----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

07 marca 2018

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download

Ludzkość od początku istnienia nie miała pewności co do przyszłości.

Czasy i okoliczności zawsze się zmieniały, rewolucje przemysłowe popychały dzieje świata do przodu przy okazji kończąc pewne etapy.

Dziś jest podobnie. Trudno jest w stu procentach przewidzieć przyszłość, ale co do jednego można mieć pewność – zmiany są nieuniknione.

Podobnie sytuacja wygląda na rynku pracy. Trendy dotyczące modnych zawodów zmieniają się praktycznie z roku na rok. Uczelnie wyższe dostosowują swoje programy kształcenia do potrzeb rynku i oczekiwań pracodawców. Co roku opiniotwórcze portale branżowe, agencje rządowe, headhunterzy starają się przewidzieć trendy na rynku pracy i wytypować zawody przyszłości.

Internet, nowe technologie, oraz rozwój cywilizacyjny sprawia, że obecnie wedle różnych szacunków 45% wykonywanych prac może zostać zautomatyzowana. Od lat testowane są autonomiczne samochody, które jeżdżą bez kierowcy i wedle zapowiedzi firm motoryzacyjnych, ta zmiana, a właściwie rewolucja w poruszaniu się po drogach, jest już bardzo blisko.

Tego, jakie zmiany spowoduje wprowadzenie do ruchu samochodów autonomicznych możemy się tylko domyślać. Jak wpłynie to na nas, nasze życie oraz na gospodarkę też jest jeszcze w kwestii domysłów.

Eksperci z dziedziny edukacji i kadr są zdania, że zawody, które będą wykonywać dzisiejsi pierwszoklasiści jeszcze nie istnieją, a ich przewidywanie ma więcej wspólnego z przysłowiowym wróżeniem z fusów niż z rzeczową analizą.

Innym trendem obserwowanym na rynku pracy jest obecnie praca dla samego siebie czyli freelancing. 18 milionów Amerykanów pracuje niezależnie dla siebie, wykonując usługi dla różnych podmiotów i klientów. Trend ten będzie się nasilał i do 2020 roku 42 miliony Amerykanów będzie wykonywać prace na zasadach freelancingu.

Co na dziś jest pewnikiem, jeżeli chodzi o rynek pracy, to bez wątpienia zawody medyczne.

Od lat sektor medyczny zasila gospodarkę amerykańską największą ilością nowych miejsc pracy.

W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2017 roku służba zdrowia wykreowała w Stanach Zjednoczonych przeszło 77 tysięcy nowych miejsc pracy. W tym samym okresie 2016 roku statystyki były jeszcze korzystniejsze dla sektora medycznego – 119 tysięcy nowych miejsc pracy.

Trend powstawania nowych miejsc pracy w służbie zdrowia jest stały. Bez względu na recesje, czy zawirowania rynku ludzie potrzebują opieki medycznej. Do czynników sprzyjających kreowaniu nowych miejsc pracy w sektorze medycznym niewątpliwie przyczynia się starzenie się społeczeństwa oraz większa liczba osób ubezpieczonych, które korzystają z usług medycznych.

Najwięcej miejsc pracy w sektorze medycznym powstaje w punktach ambulatoryjnych, szpitalach oraz domach spokojnej starości (nursing home). Od lat nie słabnie zapotrzebowanie na: pielęgniarki, higienistki dentystyczne, asystentów medycznych i dentystycznych, specjalistów dokumentacji medycznej, farmaceutów i terapeutów. Do 2026 roku w amerykańskim sektorze medycznym powstanie cztery miliony nowych miejsc pracy. Będzie wzrastać zapotrzebowanie na tzw. home care aids, czyli pielęgniarki lub pomoce pielęgniarskie pracujące w domach pacjentów, pielęgniarki w szpitalach, asystentów medycznych i dentystycznych, oraz techników medycznych.

Myśląc o zmianie kariery zawodowej, bądź przekwalifikowaniu się warto rozważyć możliwości pracy w sektorze medycznym. Sektor medyczny oferuje nie tylko miejsca pracy osobom z wykształceniem medycznym. Każdy szpital, czy klinika potrzebuje pracowników administracyjnych.

Nie możemy przewidzieć przyszłości, ani rozwoju technologii, ale jednego możemy być pewni – bez względu na automatyzację i komputeryzację ludzkość będzie potrzebować dobrej opieki medycznej. Dzięki robotowi DaVinci można przeprowadzić precyzyjnie najbardziej skomplikowane operacje. Robota DaVinci prowadzi wykształcony i doświadczony chirurg. Robot nie zastąpi dobrej asystentki medycznej, pielęgniarki czy terapeuty.

Anna Tukiendorf-Wilhite
dyrektor TTI Medical Training School,
prezes Polish Women in Business telefon 773-774-2222

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor