ultrasonograficzne badania kontrolne przeprowadza się regularnie, dla potwierdzenia skuteczności leczenia, czyli zamknięcia chorych żył.

Zamknięcie chorych, ale niewidocznych żył bardzo często doprowadza do poprawienia się wyglądu wcześniej widocznych żylaków. Niektóre żyły z żylakami mogą całkowicie zaniknąć, ale niektóre mogą wymagać dalszego leczenia, ale o tym za tydzień.

Komplikacje pozabiegowe zdarzają się rzadko, szczególnie rzadko, jeśli są przeprowadzane przez lekarzy specjalizujących się w tego typu zabiegach, flebologów. Ze względu na sterylność wykonywanych zabiegów, ryzyko zakażeń jest bardzo małe. Miejscowa bolesność i zaczerwienienie, czyli objawy stanu zapalnego żyły, występujące w pierwszych dniach po leczeniu, są objawami normalnego procesu gojenia się uszkodzonych żył i z tygodnia na tydzień powinny się poprawiać.

Czasami dochodzi do podrażnienia nerwów znajdujących się obok żył, ale zazwyczaj objawy takie jak znieczulenie lub przeczulenie skóry unerwianej przez te nerwy, jest przejściowe, trwające do kilku tygodni, chociaż zdarzają się i trwałe zaniki czucia. Niezmiernie rzadkie są zakrzepy żył głębokich, ale ponieważ są opisywane w literaturze medycznej, należy o nich wspomnieć.

Ze względu na powikłania zdrowotne przewlekłej niewydolności żylnej, wszystkie ubezpieczenia medyczne pokrywają zabiegi leczenia chorych żył i nie powinno być problemu ze sprawdzeniem, jak państwa ubezpieczenie może wam w tym pomóc.

Te najbardziej widoczne żyłki, które najczęściej przyprowadzają pacjentów do lekarzy, nie powodują żadnych objawów i są najczęściej leczone jako problem kosmetyczny, za którego leczenie ubezpieczenia nie chcą ponosić kosztów.

Doktor medycyny Błażej Łojewski, M.D. 

(Blazej Lojewski)

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor