17 czerwca 2017

Udostępnij znajomym:

Facebook wprowadza kolejne nowości w transmisjach na żywo. Tym razem związane są one z napisami, które będą wyświetlane w wideo. Dzięki temu osoby słabo słyszące lub niesłyszące będą mogły zobaczyć, o czym jest mowa w transmisjach. Napisy wprowadzone przez Facebooka bazują na standardzie CEA-608. Chcąc włączyć tę opcję wystarczy tylko udać się na specjalną stronę i przy Zawsze pokazuj napisy wybrać opcję On. To spowoduje, że napisy będą zawsze wyświetlane w transmisjach prowadzonych z użyciem Facebook Live, gdy tylko będą dostępne.

Facebook dodaje, że w ciągu ostatniego roku liczba godzin spędzanych na oglądaniu transmisji na żywo wzrosła w serwisie aż czterokrotnie. Obecnie już jedno na pięć wideo z Facebooka jest transmisją na żywo. Dodając napisy możecie więc zwiększyć dostępność własnych transmisji także dla użytkowników z problemami ze słuchem.

iPhone 8 w plotkach

iPhone 8 zostanie zaprezentowany przez Apple'a dopiero we wrześniu, ale jest obiektem kolejnych przecieków. Świeże plotki dostarcza iDropNews.

Jeśli są prawdziwe, to iPhone 8 otrzyma ekran pokrywający niemal cały przedni panel obudowy. U góry ma jednak pojawić się wycięcie. Zostanie tam wydzielone miejsce dla kamerki, głośniczka czy specjalnych czujników. Smartfon ma dostać specjalne sensory 3D, które będą mogły w pełni wykorzystać możliwości ARKit z systemu iOS 11. Mają to być czujniki laserowe i na podczerwień, ale ich dokładne przeznaczenie na razie nie jest znane.

iPhone 8 ma dostać także podkładkę pod obudową, która ma zapewnić funkcje z zakresu bezprzewodowego ładowania baterii. Spodziewamy się także podwójnej kamery iSight, która także ma korzystać z możliwości ARKit. Skaner linii papilarnych ma znaleźć się na ekranie.

Wszystko powinno wyjaśnić się we wrześniu, bo wtedy spodziewamy się premiery iPhone'ów 8 oraz 7s i 7s Plus. Niedługo po konferencji powinna ruszyć ich sprzedaż. Dostępność jubileuszowego modelu może być jednak początkowo dosyć ograniczona.

Nowy iPad Pro

Podczas keynote tegorocznej konferencji WWDC 2017 Apple zrobiło swoim mobilnym użytkownikom niemałą niespodziankę. Zapowiedziany został nowy iPad Pro. Sprzęt wyposażony jest w potężny układ graficzny i wyświetlacz o wysokiej jasności oraz częstotliwości odświeżania. Nowy, 10.5-calowy iPad Pro z ekranem Retina zasilany będzie sześciordzeniowym procesorem A10X. Jak podaje producent układ jest szybszy o 30% od Apple A9X. Do tego dochodzi dwunastordzeniowy układ graficzny, który pozwoli na odtwarzanie wideo HDR z częstotliwością odświeżania na poziomie 120 Hz. Według Apple to idealna liczba ze względu na lepszą komunikację z Apple Pencil - latencja, czyli opóźnienie obniżone jest do raptem 20 milisekund. Co więcej, układ graficzny jest 500 razy potężniejszy niż GPU z pierwszego iPada. Częstotliwość odświeżania będzie się dynamicznie dopasowywać do tego, co aktualnie robimy na naszym iPadzie. Dodatkowo wyświetlacz True Tone jest o 50% jaśniejszy niż te z wcześniejszych modeli. Nowy iPad Pro będzie współpracował z pełnowymiarową klawiaturą, jak też i wyświetli pełną klawiaturę na ekranie. Nowy iPad ma pracować do 10 godzin na jednym naładowaniu baterii.

Sprzęt będzie wyposażony w aparat 12 Mpix z optyczną stabilizacją obrazu, f/1.8 i nagrywaniem 4K. Do tego dochodzi 64 GB przestrzeni na dane. Sprzęt prezentuje się bardzo sensownie, zwłaszcza wziąwszy pod uwagę możliwości wyświetlacza oraz nowego układu graficznego. Nowy sprzęt będzie kosztował 649 dolarów.

Gadu-Gadu zmieni właściciela

Grupa Sare jest w trakcie negocjacji odkupienia komunikatora GG. Firma podpisała wstępne porozumienie z Xevin Consulting Limited, do którego obecnie należy Gadu-Gadu. Wartość transakcji nie przekroczy sumy 2.4 mln złotych.

Sare chwali się, że jest w stanie przewidywać zmiany i trendy na rynku. Dlatego z Gadu-Gadu wiąże wielkie nadzieje. Firma ma już nawet sprecyzowane cele na dalszy rozwój GG. Wśród nich jest reaktywacja poczty, którą porzucono ponad cztery lata temu. Ta ma zostać zintegrowana z komunikatorem.

Połączenie komunikatora i web analityki z pewnością zaowocuje nową ofertą dla sektora biznesowego. Potencjał, jakim możemy mieć szansę dysponować dzięki Gadu-Gadu, jest w naszej ocenie ogromny, podkreśla Tomasz Kusy, dyrektor działu programowania w Sare. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni statystykami dotyczącymi komunikatora. Wystarczy spojrzeć na publicznie dostępne dane o liczbie zainstalowanych aplikacji, liczbie aktywnych użytkowników, jaki i nowych rejestracji. Obecnie jest jeszcze zbyt wcześnie, aby deklarować szczegóły planowanych projektów na bazie GG.

Android 8.0

Google udostępniło deweloperom aplikacji Androida O Developer Preview 3. W tym systemie ujawniono finalny numer oprogramowania. Obyło się bez zaskoczenia i jest to Android 8.0.

Zagadką pozostaje natomiast nazwa, której użyje Google. Sugeruje się, że może to być Oreo, ale tak naprawdę na razie nie ma jeszcze żadnych niezbitych dowodów, które by to potwierdzały. O tym przekonamy się z czasem, ale nazwa zostanie ujawniona jeszcze przed premierą, która odbędzie się w sierpniu.

W lipcu zostanie wydana jeszcze jedna poglądowa aplikacja, Developer Preview 4, która będzie już niemal finalną odsłoną oprogramowania. Za dwa miesiące dojdą jeszcze tylko sierpniowe poprawki bezpieczeństwa i inne usprawnienia.

Opracował: Daniel Odroniec               
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor